Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asıl İşveren - Alt İşveren İlişkisi / 5538 sayılı Kanun

Yanıt
Old 14-01-2009, 14:48   #1
Av.Aylâ Çağlartuna

1.7.2006 tarihinde 4857 sayılı iş kanununun 2 maddesi e değişiklik getiren 5538 sayılı K.nun 18 maddesi ile işçinin sosyal ve mali hakları yönünden üst işverenin
sorumluluğu kalkıyor mu? yani alt işveren ve üst işveren birlikte sorumlu değil midir/
Old 15-01-2009, 13:07   #2
Engin Özoğul

Sayın Av.Ayla Çağlartuna

5538 sayılı Kanunla getirilen düzenlemede başka bir husustan bahsedildiğini düşünüyorum. Madde hükmü incelendiğinde varılan sonuç şu:

1- Alt işveren nezdinde çalıştırılan işçiler asıl işverenin kamu kurumu olduğu gerekçesiyle kendilerin de kamu kurumunda çalışanlar gibi işlem görmesini isteyemezler. Yani kamu kurumunda çalışan işçilerle aynı özlük haklarına sahip olamazlar. Onların sahip olduğu hakların aynısını isteyemezler. Örneğin kamu kurumunda çalışan kişiye yılda üç kez ikramiye veriliyorsa alt işveren işçisi kendisine de ikramiye verilmesini isteyemez.

2- Ancak kendi işvereninin ödemesi gereken haklar bakımından örneğin fazla çalışma ücreti alacağı bakımından her iki işveren de sorumludur. Yasada bunu engelleyen bir hüküm bulunmamaktadır.

Sonuç olarak Yasa, asıl işveren - alt işveren arasındaki sorumluluk rejimini kaldırmamış sadece talep edilebilecek haklar bakımından açık bir sınırlama getirmiştir.

Saygılar
Old 05-08-2009, 22:55   #3
niliş

Bende bu hükmü Sayın Engin Özoğul şekilde yorumladım. Ancak davalı olarak gösterdiğimiz üst işverenler bu hükme dayanarak husumet itirazında bulunuyorlar. Hüküm her ne kadar net şekidle anlaşılmasa da aynı pozisyonda çalışan kamu kurumu çalışanı ile taşeron şirkete bağlı işçi arasındaki ayrımı belirliyor.
Old 05-08-2009, 23:51   #4
niliş

Konu ile alakasız birz ama bugün ilginç bir karar okudum. Artık alt işveren ihale aldığı sürece o iş haricinde başkaca bir faaliyet göstermemişse işveren olarak kabul edilmiyor ve husumet kendisine yöneltilmiyor. Sadece üst işveren sorumlu tutuluyor.
( 9. H.D. 2008/8601 E - 2008/4594 K. )
Old 16-12-2012, 18:16   #5
ömergünay

"Kamu kurum ve kuruluşların ,koşul ve sınırlamalara tabi olmaksızın, alt işverenlere iş verebilecekler;bundan dolayıda alt işverende çalışan işciler,kamu işcisinin haklarını talep edemeyeceklerdir" diye anladım.İş Hukuku Sarper Süzek s: 179 .8.Baskı
Old 31-01-2013, 12:10   #6
Av.İrem ÖZTÜRK

Merhabalar, ben de eklenen bu fıkraların kamu kurumu olan asıl işverenin, asıl işverenliğini kaldırmayacağını düşünüyorum aksi durum işçi için son derece haksız olacaktır. Ancak madde gerekçesinde şöyle denilmekte:

"…yapılan hizmet alımları neticesinde yükleniciler tarafından istihdam edilenler, hizmet alımını yapan kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıklarının, kendilerinin asıl işvereni olduğunu iddia ederek bu kurumların asli kadrolarına atanmayı talep etmekte veya bu kurumlarda uygulanmakta olan toplu iş sözleşmesi ya da Personel Kanunu'ndan yararlandırılma talebinde bulunmaktadırlar. Yapılan düzenlemeyle, kamu kurum ve kuruluşları ile bunların ortaklıklarının, hizmet alımı amacıyla sözleşme yaptıkları yükleniciler veya işverenler tarafından istihdam edilenlerin asıl işvereni olmadığı hususuna açıklık getirilmektedir."

Bu ifade hakkında fikrinizi almak isterim. Saygılarımla.
Old 01-02-2013, 09:26   #7
Engin Özoğul

İrem Hanım,

Kanımca gerekçede kullanılan "asıl işveren" kavramını "gerçek işveren" olarak düşünmek gerek. Gerekçede teknik ayrım gözetilmeyerek bu kavramın kullanıldığını düşünüyorum. Zaten uygulamada da sorumluluklar konusunda yukarıda bahsedilenler dışında bir değişiklik olmadı sanırım.

Saygılar
Old 01-02-2013, 10:23   #8
Av.İrem ÖZTÜRK

Ben de aynı fikirdeyim, Engin Bey. Yine kanun koyucunun hukuk normu koyarken hukuktan bi'haber olduğu bir durumla karşı karşıyayız. Cevabınız için teşekkür ediyorum. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi