Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tespit mi düzeltmem mi ve davalı kim acaba?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2008, 12:04   #1
av_sibelll

Varsayılan tespit mi düzeltmem mi ve davalı kim acaba?

bugün büroma gelen bir bey uzun zaman önce nüfus memurunun isminde bir harf hatası yaptığını ancak nüfus kayıtlarında sonradan düzeltildiğini söyledi. Ancak bu şahısın ticaret ve sanayi odaları ile pasaportunda ismi yanlış haliyle mevcut. Ama nüfus cüzdanındaki ismi sonradan nüfus müdürlüğünce düzeltilmiş.Ticaret ve sanayi odasından bir mahkeme kararı ile gelmesi söylenmiş. Benim aklıma ilk etapta tespit davası geldi. Sonuçta nüfusta ismi düzeltilmiş haliyle mevcut.Sadece yaoılacak iş buna göre tespit ettirmek. Ama sonradan diğer bir ihtimal olan bu kurumlara yönelik açılabilecek düzeltme davası aklıma geldi. Şimdi bu kurumlardaki ismin düzeltilmesi için acaba tespit davasımı ve kime karşı, yoksa düzeltme davasımı açmak gerekiyo acaba? Bu konuda yardıcı olabilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim .İyi çalışmalar
Old 28-03-2008, 13:13   #2
miss_lawyer

bence, ticaret ve sanayi odasına kayıt ve pasaportun verilme tarihinde bu kişinin adı nüfusta yanlıştı, yanluşlığın giderilmesi sonradan oldu, bu sebeple bence düzeltme davası olayımızda olamaz, eğer mahkeme kararı yeterli ise mahkeme kanalıyla tespit yaptırırsanız daha yerinde olur diye düşünüyorum.
Old 28-03-2008, 13:25   #3
av_sibelll

Sayın Miss_lawyer şahıs sanayi ve ticaret odasına gitmiş ancak mahkeme kararı getirmesini istemişler.Biraz önce nüfus kanununa baktım da
nüfus kanunua göre Madde 11 - ......ancak olayların aile kütüklerine işlenmesi sırasında nüfus
memurlarının yaptıkları maddi hatalar, dayanağı belgelere uygun olarak düzelti-
lir. Ve başmemurla nüfus memuru tarafından onama şerhi verilerek imzalanır.
denmekte. şimdi bu durumda acaba bu şekilde yapısa acaba yeterli olur mu yoksa illaki dava mı açmak gerekiyor??

Old 28-03-2008, 13:29   #4
Av.Cengiz Aladağ

Davaya gerek yok. Yeni tarihli nüfus kaydı ile pasaportunun ve oda kaydının değiştirilmesi için başvurması yeterlidir.
Old 28-03-2008, 15:13   #5
avukatzd

bu konuda dava açılmasının gereksiz olduğunu düşünyorum. sonuçta nüfus cüzdanıyla ve vukuatlı nüfus kayıt örneğiyle birlikte bir başvuru yapılırsa adı geçen kurumların reddedebileceğini sanmıyorum. gerekirse nüfustan buna ilişkin bir başvuruyla birlikte bir yazı da alınabilir.
Old 28-03-2008, 16:11   #6
av_sibelll

Olumlu

banad adava açmak gereksiz görünmüştü ve şahısa da davaya gerek olmdığını söyledim ama ticaret odasından ancak mahkeme kararıyla geldiği takdirde düzeltilebileceğini ve bir avukata danışması söylenmiş. Benimde ilk etapta davalardan tespit veya düzeltme davaları gelmişti. Cevap veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Dava açmaya gerek yok o zaman.
Old 28-03-2008, 17:28   #7
FYLOZOF

Davaya gerek yok, Bizim Kurumlar maalesef öyledir, herşeye '' mahkeme kararı getirin'' derler
Nufus kaydı ve , Nufus Müdürlüğünde maddi hatanın düzeltildiğine dair bir yazı ile birlikte ilgili kurumlara verilirse, mesele hallolur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi