Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ticari Şirketıi Vergi Borcu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-10-2006, 14:59   #1
taze mezun yalçın

Varsayılan Ticari Şirketıi Vergi Borcu

SLM ARKADAŞLAR, bir ticari şirket vergi borçlarından dolayı bu borçları ödemek için şirket adına kayıtlı aracını satmak istiyor.Vergi dairesi ise şirketin borçlarından dolayı araçların satılamayacağını ayrıca yine şirketin borçlarından dolayı ilişik kesme belgesi verilemeyeceğini beyan etmiş. Ancak benim bildiğim ilişik kesme belgesi aracın ödenmemiş ya da ödenmiş vergilerini gösteren belgedir yani şirketin borcuyla bir alakası yoktur ayrıca şirketin borçları yüzünden araçların da satılamayacağı beyanı hukuk dışı geldi bana...benim düşüncem bu fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar ....
Old 02-10-2006, 15:15   #2
medenikal

siz araçı satarsanız vergi dairesi ; vergi borçları için bir teminatı elinden kaçırmış olmayacak mı;

bu nedenle ilişik kesme belgesi vermiyorlar;

artı vergi dairesi araçlar üzerine tedbir de koyabilir.vergi borcundan dolayı.
Old 02-10-2006, 15:33   #3
taze mezun yalçın

Alıntı:
Yazan Av.MehmetEmin TASLAK
siz araçı satarsanız vergi dairesi ; vergi borçları için bir teminatı elinden kaçırmış olmayacak mı;

bu nedenle ilişik kesme belgesi vermiyorlar;

artı vergi dairesi araçlar üzerine tedbir de koyabilir.vergi borcundan dolayı.
tamamda şirketin daha üzerinde haciz bile olmayan araçları üzerinde tasarruf yetkisini nasıl kaldırırsınız?üstelik bu satışı vergi borçlarını ödemek için yapıyorlar...
Old 02-10-2006, 15:38   #4
Av.Suat Ergin

Şirketin vergi borcundan dolayı araçlar üzerinde haciz konulmamışsa; satışına engel yoktur.

Siz vergi borcundan dolayı haciz konulmadığına emin misiniz?

Saygılarımla
Old 02-10-2006, 15:44   #5
taze mezun yalçın

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Şirketin vergi borcundan dolayı araçlar üzerinde haciz konulmamışsa; satışına engel yoktur.

Siz vergi borcundan dolayı haciz konulmadığına emin misiniz?

Saygılarımla
evet eminim şirketin vergi borcundan dolayı vergi dairesi ilişik kesme belgesi vermiyor ancak dediğim gibi ilişik kesme belgesinin şirketin vergi borcuyla değil arabanın vergi borcuyla alakası olmalı ..

ARABA ÜZERİNDE KESİNLİKLE HACİZ YOKTUR...
Old 02-10-2006, 15:45   #6
medenikal

ödeme emri yollanmış vergi borcu bu süre içinde ödenmemişse;

ve likit olarak borç gözükmekteyse;

bu halde haciz veya tedbir koyulmasa da ;

vergi dairesi;

kanımca likit borç gözükmekteyse;

ilişik kesme belgesi vermemekte serbesttir;

çünkü ödeme emri kesinleşmiştir;

yoksa araç satılır ;

devletin alacağı ise teminat olan araçtan alınamaz;

ama asıl olan araç kayıtlarına işlenmesi dir;

ama ödeme emri kesinleşmemişse bu halde ilişiksiz belgesini vermelidir;
Old 02-10-2006, 15:51   #7
taze mezun yalçın

Alıntı:
ödeme emri yollanmış vergi borcu bu süre içinde ödenmemişse;

ve likit olarak borç gözükmekteyse;

bu halde haciz veya tedbir koyulmasa da ;

vergi dairesi;

kanımca likit borç gözükmekteyse;

ilişik kesme belgesi vermemekte serbesttir;

çünkü ödeme emri kesinleşmiştir;

yoksa araç satılır ;

devletin alacağı ise teminat olan araçtan alınamaz;

ama asıl olan araç kayıtlarına işlenmesi dir;

ama ödeme emri kesinleşmemişse bu halde ilişiksiz belgesini vermelidir;
evet şirkete daha önce ödenmeyen vergi borcundan dolayı ödeme emri gönderilmiş ama satıştan önce kesinlikle araçlar üzerinde haciz yok...

teşekkürler yardımınız için
Old 02-10-2006, 16:10   #8
medenikal

biraz daha kafa yoralım;

ben arabamı satacağım ; ilişiksiz belgesini almak için ,ilgili vergi dairesinin motorlu taşıtlar bölümüne gidiyorum;

motorlu taşıtlar bölümündeki ,memur aracın plakasını giriyor ve diyor ki;

belgeyi veremem;

demek ki ,memuru ekranda uyaran bir işaret var;

yani memur yoksa kendiliğinden borçu nasıl gördü ;

demek ki ekranda ,şirketin borcu olduğu ve bu borcun kesinleştiği şeklinde bir kayıt var;

belki bu kayıtın tedbir veya haciz olarak işlenmesi gerek miyor;

ama o rada gözüken kayıt bu anlama geliyor;

yani bu borç nedeniyle kayıtlı araçların devredilmesi öncesinde ilişik belgesinin verilmemesine dair bir uyarı, var.

memur yoksa nereden görecek;

demek ki ödenmeyen vergi için kayıtlara tedbir mahiyetinde bir ekleme yapılmış;

bu kayıtlar da ,idari olarak tedbir mahiyetinde ;
Old 02-10-2006, 16:15   #9
taze mezun yalçın

Alıntı:
biraz daha kafa yoralım;

ben arabamı satacağım ; ilişiksiz belgesini almak için ,ilgili vergi dairesinin motorlu taşıtlar bölümüne gidiyorum;

motorlu taşıtlar bölümündeki ,memur aracın plakasını giriyor ve diyor ki;

belgeyi veremem;

demek ki ,memuru ekranda uyaran bir işaret var;

yani memur yoksa kendiliğinden borçu nasıl gördü ;

demek ki ekranda ,şirketin borcu olduğu ve bu borcun kesinleştiği şeklinde bir kayıt var;

belki bu kayıtın tedbir veya haciz olarak işlenmesi gerek miyor;

ama o rada gözüken kayıt bu anlama geliyor;

yani bu borç nedeniyle kayıtlı araçların devredilmesi öncesinde ilişik belgesinin verilmemesine dair bir uyarı, var.

memur yoksa nereden görecek;

demek ki ödenmeyen vergi için kayıtlara tedbir mahiyetinde bir ekleme yapılmış;

bu kayıtlar da ,idari olarak tedbir mahiyetinde ;
anladım da MTV KANUNU 13/C YE göre ilişik kesme belgesi sadece ARACIN ÖDENMEMİŞ MOTORLU TAŞIT VERGİSİ BORCUNUN OLUP OLMADIĞINA İLİŞKİN BELGEDİR.ARACIN VERGİ BORCU YOKSA BU BELGE VERİLMELİDİR . ŞİRKETİN BORCU OLMASININ BU BELGEYLE ALAKASI YOKTUR BENİM KANIMCA..
Old 02-10-2006, 21:32   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Benim bildiğim uygulama yasal değil.

Şirketin vergi borcunu ekranda gören vergi dairesi, şirket adına kayıtlı araçların devrini engellemek için ilişik kesme yazısı vermemekte. İlişik kesme yazısı alamayınca da, araç devri gerçekleştirilememekte. Ne yapacaksınız? Ya önce şirketin vergi borcunu ödeyeceksiniz, ya vergi dairesini şikayet edeceksiniz, ya da vergi dairesinin müdürüyle görüşecek, ilişik kesme belgesini alıp, aracınızı satıp, şirketin vergi borcunu ödeyeceksiniz
Old 02-10-2006, 22:12   #11
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Arkadaşlar size bir atasözümüzü anımsatmak isterim:

"devlet alacağına kartal, borcuna kargadır. Alacağı varsa çöker alır, borcuna gak der sırtını döner."

yaşanan bu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi