Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ücret AlacaĞinda ZamanaŞimi

Yanıt
Old 06-12-2007, 20:15   #1
Seher

Varsayılan Ücret AlacaĞinda ZamanaŞimi

10 yıllık Ücret alacağı için 1000 YTL'lik kısmi dava açtım.Dosya bilirkişiye gitti 40.000 YTL alacağımız çıktı. Bu arada dava tarihinden itibaren 2 sene geçti.İş akdinin feshiyle dava tarihi arasında 1 hafta var. 39.000 YTL'yi ıslah edicem. Karşı taraf zamanaşımı definde bulundu.Ben dava tarihinden itibaren 5 yıllık ücret alacağımı alır mıyım?Yoksa kısmi dava açmam nedeniyle 2 yıl geçtiği için 3 yıllık alacağımımı alırım ?dAVA TARİHİNDEN GERİYE DOĞRU 5 YILLIK ÜCRETİ ALMAM GEREK MEZ Mİ?
Old 06-12-2007, 22:21   #2
Av.Sami Dündar

Evet, dava tarihinden geriye doğru 5 yıllık ücret alacağınızı talep etmelisiniz ve alırsınız.Zira zamanaşımı dava açılmakla kesilmiştir.Tek kaybınız, ıslah edeceğiniz miktara ıslah tarihinden itibaren faiz işleyecektir.Saygılarımla..
Old 07-12-2007, 14:30   #3
Av. Caner Arıcı

T.C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/13482

K. 2005/3782

T. 10.2.2005

• ISLAHLA ZAMANAŞIMI İDDİASI ( Islahın Yeni Bir Dava Ve Talep Olduğu - Islah Tarihinden Geriye Doğru Son Beş Yıl İçinde Oluşan Bayram Ve Genel Tatil Alacakları Belirlenip Hüküm Altına Alınması Gereği )

• BAYRAM VE GENEL TATİL ÜCRETİ ( İşçinin İş Görme Borcunu Yerine Getirmekten Kaçındığı Bu Sürenin Ücretini İşverenden Talep Edemeyeceği )

• MAKTU ÜCRET ( Geçmiş Dönemlere Ait Bayram Ve Genel Tatil Ücretleri Çalışılan Ve Ait Oldukları Eski Dönem Ücretleri Üzerinden Hesaplanıp Hüküm Altına Alınması Gereği )

1475/m.42

ÖZET : Islah da yeni bir dava ve taleptir. Bu nedenle ıslah tarihinden geriye doğru son beş yıl içinde oluşan bayram ve genel tatil alacakları belirlenip hüküm altına alınmalı ,bu sürenin dışında kalan bayram ve genel tatil alacak talepleri reddedilmelidir.
İşçinin iş görme borcunu yerine getirmekten kaçındığı sürenin ücretini işverenden talep etmesi mümkün değildir.
Hesap bilirkişisince bayram ve genel tatil alacaklarının tamamı son ücret üzerinden hesaplanmıştır. Halbuki geçmiş dönemlere ait bayram ve genel tatil ücretleri çalışılan ve ait oldukları eski dönem ücretleri üzerinden hesaplanıp hüküm altına alınmalıdır
DAVA : Davacı, ihbar, kıdem tazminatı ile bayram ve genel tatil ücretinin ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır. Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : 1-Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.
2-Davalı,ıslah dilekçesine karşı verdiği cevabında usulüne uygun olarak zamanaşımı itirazında bulunmuş olmasına rağmen davalının bu İtirazı mahkemece nazara alınmamıştır. Islah da yeni bir dava ve taleptir.Hesap bilirkişi raporunda davacının işe girdiği 1.8.1993 tarihinden itibaren bayram ve genel tatil alacakları hesaplanmıştır.Islah 2.3.2004 tarihinde yapılmıştır. Islah tarihine göre davacının bir kısım bayram ve genel tatil alacaklarının zamanaşımına uğradığı görülmektedir.Mahkemece yapılacak iş gerekirse hesap bilirkişisinden ek rapor alarak; ıslah tarihinden geriye doğru son beş yıl içinde oluşan bayram ve genel tatil alacakları belirlenip hüküm altına alınmalı ,bu sürenin dışında kalan bayram ve genel tatil alacak talepleri reddedilmekten ibaret olmalıdır.
3-Dinlenen davacı tanıkları dahi dini bayramlarda çalışılmadığını belirtmelerine rağmen bilirkişice dini bayram günleri için de genel tatil ücreti alacağı hesaplanması ve mahkemece hüküm altına alınması da doğru değildir.
4-Hesap bilirkişisince bayram ve genel tatil alacaklarının tamamı son ücret üzerinden hesaplanmıştır. Halbuki geçmiş dönemlere ait bayram ve genel tatil ücretleri çalışılan ve ait oldukları eski dönem ücretleri üzerinden hesaplanıp hüküm altına alınmalıdır.
Diğer taraftan 1475 sayılı İş Kanunun 42.maddesinde, çalışılan genel tatil ücretlerinin işçiye bir kat fazlasıyla ödeneceği hüküm altına alınmıştır. Davacı işçi aylık maktu ücretle çalıştığına göre aylık ücretinin içinde genel tatil ücretinin olduğu kabul edilir.Bu nedenle bayram ve genel tatil ücreti hesaplanırken bir katı dikkate alınarak hesaplama yapılması gerekirken hesap bilirkişisince iki kat üzerinden hesaplanan alacağın hüküm altına alınması da hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 10.2.2005 gününde oybirliği ile karar verildi.

Yargıtay kararı dikkate alınırsa; 1.000 YTL ye ek olarak, ıslah tarihinden geriye doğru son 5 yıl içerisinde, bu 1.000 YTL haricinde ne kadar ücret alacağınız varsa, davanızı o miktar kadar ıslah etmeniz gerekecektir. Dava tarihi ile ıslah tarihi arasında geçen zaman kadar olan ücret alacağınız zamanaşımına uğramıştır ki bu da -sorunuzda belirttiğinize göre- davayı açtığınız tarihten geriye doğru hesaplanan 5 yılın, ilk 2 yılına tekabül eden ücret alacağıdır; yani sorunuza göre cevap vermek gerekirse 1.000 YTL + fesihten önceki son 3 yıllık ücret alacağı (fesih-dava arasındaki 1 haftalık ücret de düşülerek) alınabilecektir. Kısacası, ıslah tarihi itibariyle zamanaşımına uğrayan zaman (2 yıl) için, yani 5 yılın ilk 2 yılına tekabül eden zaman için sadece 1.000 YTL ücret alacağı almış olacaksınız. Ayrıca burada fesih tarihi ile dava tarihi arasındaki 1 haftalık süreyi de dikkate almanız gerekir!!! Yapılması gereken, bilirkişiden ek rapor aldırılarak, alacak miktarının bu hususlar değerlendirilerek hesaplattırılmasıdır.
Old 07-12-2007, 23:45   #4
Seher

Varsayılan Islah-ek Dava

Mahkemeye Mart ayına gün verdi ben talep sonucunu şimdi ıslah edebirmiyim Hakim duruşmada ıslah et der mi? Islah ettikten sonra bilirkişi değerinden düşük çıkarsa talebim ek dava açabilir miyim?Islah deceğimi ve ek dava açacağımı düşünüyorum ama yine de emin olmak istiyorum
Old 08-12-2007, 00:13   #5
üye19870

Merhaba üstadım..

Talep sonucunu şimdiden şüphesiz genişletebilirsiniz. Fakat bunun da ıslahla mümkün olduğunu biliyorsunuz. Hakimin duruşmada size ıslah konusunda telkinde bulunacağını sanmıyorum, zira bu usule aykırıdır. Fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutmamışsanız ek dava açmanız biraz güçleşecektir.

saygılarımla
Old 08-12-2007, 00:36   #6
ali ekmekçi

neden acele ediyorsunuz raporu bekleyin bence....şimdiden ıslah etmenize engel bir durum yok ama kendinize iş yaratmayın bence....ama illa ıslah etmek isterseniz ıslah bir kere yapılabileceğinden dava açıp eksiğiniz varsa dosyaları birleştirebilirsiniz
Old 08-12-2007, 13:31   #7
ISTANAZ

Zamanaşımı yönünden bir sorununuz yoksa ıslah etmek için bence raporu bekleyin.
Old 08-12-2007, 14:04   #8
ekinheval

Islah ederken ıslah dilekçenizde fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutmazsanız ek dava da açamazsınız.
Old 08-12-2007, 14:19   #9
Seher

zamanaşımı yönünden sorun var.anlamadığım birşey var. İşçi 20 yıl çalışmış ben iş akdinin feshinden itibaren 1 ay içinde 1000 YTL'lik kıdem tazminatı için dava açtım kısmi dava ıslah etmem 2 seneyi buldu ıslah tarihinden geriye doğru 10 yıllık kısmımı isteyebilirim?Karşı taraf zamanaşımı iddia sında bulunursa kısmi dava açmam nedeniyle işçinin 10 yıllık kıdeminin ödenmemesi gerek .Ücrette dava tarihinden geriye doğru 5 yıllık ücret isteniyor. Benim 10 yıllık ücret alacağım var 1000 YTL'lik kısmi dava açtım 2 sene sonra ıslah ettim ıslah tarihinden geriye doğru 2 yıllık kısım zamanaşımına uğruyor.10 yıılı ücret 50000 YTL çıktı diyelim hadi 5 yılı olsun 25.000 YTL yani ıslah ettim karşı taraf zamamaşımı dedi ücret 15.000 YTL'ye düştü ilk açtığımda 1000 YTL bu 15.000 YTL'nin içinde mi yoksa zamanaşımına uğrayan kısmın için demi değerlendirilir.?Yıllık izindede mi dava tarihinden geriye doğru 5 yıllık izizn talep ediliyor?Mesela ben 100 YTL yıllık izizn istedim. bİLİRKİŞİ 2000 ytl DEDİ 2sene sonra ISLAH ETTİM karşı taraf zamanaşaımı dedi.dAVAYI İLK AÇTIĞIM 100 ytl 2 senelik zamanaşımına uğrayan ücretin içinde midir?
Old 08-12-2007, 15:31   #10
Av.Suat Ergin

Sayın Seher,

Aynı soru için 3 farklı forum açmışsınız. THS kurallarına aykırıdır. 2 tanesini bu başlık altında birleştirdim. Diğeri aşağıdaki linkte bulunmaktadır. Onu da birleştirsem kargaşa olacak. Dolayısıyla yazışmaya kapayacağım. Bu defa da size yanıt verenlere saygısızlık yapmış olacağız.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22426

Saygılarımla
Old 12-12-2007, 13:23   #11
adalet48

sayın seher
kısmi davada dava edilmeyen kısım için zamanaşımı işlemeye devam eder.Zamanaşımının kesilmesi dava edilen kısım için geçerlidir. Buna göre acilen ne yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor.
Old 09-01-2013, 16:45   #12
Av.Selin AKSU

Saygıdğer meslektaşlarım benim de bu kouda bir sorum olacak Saygıdeğer onur üyemizin de ihtarı ile, yeni bir başlık açmak yerine öncelikle burada sorunun yanıtını aramak istedim.
Ben davacı işçi olarak iş mahkmesinde bir dava açtım. işçinin isten ayrılış tarihi 16.04.2012'dir. biz daha ilk celseyi bugün görebildik. Taibik işçinin bir çok alacağı olduğundan heabı yapldıktan sonra belirlenmek üzere haklarımızı saklı tutarak 1.000-tl lik ava açtık. Karşı yan vekili meslektaşım zamanaşımı iddiasında bulunmuş. Sebebin sordugumda:
"Şuan bir zamanasımı yok fakat ıslah ettiğinizde bulunabilmek icin söyledik" dediler. Bu bana çok sacma geldi
Davayı açmak zaman aşımını kesmez mi?
Ve en önemlisi ıslah için benim ne kadar sürem var ve bu süre ne zamandan işlemeye başlar? ( Alacağın dogduğu tarih mi?, işten ayrılduğu tarih mi? davanın açıldığı tarih mi? .vb.vb.vb.?)
Bana da yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim.
Simdiden çok teşekkürler.
Old 09-01-2013, 18:47   #13
Av.Tuğba Elmas

Alıntı:
Yazan Av.Selin AKSU
Saygıdğer meslektaşlarım benim de bu kouda bir sorum olacak Saygıdeğer onur üyemizin de ihtarı ile, yeni bir başlık açmak yerine öncelikle burada sorunun yanıtını aramak istedim.
Ben davacı işçi olarak iş mahkmesinde bir dava açtım. işçinin isten ayrılış tarihi 16.04.2012'dir. biz daha ilk celseyi bugün görebildik. Taibik işçinin bir çok alacağı olduğundan heabı yapldıktan sonra belirlenmek üzere haklarımızı saklı tutarak 1.000-tl lik ava açtık. Karşı yan vekili meslektaşım zamanaşımı iddiasında bulunmuş. Sebebin sordugumda:
"Şuan bir zamanasımı yok fakat ıslah ettiğinizde bulunabilmek icin söyledik" dediler. Bu bana çok sacma geldi
Davayı açmak zaman aşımını kesmez mi?
Ve en önemlisi ıslah için benim ne kadar sürem var ve bu süre ne zamandan işlemeye başlar? ( Alacağın dogduğu tarih mi?, işten ayrılduğu tarih mi? davanın açıldığı tarih mi? .vb.vb.vb.?)
Bana da yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim.
Simdiden çok teşekkürler.
Sayın Meslektaşım,
işçi alacaklarında iki farklı zamanaşımı süresi vardır. Şöyle ki, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti alacaklarında (kıdem ve ihbar) 10 yıllık zamanaşımı söz konusudur. Bu zamanaşımı süresi iş sözleşmesinin fesih tarihinden itibaren başlamaktadır.
Ücret alacaklarında ise 5 yıllık zamanaşımı söz konusudur.Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi ise,dava tarihinden geriye 5 yıl olarak hesaplanmaktadır. Karar verilinceye kadar davanızı ıslah edebilirsiniz, ancak davayı ancak bir kez ıslah edebilirsiniz. Davanızı ıslah etmek için şahsi tavsiyem bilirkişi raporunun sonucunu beklemenizdir. Yukarıda belirtilen süreleri aşmamış iseniz, zamanaşımı itirazı hakkında endişelenmenize gerek yoktur; kaldı ki duruşma esnasında Mahkeme tarafından zamanaşımı yönünden ara karar uyarınca bir karar verilmiş olması da gerekir. Ara karar da zamanaşımına ilişkin ayrıca bir karar verilmiş midir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi