Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İki farklı veraset ilamı

Yanıt
Old 21-02-2010, 20:54   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan İki farklı veraset ilamı

Bir yıl önce açılan kıdem tazminatına ilişkin davanın devamında davalı ölüyor. Davacı vekiline veraset ilamını alması için yetki veriliyor. Ben de alıyorum. Ama kadının sadece yeğeni var ve tek mirasçısı o. Bu kişiyi davaya dahil ediyorum. Geçen hafta da duruşmaya girdim. Bu kimsenin vekili, bizim aldığımız veraset ilamından daha eski tarihli (arada 5 aylık bir süre farkı var) bir veraset ilamı sunmuş. Ve cevap dilekçesinde de, ölenin annesinin ilk eşinden 3 çocuğu daha var. Yani ölen davalının anne bir baba ayrı 3 kardeşi bir de ana bir baba bir kardeşinin çocuğu (yeğeni) (biz sadece bunu davaya dahil ettik) var. Onların da davaya dahil edilmeleri gerekiyor diyor. Hakim de bu beyana ve veraset ilamına karşı cevaplarımızı sunmamız maksadıyla 7 günlük süre verdi. Şimdi sorum şu ki, bu halde karşı tarafın veraset ilamının doğru olduğunu düşünmenize rağmen, aldığınız veraset ilamı yeni tarihli der ve veraset ilamının iptali ile yeniden veraset ilamı verilmesini talep etmek için kıdem t.na ilişkin davanın görüldüğü mahkemeden yetki mi talep edersiniz? Yoksa davanın uzamaması ve diğerinin doğru olduğunu düşündüğünüz için diğer 3 kişiyi de davaya dahil mi edersiniz? Ama bu da, kendi aldığımız veraset ilamının yanlış olduğunu kabullenmek anlamına gelmez mi? Kendimi sorumluluk altına sokmadan en doğru ve en az masraflı olanını yapmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olan herkese sonsuz teşekkürler...

İyi akşamlar...

Saygılar...
Old 22-02-2010, 13:37   #2
Av.Sedat Yahşi

Sayın A.K.

Bildiğiniz üzere veraset ilamları aksi sabit oluncaya kadar geçerli belgelerdendirler.Sizin olayınızda iki ayrı veraset ilamı bulunduğuna göre normalde bu verasetlerden birinin iptali için dava açılması gerekir.Ancak,karşı tarafça sunulan veraset belgesinin doğru olduğunu kabul ediyorsanız bence hiç veraset iptali davası açarak zaman kaybetmeyin.
Sizin aldığınız veraset ilamının tarihinin yeni olması size haklılık kazandırmayacağı gibi kusurunuzu da göstermez.Neticede mahkemenin nüfus kayıtlarına dayanarak verdiği bir karar sözkonusudur.Nüfus kayıtlarını siz tutmuyorsunuz ki kusurunuz olsun.Mahkeme yeterli araştırma yapmayınca bu durumlar ortaya çıkabiliyor.Kaldı ki açılacak veraset iptali davasında gerçektende murisin başkaca mirasçıları bulunduğu tesbit edilirse sizin aldığınız veraset ilamı da iptal edilecektir.
Bana göre yapılması en uygun ve masrafsız olan diğer mirasçıları davaya dahil etmek.Müvekkilinizle görüşerek gerçek durumu anlatın,zaman kaybına da yolaçılmaması için diğer mirasçıları davaya dahil edin.

İyi çalışmalar diliyorum.
Old 22-02-2010, 20:14   #3
Avukat_A.K.

Anladım. Ben de aslında böyle düşündüm ama bu veraset ilamı da kafamı karıştırıyor. Tamam mirasçı sayısı açısından doğrudur ama paylar şöyle hesaplanmış. Ölenin ana bir baba ayrı 3 kardeşi 1'er pay, ana bir baba bir kardeşinin oğlu 9 pay almış. Yani bizim verasette ölenin annesinin nüfus kayıt örnekleri getirtilmediği için tek varisi yeğeninden başkası olmadığından o. Ama diğer veraset ilamında ölenin annesinin başka eşinden çocukları da var ve onlara da pay verilmiş. Ama onlara 1'er paydan toplamda 3 pay, ana bir baba bir kardeşin oğluna (yeğene) 9 pay. Bu kısmı kafamı karıştırdı. Sizce doğru mu bu hesaplama?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi