Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kira Artış Oranı

Old 10-06-2003, 22:49   #1
xkey

Acil Magdurum Cok Acil Yardım!!!

Merhaba Ben 2002 temmuz ayinda kbir ev kiraladim 257 milyon kira belirlendi... su an kontratim dolmak uzre...kontratta artis, oturularak konusulacak seklinde yazildi...ev sahibim emlakciyi araya koyarak bana 450 milyon istedigini belirtti ve emlakcida 400 milyona indirtiriz dedi..Bu kira artisini karsdilayacak durumum yok..bir formda tefe tufe oranina gore denmis ben arastirdim ve bu konulardan anlamadigim icin bilgi alamadim .275 milyon olan kirami kac liraya arttirma haklari var lutfen yardim edin cok magdur durumdayim.
acil yardiminizi bekliyorum
Old 12-06-2003, 00:53   #2
xkey

Varsayılan COK ACILLL

lUTFEN ACILEN biri yukardaki sorunuma yardimci olsun 4 gun icinde ev sahibimle parayi konusmaya gidecegim..bilgim olmadan gidersem cok zor durumda kalacagim..LUTFEN acil yardim
Old 13-06-2003, 01:38   #3
Nur

Sayın xkey;

Avukat/hukukçu değilim, bununla beraber düşünce ve değerlendirmelerimi iletmek istiyorum, yanlış bilgi vermiş isem sorumluluk kabul etmediğimi peşinen belirtmek isterim.

Ev sahibinin ev kirasını 257 milyon TL den 450 milyon Tl ye yükseltmek istemesi % 75 oranıda bir artış demektir. Haziran 2002-Haziran 2003 döneminde tüketim maddeleri fiyat endeksi-yani hayat pahalılığı/enflasyon- % 30 artmıştır. Dolayısıyla öngörülen % 75 oranındaki artış fahiş bir artış oranıdır.

Bildiğim kadarıyla ev sahibinin kirayı enflasyon oranından daha yüksek oranlarda artırmak istemesi kanuni değildir.

Ev sahibi kiranın enflasyon oranında yani % 30 artırılarak 334 milyon TL'ye çıkarılmasını istemeye hakkı vardır düşüncesindeyim.

Ev sahibi kiranın yıllık enflasyon oranından daha fazla artırılmasını bir şartla talep edebilir. Bu şart şudur : Dairenin bulunduğu mahallede son bir yıl içinde modern caddeler yapılmış, yeni alışveriş merkezleri inşa edilmiş, yani mahallenin ticari değeri artmışsa ve buna paralel olarak o mahalledeki dairelerin satış değerleri ve kira değerleri artmışsa, ev sahibi bu değer artışını yansıtacak şekilde kiranın enflasyon oranının üzerinde arttırılmasını isteyebilir. Ancak mahallede böyle bir değer artışı yoksa, ev sahibinin kiranın enflasyon oranının üstünde % 75 gibi fahiş bir oranda artış istemesi kanaatımca haksızdır, hak ve nefaset kurallarına aykırıdır.

Size tavsiyem, ev sahibi ile görüşmeye gitmeden evvel,

1) Kendinize bir avukat tutun

2) Mahalledeki kiralık daireleri dolaşarak sizin oturduğunuz daireye emsal dairelerin kiralarını araştırın ve tespit edin. Kiralar 300 ila 334 milyon TL arasında ise ev sahibinin 400 milyon ve 450 milyon TL gibi taleplerini kabul etmeyin.

Esenlikler dilerim.

Selamlarımla,

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi