Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şirketin ticaret sicilindeki adresini başka bir ile nakil kararı - yetkili mahkeme

Yanıt
Old 27-02-2012, 17:07   #1
Av. Gnc

Varsayılan şirketin ticaret sicilindeki adresini başka bir ile nakil kararı - yetkili mahkeme

Faturaya dayalı bir icra takibi yapılıyor. Takip tarihinden önce borçlu şirket ticaret sicilindeki adresini başka bir ile nakletmek için yönetim kurulu kararı almış, kararı ticaret sicile bildirmiş ancak bu karar ticaret sicil gazetesinde takibin açılmasından sonra lakin ödeme emrinin tebliğinden önce ilan edilmiş.
Borçlu şirket ödeme emrini aldıktan sonra yetki itirazında bulundu. Takip açıldığı tarihte şirket adresi, her ne kadar ticaret sicile bildirilmiş ise de ilan henüz yapılmadığından ödeme emrindeki adres kabul edilmeli ve yetki itirazı iptal edilmeli diye düşünüyorum. Sizce de öyle mi?
Old 27-02-2012, 17:38   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Gnc
Faturaya dayalı bir icra takibi yapılıyor. Takip tarihinden önce borçlu şirket ticaret sicilindeki adresini başka bir ile nakletmek için yönetim kurulu kararı almış, kararı ticaret sicile bildirmiş ancak bu karar ticaret sicil gazetesinde takibin açılmasından sonra lakin ödeme emrinin tebliğinden önce ilan edilmiş.
Borçlu şirket ödeme emrini aldıktan sonra yetki itirazında bulundu. Takip açıldığı tarihte şirket adresi, her ne kadar ticaret sicile bildirilmiş ise de ilan henüz yapılmadığından ödeme emrindeki adres kabul edilmeli ve yetki itirazı iptal edilmeli diye düşünüyorum. Sizce de öyle mi?
Yetki itirazının "hakkın kötüye kullanılması" kapsamında değerlendirilmesi ve reddi gerektiği kanaatindeyim.
Old 27-02-2012, 17:53   #3
BASILIAS

şirketlerin adres değişiklikleri 3.şahıslar açısından ticaret sicilinde yayınlamakla hüküm ifade eder.diye biliyorum..
Old 27-02-2012, 18:19   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan BASILIAS
şirketlerin adres değişiklikleri 3.şahıslar açısından ticaret sicilinde yayınlamakla hüküm ifade eder.diye biliyorum..
Somut durumda ödeme emrinin amaca uygun şekilde borçlu firmaya tebliğ edilmiş olması nedeniyle yetki itirazının kabul edilmeyerek takibin devamına yönelik karar verilir diye düşünüyorum.
Old 28-02-2012, 14:48   #6
Av.Duygu Işık Behrem

Meslektaşlarımın da belirttiği gibi, ticaret sicil gazetesi ile ilan edilen adres değişiklikleri ancak bu ilan tarihi itibarı ile hüküm ifade eder. Adres değişikliği hakkında daha önce yönetim kurulu kararı alınmış olması bu yönden sizi bağlamaz; ilan tarihine bakılır.

Bu yönden ben de sizler gibi yetki itirazının reddi gerektiği görüşündeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi