Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınların Adli Yardım Ve Adalete Ulaşma Sorunları

Yanıt
Old 18-04-2008, 21:31   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Kadınların Adli Yardım Ve Adalete Ulaşma Sorunları

Merhaba

Adli yardım;Bireylerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engelleri aşmak ve bu özgürlüğün kullanımındaki eşitliği sağlamak üzere, avukatlık ücretini ve yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanların avukatlık hizmetlerinden yararlandırılmasını amaçlamaktadır.

Fakat,halen gerek düzenlemeden,gerekse uygulamadan kaynaklanan pek çok sorun yaşanmaktadır.

Gözlemlenen sorunları ve önerileri konuşmamızın yararlı olacağını düşünüyorum.
Old 18-04-2008, 21:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sorun 1:

Fakirlik belgesi.

Kimler fakirdir?
Asgari ücret alan fakir midir?
Fakir sayılmak için hiç para sahibi olmamak mı gerekir?
Başvurucunun bir evi varsa,adli yardımdan yararlanamaz mı?
.........

Devam edelim?
Old 19-04-2008, 13:08   #3
Themis99

Aslında HUMK ''kendisini ve ailesini geçim bakımından önemli zarurete düşürmeksizin,davanın gerektirdiği giderleri ödemekten kısmen ve ya tamamen aciz ''bulunmasını şartını aramıştır.

Bu durumda asgari ücretlinin yada evi olanın fakir sayılması gerektiği düşünülebilir.

Kanımca hiç parası olmayanların fakir sayılması kanunun amacına ve lafzına aykırı düşmektedir.

Evi olanda fakir sayılabilir.
İhtimaller : ev miras kalmıştır ve kendisi oturmaktadır. Bununla birlikte hiç bir geliri yoktur yada çok azdır.

Ev gecekondudur.
Gayrimenkul arsa vasfındadır ve hiç bir gelir getirmiyordur.
Ev kiraya verilmiş ve gelir elde ediliyorsa bu durum ayrıca değerlendirilmelidir.

Bir dosyamda mülkiyet iddiasına dayanarak müdahalenin meni talebinde bulunduk, müvekkil 80 yaşında ve hiç bir geliri yok , mülkiyet iddiasında bulunduğu yerler gecekondu.
Mahkemeden adli yardım talep ettik, belgeleri sunduk..ancak mahkeme mülkiyet iddiasında bulunduğumuz gerekçesi ile talebimizi reddetti şimdi çok zorlanıyoruz.. Baro ile irtibata geçerek sorunu çözmeye çalışıyoruz.
Bu çokta adaletli ve kanunun amacına hizmet eder bir uygulama olarak görünmemekte.
Tüm veriler değerlendirilmelidir. Yalnızca ev sahibi olmak tek başına adli yardım talebini red sebebi sayılmamalıdır.

Ayrıca hangi belgeler fakir sayılmaya yeterli olacaktır. ? Muhtardan alınan fakirlik belgesi , kurumlardan maaş almadığı yönünde ki belgeler, tapu da kayıtlı gayrimenkulü olmadığına dair yazılar....
Yani bir çok bürokratik işlem.
Öyle talepçiler var ki sırf bu bürokratik işlemler nedeni ile hak arama taleplerinden tamamen vazgeçiyorlar.Bu durumunda ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum.
Saygılar.
Old 19-04-2008, 13:30   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Adli Yardım kavramını da iki bölümde tartışmakta yarar var.

1-Vekalet ücreti

2-Yargılama gideri

Bence sorun daha 1.aşamada hatta daha da öncesinde başlıyor.Hak arama bilinci ve adalete ulaşma olanakları konusunda yeterli bilgilenmeye sahip olmayan yurttaşlar,adli yardım kavramından dahi haberdar olmayabiliyor.

Bir şeklide bu olanağı tanıyan yurttaşların bir kısmı ise daha ilk görüşmede sistem dışı kalıyor.

Asıl sorun fakirlik kavramının mutlak olarak ele alınması.
Fakirlik yerine elverişli olmamak daha işlevsel geliyor bana.

Örneğin;kişinin 1000 YTL lik geliri olsa ve fakat 500.000.00 YTL lik dava açsa,bu dava bakımından yurttaşın elverişli olmadığı söylenebilir de,aynı gelir sabit iken,veraset ilamı almak için elverişli sayılabilir.

Yine kadın asgari ücretle çalışıp gelir elde ediyordur ama evi kiralıktır,kira parasını ödedikten sonra 50.00 YTL serbest kalıyordur.Bakmakla sorumlu olduğu 3 çocuk.vs.Diğer ihtiyaçların karşılanması zorunluluğu bir yana,bu kadın fakir olmaktan kurtulmuş mudur?

Son örnek;Kadın geliri gayet yerinde olan birinin eşidir,çocuğu özel okulda okuyordur,ev sahibidir ama evin aidatı çok yüksektir ve bir anda eşi tarafından şiddet uygulanarak terk edilir.

Yaşam standardına bakıldığında fakir gibi görülmemesine rağmen,avukata verecek serbest bir kaynağı bulunmamaktadır.Özellikle acele işlerde evi satması dahi mümkün değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi