Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Müdürü İşini yapmak istemezse?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-01-2010, 10:34   #1
Av.Ayşegül Çoban

Varsayılan İcra Müdürü İşini yapmak istemezse?

Merhaba Arkadaşlar...Öncelikle herkese kolay gelsin.Benim sıkıntım şöyle;çalıştığım yerde icra müdürü yerli dolayısıyla ilçedeki herkesi tanıyor.Yapmak istediğim icra takiplerinde tanıdıklarını kayırmaya çalışıyor.Borçlulara akıl veriyor yönlendirme yapıyor.geçen cuma mesai bitimine 1 saat kala takip taleplerimi gönderdim kabul etmemiş."Ben harcımı yatırdım,alamam başka bir zaman getirin "demiş.Merak ettiğim husus şu icra müdürünün böyle bir takdir yetkisi var mı?Yoksa ben bu durumda ne yapabilirim.malumunuz ilçede icra mahkemesi yok asliye hukuk hakimliğine mi şikayet etmeliyim? şikayet neticesinde ne olur?Ayrıca müvekkilimin evinde rızasız oturması neticesinde kazandığım el atmanın önlenmesi davasında ben bu sonuca göre evi gidip boşaltamam sadece evi boşaltsın diye yazı yazarım demiş.Bu davanın sonucunda ev boşaltılamaz mı? Kafam karıştı.Küçük yerlerde mesleğimi yapmak çok zor.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden herkese iyi teşekkürler...
Old 25-01-2010, 11:01   #2
üye32062

Ayşegül hanım, vezne kapandıktan sonra harç yatıramadı iseniz takibin ertesi güne kalması normal, ancak borçlulara niçin akıl veriyormuş orasını anlayamadım.Görevinin tamamen dışına çıkmış, bu işten çıkarı olduğunu veya işlemleri sebepsiz sürüncemede bıraktığını ispatlayabilirseniz TCK 257 den savcılığa şikayet edebilirsiniz. Tahliye için ise 3091 sayılı kanun uyarınca kaymakamlığa başvurmanız süreyi kısaltır. Zaten adamın haksız yere oturduğu ortaya çıkmış, kaymakamlık mahkeme kararını yeterli görerek tahliyeyi sağlayacaktır. Saygılar, iyi çalışmalar.
Old 25-01-2010, 18:04   #3
Av. Ayşegül Okçu

Merhaba Ayşegül hanım,

İcra müdürünün her bir dosyanızdaki keyfi işlemleri nedeniyle İ.İ.K. madde 16 da düzenlenen şikayet şartları oluşmuşsa, şikayet yoluyla işlemlerin düzeltilmesini İcra Mahkemesinden iateyebilirsiniz. Ayrıca icra hakimleri icra müdürlerinin disiplin amiri olduğu için memuriyeti dolayısıyla disiplin cezası alması yönünde icra hakimine dilekçe verebilirsiniz. Son olarak icra müdürünün görevini yapmaması, savsaklaması veya kötüye kullanması söz konusu ise T.C.K. 257. madde gereğince görevi kötüye kullanmaktan Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulanabilirsiniz.

Elinizdeki " El atmanın önlenmesi " kararının uygulanması için icra müdürlüğünde ilamlı takip yapmanız gerekecektir. El atmanın önlenmesi ilamları eda hükmü içerdiği için icra müdürünün taşınmazın tahliyesinden kaçınması mümkün değildir. Usulünce açılmış takibiniz kesinleştikten sonra tahliye talep edin. Şayet icra müdürü talebinizi reddederse yukarıda da izah ettiğim şekilde İ.İ.K. madde 16 gereğince bu kararı şikayet yoluyla düzeltebilirsiniz.

Benden önce mesaj yazan meslektaşımın 3091 sayılı yasa ile ilgili görüşüne katılmıyorum. Zira aynı yasanın 3. maddesine açıkça yazılı olduğu üzere, bu yola başvurmak için zilyed olmak şarttır. Ayrıca aynı maddenin 14. maddesi anlaşmazlığın dava konusu yapılması halinde bu kanun hükümlerinin uygulanmayacağını öngörüyor. Umarım bu bilgiler sorununuzu çözer. İyi çalışmalar.
Old 25-01-2010, 21:09   #4
Av.YBayrak

Sayın Meslektaşım;
İcra hakimliğine yapacağınız şikayetler, hakim tarafından görev yerinin değiştirilmesi istenmedikçe ve müfettişler bu istemi haklı bulmadıkça memur için çok etkili olmaz. İcra hakimliğine şikayet ancak hukuka aykırı işlemi hukuka uygun hale getirmeye yarar. Elbette bu şikayetleri de yapacaksınız fakat devamla ve esas olarak yapılması gerekenler şunlardır :
Müdürlükteki dosyanızda açtığınız taleplerin her defasında saatini de yazın ve 1 adet fotokopisini alarak aslı gibidir onayını yaptırarak geri alın. Ayrıca, sivil kişiyerden, ya da meslektaşlardan yanınızda tanık da bulundurun. Yaptığının yasal olmadığını belgelediğiniz her işlemi için öncelikle C.Savcılığına suç duyurusunda bulunun. Ayrıca, her bir işlem için Adalet Bakanlığına da disiplin soruşturması yapılması ve yöredeki kişilerle olan sıkı ilişkileri nedeniyle durumun yasal zeminde kontrolünün mümkün olmadığını bu nedenle görev yerinin değiştirilmesi hususunu da Bakanlığın takdirine sunmayı unutmayın.
Özellikle ve dikkatle hareket etmeniz gereken husus şudur ki, yaptığı işlemin, ya da davranışın hukuka aykırılığını kesinlikle kanıtlayabilmelisiniz. Aranızda geçebilecek konuşmalar ve size karşı davranışları tanık ile kanıtlayabiyleceğiniz bir husustur. Kanıtlayamadığınız hususlarda şikayetçi olmayın derim. Sadece devamlı çeşitli bahanelere dayanarak görevinin gereğini yapmadığını kanıtlamanız bile kesinlikle görev yerinin değiştirilmesi ve sicil notunun düşürülmesine, o aşamadan itibaren terfisinin de belirli bir süre durdurulmasına neden olacaktır. Cezai takibat sonucu ceza alması da cabası.
Sakin ve soğukkanlı olarak bu işe biraz zaman ve emek harcamanız gerek. İş bu noktaya geldikten sonra da kesinlikle peşini bırakmamak gerek.
Kolay gelsin, başarılar.
Old 26-01-2010, 21:31   #5
Av.Muhammet Aydın

Bir ara unutmasak ta meslek ilkelerinden olan avukatın kalem personeli ve icra daireleri ile olan ilişkiler ve çözüm önerilerine ilişkin konu başlatsak... somut olayda meslektaşıma tavsiyem bir önceki cevabı aşmıyor.Şikayet kurumunu ısrarlı ve tutarlı bir şekilde işletmek...ama unutmayın geri adım atmaktansa hiç başlamayın küçük yerde olduğunuzu söylüyorsunuz. Yengilerde yenilgilerde bir ömür boyu omuzlarınızda kalır...bence içinizde kalcağına da bırakın omuzlarınızda kalsın...
Old 27-01-2010, 00:02   #6
üye14072

sayın meslektaşım.
bu ülkede bürokrasi müdürleri sayesinde ayakta durur.
devlet müdürünü o makama atarken kılı kırk yarar.
müdürlerin ikinci hatası olmaz.

o müdür de hiç şüphesiz kosa süre içinde layığını bulacaktır.

ancak,
mesleğimiz gereği bu tip direnişler olabiliyor.

saat 16:50 de icra müdürüne takip talebini uzattım.
kasayı kapattım dedi.
mesai bitmedi, sizin kasınız beni ilgilendirmez
ya alın
ya almıyorum diye kağıt verin dedim

kem küm dedi

gittim bir hakim buldum,

aynı talebimi ona sundum.
müdürü çağırdı
alacaksın dedi
ve müdür aldı.

biraz uğraşmak gerekli.

ancak şu tehlikeyi de açıkça işaret etmek gerekir.

bazı evraklarınızın kaybolmamasına özel itina gösterin,

başarılar
Old 20-02-2012, 20:45   #7
AV Sezin

Merhabalar arkadaşlar,konuya istinaden benimde bir sorum olacak.
Ağır ceza mahkemesinden aldığımız beraat kararıyla müvekkilimize hükmedilen vekalet ücretini tahsil etmeye çalışıyoruz ve buna istinaden Adalet Bakanlığı'na icra takibiyle yazı gönderiyoruz ancak ikidir cevap gelmiyor..
Bunun için tekrar talep ve müzekkereyle icra müdürüne gittim ama benim cevap vermemeleri durumunda bir daha takip yapma yetkim yok,yapılacak birşey olmadığı cevabını aldım.Ancak avukatım aksini takibe dvm edilmesi gerektiğini söylüyor.
İcra müdürü ise son gittiğimde beni dinlemediğini bu iş için birdaha
gelmememi sert bir şekilde söyledi.
Bu etapta bana önerebileceğiniz bir şey var mı,gerek icra müdürünün bu tavrı gerekse takibim konusunda?
Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkürler..
Old 20-02-2012, 22:39   #8
Mardin

Sayın Av.Sezin:
Ceza mahkemelerinde verilen beraat kararları üzerine mahkemece takdir edilen vekalet ücretinin icraya vermenize gerek yoktur.
Adalet bakanlığı bu hususta yanılmıyor isem,bir genelge de yayınladı.
Kesinleşmiş mahkeme kararını İdari işler müdürüne veriyorsunuz, idari işler müdürü parayı ayni gün ödemektir.
İcra müdürünün tutumu bu şekilde ise talebinizi Uyap üzerinden yaptığınız takdirde işleminizi yapmak zorunda kalacaktır.
İyi çalışmalar diliyorum.
Old 21-02-2012, 01:44   #9
avukat.derviş.yıldızoğlu

Öncelikle, hangi şart altında olursa olsun icra müdürünün bir avukata sert bir şekilde hiçbir şey söyleme hakkı ve yetkisi yoktur. Hatta, herhangi bir iş için gelmemenizi söyleme yönünde de bir yetkisi yoktur. Siz talebinizi açarsınız, icra müdürü talebinizi almak zorundadır, en fazla talebi reddeder, bundan sonraki usul de malum. sayın meslektaşım; öncelikle bir avukat olarak kendinizi ezdirmeyiniz (size sert bir şekilde söylediği olsy açısından), unutmayınız ki, başkalarının hakkını savunmakla görevli olan bizler, önce kendi hakkımızı koruyabilmeliyiz.
Beraat kararı neticesinde lehinize hükmedilen vekalet ücretinin tahsiline gelince, hiç icrayla uğasmayın ödeme yapmıyorlar. Yapılacak olan iş, kesinleşme şerhli mahkeme mahkeme kararının bir örneği ve vekalet ücreti tutarında kesilmiş serbest meslek makbuzu ve paranın tarafınıza ödenmesi talepli bir dilekçeyle Savcılığa başvuruyorsunuz. Onlar ödenek geldiğinde paranızı belirttiğiniz banka hesabınıza yatırıyorlar. Yalnız, tek dezavantajı, haliyle icra vekalet ücreti ödenmiyor ve bundan yoksun kalıyorsunuz. Umarım faydalı olabilmişimdir. Saygılarımlaa...
Old 21-02-2012, 16:58   #10
seyitsonmez

Merhaba meslektaşım

Vekalet ücretini alamamanızdan ziyade İcra Memuru karşısındaki durumunuz sizi ve mesleği daha çok mağdur etmiştir diye düşünüyorum.

Öncelikle İcra Memuruna, devletin görevli memuru olduğunu, onunla kişisel bir alakanız olmadığını ve bu nedenle herkesin haddini bilmesi gerektiğini bildiriniz derim ben.

Alıntı:
Yazan AV Sezin
Merhabalar arkadaşlar,konuya istinaden benimde bir sorum olacak.
Ağır ceza mahkemesinden aldığımız beraat kararıyla müvekkilimize hükmedilen vekalet ücretini tahsil etmeye çalışıyoruz ve buna istinaden Adalet Bakanlığı'na icra takibiyle yazı gönderiyoruz ancak ikidir cevap gelmiyor..
Bunun için tekrar talep ve müzekkereyle icra müdürüne gittim ama benim cevap vermemeleri durumunda bir daha takip yapma yetkim yok,yapılacak birşey olmadığı cevabını aldım.Ancak avukatım aksini takibe dvm edilmesi gerektiğini söylüyor.
İcra müdürü ise son gittiğimde beni dinlemediğini bu iş için birdaha
gelmememi sert bir şekilde söyledi.
Bu etapta bana önerebileceğiniz bir şey var mı,gerek icra müdürünün bu tavrı gerekse takibim konusunda?
Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi