Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlamlı takipte vekaletten istifa eden vekile tebligat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-04-2011, 17:09   #1
Av.DM

Varsayılan İlamlı takipte vekaletten istifa eden vekile tebligat

Merhabalar,

Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim...

İlamlı icra takibi yaptım. İlamda borçlunun iki ayrı adreste bulunan iki vekili vardı ve ben takip talebinde sadece (X şirketinin vekili A ) birinin adını yazdım. Vekil dava seyrinde vekillikten istifa ettiği için teblıgatı almamış. ( Öyle bir durum hatırlamıyorum ) . Diğer vekilin adını takip talebinde yazmadım. Sonradan ekleyebilmem münkün mü?
Old 19-04-2011, 17:27   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.DM
Merhabalar,

Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim...

İlamlı icra takibi yaptım. İlamda borçlunun iki ayrı adreste bulunan iki vekili vardı ve ben takip talebinde sadece (X şirketinin vekili A ) birinin adını yazdım. Vekil dava seyrinde vekillikten istifa ettiği için teblıgatı almamış. ( Öyle bir durum hatırlamıyorum ) . Diğer vekilin adını takip talebinde yazmadım. Sonradan ekleyebilmem münkün mü?

İlamda da adı olduğuna göre mümkün.
Old 19-04-2011, 17:32   #3
kezzy

Alıntı:
T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 2006/21782
Karar: 2006/24761
Karar Tarihi: 26.12.2006

İİK'nın 58/1. maddesine göre takip talebinde alacaklı asilin adresinin gösterilmesi zorunludur. Aynı zorunluluk, İİK'nın 41. madde delaletiyle icra emri içinde geçerlidir. Ancak, somut takip talepnamesine ekli vekaletnamede alacaklının açık adresinin mevcut olduğu ve bu suretle icra dosyası içeriğinden alacaklı asilin açık adresini öğrenme imkanı bulunan borçlunun çıkarlarının zarara uğramayacağı açıktır. (Hukuk Genel Kurulu 23.06.2004 tarih, 2004/12-356 E. 2004/379 K. sayılı kararı.)
Kaldı ki, alacaklının takip talepnamesinde adresinin bulunmaması, bu eksikliğin icra müdürlüğünce her zaman tamamlattırılması mümkün bulunduğundan takibin ve icra emrinin iptali için gerekçe yapılamayacağından anılan nedene dayalı olarak icra emrinin iptaline karar verilmesi doğru değildir.

Takip dayanağı ilam dosyada mevcut olduğundan, vekilin adını ve adresini takip talebinde yazmamanızı sonradan tamamlattırılması mümkün bir hata olarak değerlendirmek gerekir. Borçlu vekilinin takip talebi ya da icra emrinde yazılı olması gerektiğine işaret eden bir hukuki engel yoktur.

Alıntı:

T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 1998/6161
Karar: 1998/6772
Karar Tarihi: 04.06.1998

Dava: Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddedi içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 22.5.1998 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Sair temyiz itirazları yerinde değil ise de, takip dayanağı ilamda borçlunun vekille temsil edilmesi nedeniyle 7201 sayılı Kanunun 11, Avukatlık Kanunun 41 ve HUMK. 62, 68. maddeleri gereğince icra emrinin vekile tebliği gerekirken asıla tebligat yapılmasının yasaya uygun bulunmadığı yönündeki mercii gerekçesi yerinde olmakla birlikte, bu durumda icra emrinin iptali ile yetinilmesi gerekirken takibin iptaline karar verilmesi isabetsizdir.

Ancak yukarıda belirtilen kararda da görüldüğü üzere İcra emrinin borçlu vekiline gönderilmesi gerekir. Ancak vekilin ismi ve adresinin de icra emrinde ya da takip talebinde yazılı olması gerektiğine dair bir düzenleme olmadığı gibi borçlu vekilinin ismi ve adresi takip dosyasında bulunan ilamdan anlaşılabilecek bir husus olduğundan doğrudan borçlu vekiline icra emri gönderilmesinde hiçbir hukuki engel yoktur. Yani takip talebinizde değişiklik yapmadan(vekili eklemenize gerek olmadan) açacağınız bir taleple icra emrinin vekile gönderilmesini isteyebilirsiniz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi