Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

yoğun bakım hasta durumu

Yanıt
Old 21-01-2012, 22:49   #1
cafer

Varsayılan yoğun bakım hasta durumu

82 yaşında olup yüksek tansiyon hastası olan annem yüksek tansiyondan beyin kanaması geçiriyor ve felç durumu ile bir üniversite hastanesi yoğun bakım ünitesine alınıyor yoğun bakımda iken kardeşlerimin bir kısmından gerekli izahat ve açıklamalarda bulunulmadan bazı kağıtlar imzalatılıyor daha sonra öğrendiğimizde o kağıtların hastanızın evde bakılabilir hale getirilip yoğun bakımdan hastamızın zorla çıkarılacağını beyan etmektedirler. Bizimde araştırmalarımız neticesinde hastamızın beyin ölümü gerçekleştiği bu tür hastanın bakımının gerekli bakımının evde bakımının mümkün olmadığı anlaşıldığından hastamızı yoğun bakımdan çıkarmak istemiyoruz ancak ilgili kurum atılan imzaları karşımıza çıkararak mecbur olduğumuzu söylüyorlar bu konuda yasal haklarım nelerdir. Hastamızı imzalamış olduğumuz evraklara rağmen hastaneden çıkarmama hakkına sahipmiyim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 22-01-2012, 23:42   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yakınlarınıza imzalatılan evrakların içeriği konusunda bilgi edinebilir,hastanın hastaneden çıkma koşulları konusunda kaygılarınızı gidermek için başka bir hekimden görüş alabilirsiniz.
Old 27-01-2012, 14:37   #3
hukuksever_dr

Varsayılan Hastaneden Taburcu Olmama Hakkı!!!

Sayın Konuk,
Öncelikle size hastanız ile ilgili net bilgiler edinmenizi tavsiye ediyorum. Beyin ölümü gerçekleşmiş dediğiniz hastanız tıbben ölmüş kabul edilir. Yoğun Bakımda beyin ölümü gerçekleşen bir hasta bekletilmez. Eğer bekletiliyorsa organ nakli için organları alınabilecek hastalar bir kaç gün daha bekletilir. 82 yaşındaki hasta için böyle bir durum düşünülmez bile. Sanırım sağlıklı bilgi verilmemiş.

Hastaneden çıkmama hakkı, hastanede yatış süresini belirleme hakkı diye bir hak yoktur. Olmasıda düşünülemez zaten. Hastayı tedavi eden doktor hastanın durumuna göre hastaneden eve taburcu kararını verir. Doktorun taburcu olmasını uygun görmediği durumlarda hasta kendi isteği ile taburcu olmak isterse ve doktorun gerekli açıklamaları yapmasına rağmen taburcu olma yönünde ısrarcı olan hasta taburcu olduktan sonraki gelişecek problemlerden kendisi sorumludur. Hasta bu durumda bana taburcu olmasının uygun olmadığı ve gerekli tehlikeler anlatıldı buna rağmen kendi isteğimle taburcu oluyorum tarzında bir belgeyide imzalamak zorundadır.

Sizin durumunuz da bunun tam tersi. Dotorlarınız hastanızın artık eve gidebilecek hale geldiğini söyledikleri zaman hastanızı hastaneden almakla yükümlüsünüz. Sonuçta hastanız eve götürüldükten kısa bir süre içinde yatılma sebebine ait hastalıktan dolayı bir komplikasyon olması halinde siz zaten şikayetçi olacaksınız. Doktorlarınız zaten eve gitmesi uygun olmayan hastayı taburcu etmezler. Anladığım kadarıyla hastanız artık bakım hastası durumuna gelmiş. Yoğun Bakım Üniteleri hayati riski olan hastalar için gerekli ve sınırlı yatak kapasitesine sahip bölümlerdir. Yoğun Bakım'da bakım hastası yatırıp yatak işgal etmek uygun değildir. Doktorlarınızdan hastanızı normal bir servise çıkarılmasını talep edebilirsiniz. Aslında Yoğun Bakım Ünitesinde hiçbir hasta direkt olarak eve taburcu edilmez. Adı üstünde "Yoğun Bakım". Yoğun Bakım'da yatan hasta eve taburcu edileceği güne kadar yatmış ve direkt eve gönderilmişse bunda bir hata vardır. Hata "demek ki hasta fazladan yoğun bakımda yatmış"'tır.

Sonuç olarak hastanın hastanede ne kadar kalacağına hasta yakınları değil doktor karar verir. Otelde ne kadar yatacağına müşteri karar verir. Tıbbi yatış endikasyonu olmayan hastaya evde bakamayan veya bu konuda kendini yetersiz hisseden kişi kendi maddi imkanları ölçüsünde özel bakıcı bir sağlık personelini sürekli evinde bulundurabilir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı aile hekimleri vasıtası ile "evde bakım hizmeti" vermeye başladı. Ülkemiz için çok iyi bir gelişme.
Old 01-03-2016, 00:18   #4
Serkan KES

Çözüm Yogun bakimda ki hastanin eve taburcu olmasi hk..

Sayin hukuksever_dr oncelikle merhaba.

Sizinde bahsettiginiz gibi yogun bakimda ki hastanin direk olarak eve taburcu edilmesi banada cok sacma geliyor. Benimde agabeyim 50 gun once karbonmonoksitten zehirlendi bu sure zarfinda bogazi delindi ve beslenmesi mideden yapiliyor banada ayni sekilde agabeyiniz bundan sonra yasamina bu sekilde devam edecek diye eve taburcu etmeye calisiyorlar bende kalmasi ve gerek tedavisi gerekse fizik tedavisinin devam etmesini istiyorum bilincinin 28 gun gelmesine ragmen HBO bolumundeki doktorun uygun gormemesi nedeniyle tedavisine devam edilmiyor. Epikriz raporunu bir cok doktora goturdum hic bi doktor bunun tedavisini ustlenmek istemiyor hepsi zor bir surec Allah yardimciniz olsun deyip geciyor ne yapacagimi bende sasirmis durumdayim birseylerin olmasi icin illa ki bir yerlerde tanidiginin olmasi sart bunu anladim. Ayrica hastamin servise alinmasini talep ettim bu tur hastalari servise almiyoruz seklinde yanit aldim beni yonlendirebileceginiz bir alan varmi bu konuda yardimci olabilirmisiniz bana
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi