Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aldatılan Bayan Eşinden Ayrı Yaşamayı Seçerse Yardım Olur Mu?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-04-2011, 00:10   #1
Konuk

Varsayılan Aldatılan Bayan Eşinden Ayrı Yaşamayı Seçerse Yardım Olur Mu?

Merhaba,

Ben anasınıfı öğretmeniyim. Maddi durumu iyi olmadığını daha önceden de bildiğim bir öğrencimin annesi benden fikir ve yardım istedi. Fakat bu konularda fikrim olmadığı için araştırma yapmaya çalışıyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

Velimin 8.5 yıllık evliliği varmış. Biri 6 yaşında erkek(öğrencim), diğeri 2.5-3 yaşlarında kız, iki çocuğu var.

Çocuklarını alıp ailesinin yanına gittiğinde herhangi bir kurumdan maddi yardım alıp alamayacağını sordu. Eşinin kendisini aldattığını, 2.5 yıldır bu şekilde olduğunu söyledi. Boşanmak istemiyor şu an sanırım ama çocuklarını alıp memleketine ailesinin yanına gitmek istiyormuş.

Boşanmadan, eşinden ayrı yaşarken herhangi bir kurumdan maddi yardım alabilir mi ?

Kendine ait malı, mülkü yokmuş. Ev hanımı, çalışmıyor, sigortası da yok.
Old 04-04-2011, 19:27   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmeyen kusurlu eşle birlikte yaşama zorunluluğu yoktur. Kadın bir başka yerde yaşabilir.

Ayrı yaşamakta haklı olduğunu kanıtlayan kadın, kendisi ve beraberindeki çocukları için; eşinden tedbir nafakası alabilir. Yine çocuklarının velayetlerini de talep edebilir. Kocanın nafaka ödeme yükümlülüğü bu halde vardır.

Ancak devletin, eşinden ayrı yaşayan kadınlar için oluşturduğu bir fon veya yardım ödencesi bulunmamaktadır.

Şartları taşınıyor ise, bulunulan yer il/ilçe mülki amirliklerine müracaat edebilir yine Belediyelerin varsa sosyal yardım olanaklarından yazılı başvuru ile yararlanma olanağı sağlanabilir.

Aşağıdaki linkler de yol gösterici olabilir. Sağlık yardımı ve yeşil kart açısından da bilgiler içermektedir.

http://sydv.istanbul.gov.tr/Default.aspx?pid=266

http://sbu.saglik.gov.tr/yesil/

Saygılarımla,
Old 06-04-2011, 20:46   #3
Konuk

İlgilendiğiniz için teşekkürler...

Umarım sizin aracılığınız önceliğinde ben de yardımcı olabilirim velime...

İyi çalışmalar...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi