Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mağdur olmak istemiyorum!!!

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2008, 14:57   #1
aysun_bh

Varsayılan mağdur olmak istemiyorum!!!

6,5 senelik evliyim.4,5 yıl beraber yaşadık.eşim 2 sene önce hiç sorun yokken ve ben tatildeyken,evi terk etti.anlaşmalı boşanma davası açtı ama ben boşanmak istemiyorum.evliyken hem psikolojik hem fiziksel şiddet uyguladı.bunların ispatı için mahkemeye şiddet uyguladığına dair yazdığı mektupları delil olarak sundum.hesaplarını üzerinden indirip kendini asgari ücretli olarak gösterdi.ama hesap numaralarını vererek asgari ücretli olmadığınıda ispatladım.evlilik süresince aldattığına dair deilde sundum. BEN ÇOCUĞUM İÇİN BOŞANMAK İSTEMİYORUM. eğer boşanırsamda 2003te aldığımız tapusu eşimin üzerine olan evi istiyorum.1000YTLde nafaka bağlansın istiyorum.geçici olarak mahkeme 300YTL nafaka bağladı ve ödemiyor.5 yaşında oğlum var velayeti bende.eşimle evliyken yaşadığımız evde oğlumla beraber yaşıyorum.evi ve istediğim nafakayı almam için ne yapmam lazım? MAĞDUR OLMAK İSTEMİYORUM! bu konu hakkında bilgi verirmisiniz?teşekkür ederim.
Old 16-04-2008, 15:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanmayı istemediğiniz müddetçe eşinizin sizden boşanabilmesi pek mümkün gözükmemektedir.Çünkü eşiniz ziyadesi ile kusurlu.

Bu durumda, eğer eşiniz boşanmayı bu kadar çok istiyor ise, sizinle bir anlaşmalı boşanma protokolü imzalamalıdır. Ancak bu şekilde yani karşılıklı anlaşmanız ile boşanmayı sağlayabilir ve siz de ancak bu protokol ile istediklerinize kavuşabilirsiniz. Yani boşanma şartları üzerinde karşılıklı anlaşmalı boşanma sözleşmesi yapmalısınız.

Çünkü 2003 yılında satın alınan ev üzerinde alacak hakkınız mevcuttur. Mülkiyet değil.

Yine istediğiniz nafaka miktarı mahkemece taktir edilmeyebilir, çünkü bu eşinizin ödeme gücü ile ilgilidir.

Yasalarımızda nafaka miktarının objektif bir kriteri yoktur.Karşı tarafın istediğiniz meblağı kabulü en garanti yoldur.

Ortak hane olan evde oturmaya devam etmek için mahkeme yargıcından evin ve içindeki eşyaların size ve çocuğunuza tahsis edilmesini tedbir olarak isteyebilirsiniz.

Yine evin haberiniz olmadan satışını engellemek için aile konutu şerhi de konulmasını talep edebilirsiniz.

Bir de mahkemece bağlanan nafaka İCRAYA konulmadan borçlu ödeme yapmaya zorlanamaz. Önce karar ile ilgili icra takibi yapılmalıdır.

yine ödemiyorsa, kanunen suç teşkil eden bu eylemi için ceza alması da sağlanabilir.

Mevcut durumuzun her aşamasında,özellikle,anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması durumunda mutlaka bir meslektaşımızdan yazılı ve sözlü yardım almanızı tavsiye etmekteyiz.

Maddi durumunuz elverişli değilse, bulunduğunuz il Baro'sunca talebiniz halinde size avukat tayin edilecektir.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi