Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gizli Soruşturmacı

Yanıt
Old 13-10-2018, 12:39   #1
Av.Ozan Solak

Varsayılan Gizli Soruşturmacı

Sevgili meslektaşlarım,elimde bir ceza dosyası var.Uyuşturucu ticaretiyle alakalı müvekkilimin uyuşturucu sattığına dair kamera kaydı var.Sulh Ceza Mahkemesi dosyaya gizli soruşturmacı atamış.Müvekkilimde gizli soruşturmacı tarafında kayıt altına alınmış.Ben bu dosyada gizli soruşturmacı üzerinden gitmek istiyorum.Başka türlü de yapabileceğim pek birşey gözükmüyor.Gizli soruşturmacının atanmasının şartlarını inceledim.Örgüt faaliyeti şeklinde işlenen suçlara karşı atanabiliyor.Ayrıca bu örgütte hiyerarşik bir ilişki olması da gerekiyor.Somut olayda ise yakalanan sanıklar;biri etrafı kolaçan ediyor,biri satışı gerçekleştiriyor,biri alıcılar ile bağlantıyı kuruyor,yani çete lideri yakalanamamış gibi bu durumda aradaki hiyerarşik ilişkiden gitmem sizce mantıklı mı?Cevap veren meslektaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 13-10-2018, 13:16   #2
Lord Mozart

Merhaba

CMK 139/7'e göre uyuşturucu madde ticareti suçu örgüt faaliyeti çerçevesinde olmasa dahi gizli soruşturmacı bu dosyaya atanabilir.Ancak meslektaşım CMK 139/5'de dile getirilen " Soruşturmacı, görevini yerine getirirken suç işleyemez " ibaresi üzerine bazı dosyalarda gizli soruşturmacının failleri suça azmettirdiği diğer ifadeyle suç işleme düşüncesi aklında olmayan bir kimseyi kışkırtarak suça sebebiyet vermesi gibi durumlarda elde edilen delillerin hukuka aykırılığı gündeme gelebilmektedir. Dosyanızla uyumlu olabilme imkanı varsa bu hususlar üzerinde araştırma yapmanız daha faydalı olur.Kolay gelsin
Old 13-10-2018, 15:11   #3
Av.Ozan Solak

Bu durum üzerine de düşündüm ancak gizli soruşturmacının müvekkilimi kışkırtması gibi bir durum yok o yüzden yararlanamıyorum.Teşekkürler iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi