Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KAT İRTİFAKI, İCRA DAİRESİ...çok acil!!!

Yanıt
Old 12-08-2010, 14:05   #1
pathem

Varsayılan KAT İRTİFAKI, İCRA DAİRESİ...çok acil!!!

İyi çalışmalar diliyorum. İcrada satış aşamasında bulunduğumuz arsa mahiyetindeki gayrimenkul için dosyada taraf olmayanların talebiyle ve tapu dairesi vasıtasıyla kat irtifakı kurulması için muvafakat edilip edilmeyeceği sorulmuş, İcra Dairesi beyanımız olmadan kendiliğinden muvafakat vermiştir. Açıkcası bizim muvafakatımız olmayacaktı. Bu aşamada ne yapılabilir yapılan işlem uygunmudur?Arsa olarak satışa çıkardığımız gayrimenkul için yeniden kıymet taktiri mi yapılması gerekir?Teşekkürler.
Old 13-08-2010, 12:51   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan pathem
İyi çalışmalar diliyorum. İcrada satış aşamasında bulunduğumuz arsa mahiyetindeki gayrimenkul için dosyada taraf olmayanların talebiyle ve tapu dairesi vasıtasıyla kat irtifakı kurulması için muvafakat edilip edilmeyeceği sorulmuş, İcra Dairesi beyanımız olmadan kendiliğinden muvafakat vermiştir. Açıkcası bizim muvafakatımız olmayacaktı. Bu aşamada ne yapılabilir yapılan işlem uygunmudur?Arsa olarak satışa çıkardığımız gayrimenkul için yeniden kıymet taktiri mi yapılması gerekir?Teşekkürler.

Merhabalar;

Satış aşamasına gelmeden önce (özellikle kıymet takdiri esnasında) arsanın üzerinde bina yok muydu? Var ise 4721 s. Medeni Kanun'un 684. ve 718. maddeleri gereği birlikte satışını talep etmeniz gerekir idi. Böylece kıymet takdiri yapılırken binanın da değerinin tespit edilmesi gerekir idi.

Saygılarımla...
Old 13-08-2010, 13:04   #3
pathem

Teşekkürler Özgür bey. Aslında öğrenmek istediğim kat irtifakına muvafakat noktasında İcra Dairesi kendiliğinden muvafakat verebilirmi?Zira satışla sonuç alamayacağım bir dosyaydı ve kat irtifakı sağlanamazsa müteahhiti zorlayarak sonuç almayı planlıyordum.
Old 13-08-2010, 13:33   #4
Av.Özgür KARABULUT

Ben yaptığım iş gereği doğrudan satışa odaklandım.

Tapunun kat irtifakına geçiş için İcra Dairesine yazı yazma sebebini anlayamadım. İpotek mi var, ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takiple mi satılıyor?

Fakat her şeye rağmen yapılacak olan İİK md. 16'ya göre, İcra Dairesinin muvafakat etmesi işleminin iptali için İcra Mahkemesine başvurmak gibi geliyor.

Saygılarımla...
Old 13-08-2010, 13:42   #5
pathem

Hayır Özgür bey, ipotek değil. Bende anlayamadım dosyada tapu dairesinin müzekkeresi ve verilen kararı görünce...Teşekkür ederim işlemin iptali için dava açıcam...Yargıtay kararı veya ilgili kanun maddesi noktasında bilgisi olan meslektaşlarımın fikirlerini bekliyorum. Saygılar.
Old 13-08-2010, 13:45   #6
Av.Özgür KARABULUT

Kat irtifakı, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 12. ve devamı maddelerince kurulur. Yargıtay kararına ise daha önceki cevaplarım sırasında yaptığım taramada rastlayamadım. Bulabilirsem eklerim.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi