Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borca itiraz ( İcra Mahkemesi ) ve Menfi Tespit Davası

Yanıt
Old 08-04-2009, 14:27   #1
alperyldrm

Varsayılan Borca itiraz ( İcra Mahkemesi ) ve Menfi Tespit Davası

Kambiyo takibine karşılık icra mahkemesine itiraz yapıyoruz aynı anda ticaret mahkemesinde menfi tespit davası açıyoruz. İcra mahkemesindeki davamız çekte çift imza bulunmaması sebebiyle kabul edilerek takip iptal ediliyor.

Menfi tespit davamız şu an delillerin toplanması aşamasında ( ödeme dekontları , fatura asılları vs ). Sormak istediğim sorular;

1- Menfi tespit davası, takipten sonra açılan menfi tespit davası olduğu için ve sözkonusu icra takibide iptal edildiği için ne olur.

2-Menfi tespit davasının devam edeceğini varsayarak, mahkeme tek imza, çift imza ilişkin bilirkişi incelemesini bu davada da yapar mı?. Bunu sormamın sebebi icra mahkemesi bu incelemeyi delillerin toplanması beklemeden hemen yapmıştı. Ancak ticaret mahkemesinden bunu istediğimde delillerin toplanmasını istedi ( ödeme dekontları, fatura asılları, sözleşme aslı )

3-Menfi tespit davasının devam edeceğini varsayarak, dava sonunda biz davayı kaybetsek, icra dosyasının alacaklısı alacağını nasıl alacak ( takip iptal edildi çünkü ).
Old 08-04-2009, 17:39   #2
sailor1981

Bana göre karşı tarafın ilamsız takip yapıp,itiraz halinde temel ilişki üzerinden bedeli tahsil imkanı mevcut,dolayısıyla menfi tespit davasını kazanmanız sorunu kökten çözecektir.Mezkur dava icra mahkemesi kararına bakmadan davanın esasını inceleyecek ve temel ilişkiyi inceleyecektir.Davayı kaybetmeniz halinde bana göre ilamsız takip yapıp alacağını tahsil imkanı kazanacaktır.
Old 09-04-2009, 11:49   #3
alperyldrm

Alıntı:
Yazan sailor1981
Bana göre karşı tarafın ilamsız takip yapıp,itiraz halinde temel ilişki üzerinden bedeli tahsil imkanı mevcut,dolayısıyla menfi tespit davasını kazanmanız sorunu kökten çözecektir.Mezkur dava icra mahkemesi kararına bakmadan davanın esasını inceleyecek ve temel ilişkiyi inceleyecektir.Davayı kaybetmeniz halinde bana göre ilamsız takip yapıp alacağını tahsil imkanı kazanacaktır.

Davacının davalıya herhangi bir borcu var mıdırın sorusunu bence bu menfi tespit davasında inceleyemez. Benim açtığım menfi tespit davası icra takip dosyasında belirtilen çekle ve sözkonusu icra takibine ilişkin borcumun olmadığıyla ilgili.Dolayısıyla sözkonusu icra mahkemesice icra takibi iptal edildiği için bence konusuz kalmalı. Temel ilişkiyi yada taraflar arasında borç alacak ilişkisi ancak karşı tarafın açacağı bir alacak davası yada ilamsız icra takibi+itiraz+itirazın iptali davasında incelenebilir diye düşünüyorum.Yanılabilirimde
Old 20-01-2014, 21:28   #4
av.ilyasmeral

sayın meslektaşım
kambiyo takibine yaptığınız itirazdan sonra, açılan menfii tespit davasında derdestlik itirazında bulunuldu mu?

benzer bir sorunla karşı karşıyayım, kambiyo takibine itiraz ettik lakim hakimin itirazı reddedeceğinin düşünmeye başladım. bu sebeple itiraz davası devam ederken menfii tespit davası açabilirmiyiyz. karşı taraf derdestlik itirazında bulunabilirmi?

saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi