Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

İşveren HİV için test yaptırma hakkına sahip midir?

Yanıt
Old 09-03-2016, 19:54   #1
Konuk

Varsayılan İşveren HİV için test yaptırma hakkına sahip midir?

14 ay evvel bir operasyon öncesinde yapılan kan testleri sonucunda HIV+ olduğumu öğrendim. O zamandan beri işverenin HIV+ olduğumu öğrenip iş akdimi fesh etmesi endişesi taşıyorum. Bu süre zarfında işe giriş aşamasında da Eliza testi yapıldığını öğrendim. İşverenin çalışanının rızasını almadan Eliza testi yaptırma hakkı var mıdır? Şu anda periyodik muayene yapıldığı dönemdeyim. Eliza testi için kan almak istedikleri zaman itiraz etme hakkım var mı? Ya da itiraz etmeyip sonuç pozitif çıktığında iş akdim fesh edilirse hukuki yollara başvurmam daha mı doğru olur?
Old 10-03-2016, 01:41   #2
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk
14 ay evvel bir operasyon öncesinde yapılan kan testleri sonucunda HIV+ olduğumu öğrendim. O zamandan beri işverenin HIV+ olduğumu öğrenip iş akdimi fesh etmesi endişesi taşıyorum. Bu süre zarfında işe giriş aşamasında da Eliza testi yapıldığını öğrendim. İşverenin çalışanının rızasını almadan Eliza testi yaptırma hakkı var mıdır? Şu anda periyodik muayene yapıldığı dönemdeyim. Eliza testi için kan almak istedikleri zaman itiraz etme hakkım var mı? Ya da itiraz etmeyip sonuç pozitif çıktığında iş akdim fesh edilirse hukuki yollara başvurmam daha mı doğru olur?

Merhaba Sn Konuk,

İşyeri hekimi, işçinin sağlık gözetimi ve bulaşıcı hastalıkların kontrolü için muayene ve gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlamakla yükümlüdür.
Ancak bu muayene ve tetkikler için işçinin rızasının alınması zorunludur.

Genel olarak HIV pozitif olmak iş akdine feshine sebep değildir.
Ancak sağlık durumunun işe uygunluğunun tespitini işyeri hekimi değerlendirmelidir.
Eğer sağlık durumu işe uygun olmasına rağmen iş akdi fesh edilirse haksız fesih söz konusu olacaktır.

Saygılarımla.
Old 10-03-2016, 18:35   #3
Konuk

Öncelikle, bilgilendirici cevabınız için teşekkür ederim. Kesin tanı aldıktan sonra tedavimi ve rutin testlerimi aksatmadan yapıyor ve yaptırıyorum. Hak ihlâllerini her aşamada yaşıyoruz. Tedavi aldığımız hastane bir gün belirlemiş, sadece o gün kabul ediyor. Diğer hastalar, kayıt memurları herkes ne için orada olduğumuzu biliyor. Mahremiyet sıfır. Yakin arkadaşım kötü niyetli bir kişinin tacizine uğradı; bu şahıs, arkadaşımın durumu hakkında bilgi toplamaya, kişisel bilgilerini öğrenmeye çalışmış. Takibimizi yapan kurumların böyle karantinaya alır gibi uygulama yapmaya hakkı var mıdır? Bunun için ne tür girişimlerde bulunabiliriz?
Old 18-03-2016, 16:55   #4
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle, bilgilendirici cevabınız için teşekkür ederim. Kesin tanı aldıktan sonra tedavimi ve rutin testlerimi aksatmadan yapıyor ve yaptırıyorum. Hak ihlâllerini her aşamada yaşıyoruz. Tedavi aldığımız hastane bir gün belirlemiş, sadece o gün kabul ediyor. Diğer hastalar, kayıt memurları herkes ne için orada olduğumuzu biliyor. Mahremiyet sıfır. Yakin arkadaşım kötü niyetli bir kişinin tacizine uğradı; bu şahıs, arkadaşımın durumu hakkında bilgi toplamaya, kişisel bilgilerini öğrenmeye çalışmış. Takibimizi yapan kurumların böyle karantinaya alır gibi uygulama yapmaya hakkı var mıdır? Bunun için ne tür girişimlerde bulunabiliriz?
-----------------------------------------------------------------------------------------

Sayın KONUK,

Hastane idaresine siz ve bu durumdan şikayetci olan diğer hastalar
ile birlikte dilekce ile başvurarak konuyu aktarabilir ve yardımlarını talep edebilirsiniz.
Buradan olumlu bir sonuç alamaz iseniz aynı başvuruyu TC.Sağlık Bakanlığı'na iletebilirsiniz.Bu konuda bir hukukcudan da destek alabilirsiniz.
Acil şifalar dileklerimle.
Ecz.Mesut ÇETİN

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi