Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ölen eşten bağlanacak maaşın zaman aşımı varmı

Konuyu Kilitleyin
Old 19-03-2010, 19:20   #1
Konuk fatma aysever

Önemli ölen eşten bağlanacak maaşın zaman aşımı varmı

eşimle iki senedir şiddetli geçimsizlik ve şiddet nedeniyle ayrı yaşamaktayız.37 sene devamlı sabır göstererek yürüttüğüm evlilik artık çekilmez dayanılmaz bir hal alınca önce anlaşmalı ayrılığa razı oldu mahkeme günü aldık tam herşey bitecekken mahkeme günü beni duruşmaya götürecekken başka biryere kaçırdı. ayrılmak istemediğini söyledi.fakat ben neolursa olsun kararlıydım ayrılmaya ve onu taşındığı evine yerleştirdikten sonra evden ayrıldım.ikisenedir ayrı yaşıyorum.annemle oturuyorum.annemin emekli maaşı ve çocuklarımın yardımı ile vede oğlumun yanında çalışarak hayatımı idame ettiriyorum eşimden hiçbir şekilde haber almam görüşmem söz konusu değil hem ben hem çocuklarım böyle birşeyi asla istemiyoruz.zaten kendiside istemiyordur herhalde.ömrümüzü bu şekilde sürdürüyoruz 3seneyi bu şekilde ayrı olarak geçirirsek beni boşamaya hakkı var diye biliyorum doğrumu benim haklarım nelerdir ve birde eğer kendisi vefat ederse benim bundan da haberim olmazsa (emekli dul)maaşını bağlatmam gecikirse bu hakkımı kaybedermiyim yani mürür zamana uğrarmı.bu süre ne kadardır.vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.
Old 21-03-2010, 17:08   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Üç yıl aile birliğinin kurulamaması nedeni ile boşanma dava ancak, ilk açılan boşanma davasının RED ile sonuçlanmasından ve bu kararın kesinleşmesinden sonrası için geçerlidir.

Sizin olayınızda açtığınız boşanma davası takip edilmediği için işlemden kaldırılmış durumdadır.

Siz bu açtığnıız boşanma davasını ve alile birliğinin eşinizin KUSURLU davranışları nedeni ile kurulamadığını, eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olduğununu ispatlayarak, şiddetli geçimsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsılması hukuki sebebine dayanabilir ve yeni bir dava açabilirsiniz.

Boşnamanızı bu bçimde sağlama olanağınız vardır. Üç yılı beklemek zorunda değilsiniz. Siz kusurlu olan taraf değilseniz.

Eşinizin vefatı halinde ölüm aylığı bağlatmak için başvurunun zamanaşımı yoktur.

Sadece ölüm tarihinden itibaren 5 yıl içinde istenmeyen kısmı zamanaşımına uğrar. Yani ölüm haberini 5 yıl sonra öğrenmiş iseniz geriye dönük 5 yıllık maaşı talep edemezsiniz.

Talep tarihinizden itibaren ayılık almaya başlarsınız.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi