Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuk kaçırma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-09-2012, 17:14   #1
Konuk

Varsayılan çocuk kaçırma

Sizlere daha önce iki kez yazdım ancak bu noktaya nihayet bu sabah gelebildim,22 aydır süren boşanma davasında temyiz aşamasındayız.Boşanma davasıyla beraber baba çocuğumuzu kaçırmıştı. Oğlumun yurtdışı yasağını 04/2011 de mahkeme kararıyla koydurduk. Ancak 18/08/2011 tarihinde eşimin yurtdışına çıktığı oğlumunsa çıkışının görünmediği tespit edildi. Ben ısrarla oğlumun sahte pasaportla Güney Afrika Cumhuriyetine kaçırıldığını söylememe rağmen bugüne kadar babayı suçlayabileceğim bir işlem yapılmadı.01/06/2012 tarihinde Oğlumun Lahey Sözleşmesi kapsamında iadesi için girişimde bulundum. 17/09/2012 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyetindeki mahkeme sonuçlandı oğlumu 5 gün içinde almam istendi. Bugün oğlumla 22 ay sonra yeniden biraradayız.Ancak baba bizim döneceğimizi öğrenerek aynı uçakla o da geri dönüş yaptı.Yalnız baba hakkında çocuk kaçırma davasından dolayı yakalama kararı var. Oğlumun iade talebine ait Güney Afrika Cumhuriyeti mahkeme kararı var.Çocuğumun yurtdışı çıkış yasağı nedeniyle geçici pasaport verildiğine dair ve bu yasağı delerek giriş yaptırdığım için adıma düzenlenen tebliğ tebellüğ tutanağı var.Bugünden sonra babanın oğlumu yurtdışına çıkış yasağına rağmen nasıl çıkardığının tespiti için ve ceza alması için izlemem gereken yol nedir.Ve çocuğuma ait babanın 2 haftada bir görüşünü gözetmen nezaretinde yaptırmak için bir girişimde bulunabilir miyim?Tekrar çocuğumu kaçıracağından eminim. Engelleme şansım yok mudur? Çocuğumu vermeyerek yavrumun sağlıklı gelişimini engellemek kesinlikle istemiyorum.Ama bir yol da bulabilmiş değilim. Çocuk kaçırma davalarında bir yol alınamadı, dava mahkemeleri sulh ceza benim konum değil dedi icraya yönlendirdi,icra benim konum da değil dedi yargıtaya gönderdi. Yargıtay buna ben karar vermem bir üst mahkeme yani asliye hukuk karar versin dedi zannederim yani ben henüz babanın yaptığı bu çocuk kaçırma eylemi konusunda bir arpa boyu yol alamadım. İzlemem gereken yol konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla.
Old 21-09-2012, 16:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Hak ve özgürlüklerin kullanılmasının önlenmesi şiddettir.Eşiniz açıkladığınız eylemler sebebi ile şiddet uygulayıcısıdır.

1-Aile Mahkemesine başvurarak 6284 sayılı yasa gereği koruma kararı verilmesini,bu kararda çocukla şahsi ilişksinin kaldırılmasını, kısıtlanmasını veya refakat denetimini isteyebilirsiniz.

2-Medeni kanun kapsamında aynı önlemleri Aile Mahkemesinden talep etmeniz mümkündür.

3-Çocuk kaçırma suçtur.Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için bir avukata doğrudan başvurmanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi