Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk fakültelerinde öğrenci çokluğu

Yanıt
Old 16-03-2009, 10:24   #1
cebba

Varsayılan hukuk fakültelerinde öğrenci çokluğu

Arkadaşlar ben marmara hukuk fakültesinde okuyorum. Ancak anfiler çok yoğun ve bazen dersi dinlemekte bile sıkıntı çekiyoruz. Sormak istediğim şu? istanbul ve ankaradaki hukuk fakülteleri 800 civarında öğrenciye sahip ama anadoludaki bir çok hukuk fakültesi 100 civarında öğrenciye sahip . Aceba mezun olduğumuzda onlar bizden daha iyi yetişmezler mi?
Old 17-03-2009, 23:54   #2
üye25928

Ben de birinci sınıftayım. Öncelikle anfi değil amfi İstanbul Hukuk'ta tekler ve çiftler olmak üzere iki sınıf olduğunu duymuştum orada okuyan arkadaşlardan. Bizim sınıf ise 215 kişilik (Selçuk) Ben ilerdeki başarının kişisel gelişimle olacağı kanaatindeyim üstelik bizim öss sistemizde genelde daha başarılı öğrencilerle aramızdaki fark matematik yapabilme becerimizden kaynaklanıyor ve fakat naçizane görüşüm matematiği iyi olmadığı için iyi hukuk fakültelerine yerleşemeyen sözel alandan daha başarılı olan bir öğrencinin doğal olarak hukukta daha başarılı olcağıdır. Saygılarımla..
Old 19-03-2009, 11:35   #3
Av.Denizcan Sarıkaya

Bence de.Ben de birkaç matematik fazla net yaparak Ankara ya yerleştim.Ancak sistemin saçma olmasından dolayı kimin neyi istediği pek önemli değil.Ben de kendimi bir örnek sayarsam derslerde sadece dinlemekten sıkılan ve bazen de dersi dinlemeyip kağıt üzerinde kendi kendine geometri şekillerinden sorular yapıp çözen insanların sayısı biraz fazla.
Old 07-04-2009, 18:13   #4
Mine Pınar Şekerci

Sınıf mevcutları 30-40 arası değişen özel üniversitelerin öğrencilerine final sınavlarında sorulan soruları görseniz ne kadar iyi bir eğitim aldığınızı anlarsınız.
Önemli olan sınıf mevcudu değildir,her şey insanın kendisinde biter.
Old 07-04-2009, 21:43   #5
Adli Tip

Arkadaşlar sizler kaçıncı sınıflardasınız bilmiyorum ama, 1. sınıftan sonra birçok derste, sınıfta/amfide istemediğiniz kadar boş yer olmaktadır.
Old 14-04-2009, 15:54   #6
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Arkadaşlar sizler kaçıncı sınıflardasınız bilmiyorum ama, 1. sınıftan sonra birçok derste, sınıfta/amfide istemediğiniz kadar boş yer olmaktadır.
Bizde şimdiden olmaya başladı.(1. sınıf)
Old 14-04-2009, 20:21   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Bizde şimdiden olmaya başladı.(1. sınıf)

sınıflar ilerledikçe amfide yer bulmak kolaylaşır, kantinde yer bulmak zorlaşır, havalar ısındıkça kantin boşalır, kampüsün yeşilliklerinde yer bulmak zorlaşır...
Old 18-04-2009, 15:08   #8
hukukun-üstünlüğü

Bunu tartışmaktansa,bu kadar hukukçuya gerçekten ihtiyaç var mı bunu tartışsak daha iyi olur.Daha bir kaç sene önce çok fazla hukuk fakültesi var istihdam edilemiyor bir daha açılmaması gerekiyor derken hem yenileri açıldı hem de mevcutların kapasitesi artırıldı. Yakında herkes hukukçu olacak.
Old 06-05-2009, 17:56   #9
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan hukukun-üstünlüğü
Bunu tartışmaktansa,bu kadar hukukçuya gerçekten ihtiyaç var mı bunu tartışsak daha iyi olur.Daha bir kaç sene önce çok fazla hukuk fakültesi var istihdam edilemiyor bir daha açılmaması gerekiyor derken hem yenileri açıldı hem de mevcutların kapasitesi artırıldı. Yakında herkes hukukçu olacak.
Orası öyle de.Acaba iyi bir hukukçu mu olcak?Onu Allah bilir.
Old 09-05-2009, 17:46   #10
yigit289

Eğer bu kadar çok hukuk fakültesi açacak isen belli başlı bazı üniversitelerdeki kontenjanları düşürmelisin.Tamam yeni fakülte aç 200 kişi al ama istanbul hukuk, ankara hukuk gibi okulların kontenjanını da 300lere indir.
Old 17-05-2009, 13:25   #11
Cansın Akcan

Bana anlatıldığı kadarıyla eskiden üniversiteler kendi sınavlarını düzenler ve sözlü mülakatlar da düzenleyerek öğrenci alırlarmış.Açıkçası bu sistemin hem mesleki anlamda daha uygun bireylere eğitim verebilmek hem de insanların ihtiyaçlarına daha nitelikli cevaplar verebilmek adına daha uygun olduğunu düşünüyorum.Özellikle hukuk fakültesi bu anlamda çok farklı bir yerde tutulmalı .Bizler gibi test neslli olarak adlandırılmış bir neslin kendini ifade kabiliyetinin pek gelişmediğini bu nedenle de bir çoğumuzun daha meslek hayatlarımızın başında eleneceğini düşünmekteyim.Bence hukuk bir idealdir bu nedenle çoğunluğun aldığı iyi puanlara kıyamadıkları için hukuk yazmak zorunda kaldığı kuru kalabalıkların yeri olmamalıdır hukuk fakülteleri.Bir AÜHFli olarak bunun sıkıntısını yaşamaktayım ve kontenjanların daha da arttırılarak fakültelerimizin niteliksizleştirilmesine de karşıyım.Gerek okulunuzun imkanlarından yararlanma gerekse derslere katılım açısından bunun bir dezavantaj olduğunu düşünüyorum.
Old 18-05-2009, 21:51   #12
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Cansın Akcan
Bana anlatıldığı kadarıyla eskiden üniversiteler kendi sınavlarını düzenler ve sözlü mülakatlar da düzenleyerek öğrenci alırlarmış.Açıkçası bu sistemin hem mesleki anlamda daha uygun bireylere eğitim verebilmek hem de insanların ihtiyaçlarına daha nitelikli cevaplar verebilmek adına daha uygun olduğunu düşünüyorum.Özellikle hukuk fakültesi bu anlamda çok farklı bir yerde tutulmalı .Bizler gibi test neslli olarak adlandırılmış bir neslin kendini ifade kabiliyetinin pek gelişmediğini bu nedenle de bir çoğumuzun daha meslek hayatlarımızın başında eleneceğini düşünmekteyim.Bence hukuk bir idealdir bu nedenle çoğunluğun aldığı iyi puanlara kıyamadıkları için hukuk yazmak zorunda kaldığı kuru kalabalıkların yeri olmamalıdır hukuk fakülteleri.Bir AÜHFli olarak bunun sıkıntısını yaşamaktayım ve kontenjanların daha da arttırılarak fakültelerimizin niteliksizleştirilmesine de karşıyım.Gerek okulunuzun imkanlarından yararlanma gerekse derslere katılım açısından bunun bir dezavantaj olduğunu düşünüyorum.
Sene başında öyle bir durum vardı hatta bende tepkimi bu bölüme yazdım ancak şunu da kabul etmek var ki ilk iki aydan itibaren kimse gelmiyor.Benim de gitmediğim günler çoktur.Eğer sene başından beri düzenli gidiyorsan bunun farkındasındır.Anayasa hariç
Old 19-05-2009, 02:12   #13
üye25928

Evet güzel bir noktaya temas etmişsiniz, bence de ülkemizde olması gerekenden fazla hukukçu adayı mevcut.
Old 22-05-2009, 17:22   #14
hukukkızı

merhaba sayın meslektaşlarım
ben de İÜHF öğrencisi olarak kalabalıktan şikayetçiyim tekler ve çiftler olarak bazı derslerimizde ikiye bölündüğümüz doğru ama bu bile yetmiyor
haftada iki gün 2 saat boş beklıyoruz çünkü ders yapacağımız boş bir amfi bulamıyoruz bu zamanlarımızı ders çalısarak kapatmaya çalışsak da insanı bıktırıyor ve yorgun düşürüyor
insanın üstüne üstüne gelen kalabalık da cabası..
bildiğim kadarıyla 800 kusür öğrenci alan okulumuzun bu sene alacagı öğrencilerle birlikte o meşhur tarihi kapıdan taşmamız an meselesi
umarım bir çözüm bulunur
saygılar
Old 26-07-2009, 22:00   #15
av.özlem42

Hukuk FakÜltelerİnİn Kontenjani 10000'e Dayandi!!!
42 Hukuk FakÜltesİ Ve ÖĞrencİ Kontenjanlari

1. Akdenİz 150

2. Anadolu 150

3. Ankara 800

4. AtatÜrk 60

5. Atilim 150

6. BahÇeŞehİr 150

7. BaŞkent 140

8. Beykent 123

9. Bİlkent 160

10. ÇaĞ 85

11. Çankaya 160

12. Çukurova 60

13. Dİcle 200

14. DoĞuŞ 70

15. Dokuz EylÜl 400

16. Ercİyes 150

17. Erzİncan 150

18. Fatİh 50

19. Galatasaray 25

20. Gazİ 300

21. İstanbul 165

22. İstanbul Bİlgİ 120

23. İstanbul KÜltÜr 145

24. İstanbul Tİcaret 90

25. İstanbul Hukuk 1200

26. Kadİr Has 100

27. KtÜ 60

28. Kirikkale 200

29. Kocaelİ 100

30. KoÇ 44

31. Maltepe 142

32. Marmara 800

33. Okan 55

34. SelÇuk 500

35. SdÜ 100

36. Tobb 31

37. Ufuk 55

38. UludaĞ 150

39. YaŞar 100

40. Yedİtepe 140

41. DoĞu Akdenİz 180

42. Yakin DoĞu 180
Old 27-07-2009, 01:53   #16
Av. Mehmet Aslan

YÖK'ü ve Yusuf Ziya Beyefendiyi hukuk fakültesi kontenjanlarını arttırma gibi akıl dolu(!) çabalarından ötürü tebrik ediyorum.

Hakikaten ne yapmaya çalışıyor bu insanlar? Neyin peşindeler? Hangisini eleştireceğimi şaşırır oldum.

Neyse bir yerden başlamak lazım.

Öncelikle yeni kurulan pek çok fakülteyi de geçtim; 90 sonrası kurulan fakültelerde bile halen hoca, altyapı sıkıntısı varken; hangi cesaretle yeni fakülte kurmaya teşebbüs edilmiştir anlamak gerçekten güç. Daha düne kadar pek çok fakültenin(Anadolu, Akdeniz, Erciyes benim bildiklerim) yarı zamanlı öğretim üyeleriyle işi götürmeye çalıştığını biliyoruz. Benim fakültemden(Selçuk Üniversitesi) pek çok öğretim üyesi bu fakültelerde yarı zamanlı ders verdiler. Bunda bir olumsuzluk yokmuş gibi görünse de her fakülte kendi öğretim üyelerini yetiştirmiş olabilseydi öğrenciler için de daha faydalı olacağını düşünenlerdenim. Yeni yakın bu fakülteler kısmen de olsa bu durumları aşıyor derken tekrardan fakülteler açılmaya başladı.

Tamam devlet üniversitelerimizde yeni fakülteler açılsın. Sonuçta Kırıkkale'de, Diyarbakır'da yaşayan ve maddi imkanları itibariyle İstanbul'a gidemeyecek öğrencinin Kırıkkale, Dicle Üniversitesi'nde Hukuk lisans eğitimi alabilmesi sosyal devletin de bir gerekliliğidir. Hatta uzun vadede bu fakülteler bünyesinde lisansüstü eğitim verilmeye başlanmasıyla çalışırken yüksek lisans, doktora yapma gibi bir nimet pek çok hukukçuya sağlanabilmiş olacaktır. Ama yeni fakülteler açıyorsan -özellikle İstanbul, Ankara, Marmara, Selçuk gibi eski ve kalabalık fakülteler başta olmak üzere- diğer fakültelerin kontenjanlarında azaltmaya giderek dengeyi sağlamalısın. Fakat ne mümkün?! YÖK denge sağlamak şöyle dursun kontenjanları arttırarak dengeyi iyice bozmaya adeta yemin etmiş gibi. Yukarıda önümüzdeki akademik yılda fakültem olan Selçuk Hukuk'a 500 kişi alıncağı yazılmış, Çukurova Hukuk'un öğrencileri de bizde eğitim görüyor, 60 kişi de öyle toplam 560 kişi! İstanbul Hukuk için 1200, Ankara ve Marmara için 800 gibi rakamlar telaffuz edilir olmuş...

Bir de mantar gibi çoğalan vakıf üniversiteleri ve bünyelerindeki hukuk fakülteleri var ki zaten yıllardır bu sitede de, pek çok platformda da tartışma konusu oldu. Bu gidişle bazılarının güttükleri ticarethane zihniyetiyle de daha çok olmaya devam edecek.

Kısacası birileri YÖK'e kontenjanları arttırarak hayırlı bir iş yapmadığını, biraz da bilim adamı yetiştirilmesi gerektiğini ve böyle giderse üniversitelerde bilim yapmanın sayelerinde iyice imkansızlaşacağını anlatmalı. Prof. Dr. Erdoğan Teziç döneminde, sanırım kendisi de hukukçu olduğundan bu durumun hassasiyetinin farkındaydı. Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan sanırım meselenin ciddiyetinin farkında değil. Dilerim YÖK'de kendisini uyarabilecek Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu ve Prof. Dr. İzzet Özgenç gibi hukukçular konunun vehametini kendisine yeterince ifade edebilirler.
Old 27-07-2009, 12:34   #17
aynur7485

Bir avukat olarak bu kadar hukuk fakültesi açılmasını kesinlikle kınıyorum.Bu kadar üniversite açacaklarına hukuk eğitimini nasıl daha iyi yaparız iyi hukukçu yetiştiririz diye çözüm önerileri getirilmeli.Gerçekten onca sene binbir zorlukla okuyorsunuz ve iş bulamayan niteliksiz avukat durumuna düşüyorsunuz.
Gerçekten dur demeli birileri artık.Ben avuakt olduğuma binbir pişmanım.Zamanında çok başarılı bir öğrenciydim bu emeğime yazık etmiş hukuk okumuşum ,çok pişmanım.Keşke tıp falan okusaydım emeğime değerdi hiç olmazsa..
Old 27-07-2009, 19:07   #18
hukukkızı

Rahatsiz

Alıntı:
Yazan av.özlem42
Hukuk FakÜltelerİnİn Kontenjani 10000'e Dayandi!!!
42 Hukuk FakÜltesİ Ve ÖĞrencİ Kontenjanlari

25. İstanbul Hukuk 1200

üniversitemle gurur mu duymalıyım bilemiyorum

bu çapta öğrenci alımı gerçekleştirilen tek üniversiteyiz!
Old 28-07-2009, 00:32   #19
yigit289

benim anlamadığım bizim okulun(iü) fiziki olarak eti ne budu ne? nereye koyacaklar bu kadar insanı anlamıyorum.Eğitim falan kalmadı artık yazık...
Old 28-07-2009, 11:03   #20
yalcin3

Geçen yıla kadar İzmir'de tek hukuk fakültesi DEÜ'deydi.Bu yıl İzmir,Yaşar ve Gediz vakıf üniversiteleriyle birlikte bu sayı dörde çıktı.Çok vahim...
Old 28-07-2009, 11:04   #21
yalcin3

Alıntı:
Yazan hukukkızı
üniversitemle gurur mu duymalıyım bilemiyorum

bu çapta öğrenci alımı gerçekleştirilen tek üniversiteyiz!
Böyle köklü bir üniversitenin böyle köklü bir fakültesinin puanını iyice yerlerde süründürecekler.DEÜ bile arttırmamış.Üniversitem kırk yılın başı beni sevindirecek bir şey yaptı.
Old 28-07-2009, 22:07   #22
üye25928

Alıntı:
Yazan yigit289
benim anlamadığım bizim okulun(iü) fiziki olarak eti ne budu ne? nereye koyacaklar bu kadar insanı anlamıyorum.Eğitim falan kalmadı artık yazık...

600 normal 600 ikinci öğretim diye yazıyordu galiba kılavuzda, ya da ben yanlış baktım
Old 28-07-2009, 23:59   #23
yigit289

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
600 normal 600 ikinci öğretim diye yazıyordu galiba kılavuzda, ya da ben yanlış baktım
800 normal 400 ikinci öğretim olmuş.600e 600 olsa daha iyi olurdu
Old 02-08-2009, 12:15   #24
üye25928

Alıntı:
Yazan yigit289
800 normal 400 ikinci öğretim olmuş.600e 600 olsa daha iyi olurdu

Bence de.

Bu arada, an itibariyle yaklaşık 60 bin avukat büyüğümüz varmış. Hesaplarıma göre 4 yıl sonra sayı yaklaşık 80bin, 10 yıl sonra da 150bine yaklaşacak.
Old 02-08-2009, 12:57   #25
Hüseyin Demir

Dicleye geçen sene 60 kişi aldılar. Kontenjanlarımızı 200e çıkarmışlar bu yıl. Sınıfları görseniz 100 kişi anca sığar. Ne yapmaya çalışıyoruz anlayamadım valla
Old 02-08-2009, 14:36   #27
üye25928

Alıntı:
Yazan hukukkızı
kazanan her öğrenci mezun olabiliyor mu ki

Avukatlık sınavı şart yoksa çok sevdiğim bu meslekten soğumaya başlayacağım.
Old 02-08-2009, 14:40   #28
hukukkızı

öğrencileri fakültede yığın halinde süründürmektense şu kontenjanları azaltıp kaliteye yönelseler herşey daha kolay olur
Old 03-08-2009, 13:32   #29
yigit289

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Avukatlık sınavı şart yoksa çok sevdiğim bu meslekten soğumaya başlayacağım.
galiba artık avukatlık sınavı hakkında sizinle aynı konuda düşünmeye başlayacağım.Yoksa biz iş bulamayacağız : ((
Old 03-08-2009, 20:38   #30
mopsus

SONUÇ
Ülkemizde son yıllarda hukuk eğitimine olan talep şimdiye kadar görülmemiş oranda artmıştır. Bu artış, diğer fakülte kontenjanlarının boş kalmasına rağmen hukuk fakültesi kontenjanlarının boş kalmaması, ÖSYS tercihlerinde hukuk fakültelerinin adayların tercih sıralarında üst sıralarda yer alması ve ÖSS sınavlarında hukuk fakültelerine giriş puanlarının çok yükselmiş olması gibi göstergelerle izlenebilmektedir.
Ne var ki hukuk eğitimine talepteki yükselişe paralel bir şekilde hukuk eğitiminde arz sağlıklı bir şekilde arttırılamamıştır. Şöyle: Arzı artırmak amacıyla yeni hukuk fakülteleri kurulmuş ve hukuk fakültesi sayılarında bir artış olmuştur. Bugün 44 adet hukuk fakültesi bulunmaktadır. Bunlardan 32’si faaliyettedir. 1996 yılından bu yana 30 yeni hukuk fakültesi kurulmuştur. Sadece içinde bulunduğumuz yılın ilk altı ayında 9 yeni hukuk fakültesi kurulmuştur. Ancak yeni kurulan hukuk fakülteleri, öğretim üyesi temininde sıkıntı yaşamaktadırlar. Türkiye’de hukuk fakültelerinde toplam 524 adet öğretim üyesi görev yapmaktadır. Yeni kurulanlar da hesaba katılırsa hukuk fakültesi başına 12 adet öğretim üyesi düşmektedir. Kaldı ki, bu 524 öğretim üyesinden 340 adedi yedi büyük devlet hukuk fakültesinde görev yapmaktadır. Geriye 184 öğretim üyesi ve 37 hukuk fakültesi kalmaktadır. Bu şu anlama gelmektedir ki, yeni kurulan hukuk fakültelerinin ortalama beşten fazla öğretim üyesi bulma imkân ve ihtimalleri yoktur. Bu nedenle günümüzde Türkiye’de hukuk öğretim üyeleri adeta karaborsaya düşmüş durumdadırlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi