Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

veraset ilamı verilmesi kimler tarafından talep edilebilir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2008, 09:56   #1
a.lawyer

Varsayılan veraset ilamı verilmesi kimler tarafından talep edilebilir

Veraset ilamı hakkında iki sorum olacak;
Birincisi, veraset ilamı verilmesi sadece mirasçılar tarafından mı talep edilebilir?
İkincisi; mirasçılardan sadece birinin veraset ilamı verilmesini talep etmesi mümkün mü, yoksa hepsinin birden mi istemesi gerekir? Şimdiden teşekkürler.
Old 08-01-2008, 10:05   #2
uye8490

Sayın meslektaşım,
mirasçılardan sadece birinin veraset ilamı talep etmesi mümkündür.
Bunun dışında süren bir yargılamada veya icra takinde mahkeme yargılamanın taraflarına veraset ilamı almak için yetki verebilir.Bu yetkiye dayanarak Sulh hukuk mahkemesinden veraset ilamı talep edilebilir.
Old 08-01-2008, 10:05   #3
miss_lawyer

veraset ilamını sadece mirasçılar talep edebilir.mirasçılardan birinin sulh hukuk mah. den talebi yeterlidir. Türkiyenin her yaerinden veraset ilamı talep edilebilir.kolay gelsin..
Old 08-01-2008, 10:44   #4
a.lawyer

Sayın yaren ve miss_lawyer, yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 04-05-2012, 12:10   #5
hukukkızı

Sayın meslektaşlarım;

Tapuda pay sahibi olarak gözüken 4 paydaştan iki tanesi(karı-koca) vefat etmiş, birinin veraset ilamı 98 de alınmış, diğerininki 2012 yılında..

Tapu kayıtları hala ölmüş şahıslar üzerinde gözüküyor, mirasçılar ise taşınmaz hususunda zorluk çıkartıyorlar.

Müvekkilim taşınmazın tapudaki paydaşlarından biri,mirasçı değil,açacağımız davada 98tarihli veraset ilamının yenilenmesini talep edebilir miyiz?

teşekkürler..
Old 04-05-2012, 12:32   #6
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan hukukkızı
Sayın meslektaşlarım;

Tapuda pay sahibi olarak gözüken 4 paydaştan iki tanesi(karı-koca) vefat etmiş, birinin veraset ilamı 98 de alınmış, diğerininki 2012 yılında..

Tapu kayıtları hala ölmüş şahıslar üzerinde gözüküyor, mirasçılar ise taşınmaz hususunda zorluk çıkartıyorlar.

Müvekkilim taşınmazın tapudaki paydaşlarından biri,mirasçı değil,açacağımız davada 98tarihli veraset ilamının yenilenmesini talep edebilir miyiz?

teşekkürler..

Mahkeme yeni bir veraset ilamı alınması için tarafınıza yetki verebilir. Mahkeme kararının yenilenmesi diye bir hukuki kavram olduğunu sanmıyorum.

Ayrıca, ölen paydaşların mirasçıları yaşıyorsa ve miras pay durumu değişmemiş ise bu husus vukuatlı nüfus kayıt örnekleri ile de sabit ise yeni bir verasete gerek yok diye düşünüyorum.

Siz bu durumu Mahkemeye arz ederek nüfus kayıtlarının UYAP'tan çıkarılması halinde durumun açıkça anlaşılacağını söyleyin.

Kendinize iş çıkarmayın boşuna
Old 04-05-2012, 12:33   #7
aykutyigit

Neden veraset ilamının yenilenmesini isteyeceğinizi anlayamadım.Veraset ilamında bir mirasçı mı gösterilmemiş?Kişi öldüğünde onun mirasçıları kimse ne kadar zaman geçse de yeni bir mirasçı olmaz .Ancak o kişinin mirasçılarının mirasçıları yaşıyorsa sadece 98 yılının veraset ilamı ve orada mirasçı olanın mirasçılarını gösterebilirsiniz.istisna olarak kişi öldüğünde bir cenin vardır ve mahkeme bunu unutmuştur ya da bir mirasçıyı göstermeyi unutmuştur.
Old 04-05-2012, 12:59   #8
hukukkızı

98tarihli veraset ilamına göre vefat etmiş olan mirasçılar da var,o sebeple güncel bir veraset almak gerekir mi diye düşünmüştür,yanıtlarınız için teşekkür ederim
Old 04-05-2012, 13:03   #9
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan hukukkızı
98tarihli veraset ilamına göre vefat etmiş olan mirasçılar da var,o sebeple güncel bir veraset almak gerekir mi diye düşünmüştür,yanıtlarınız için teşekkür ederim

Bu durumda yeni bir veraset alınması için tarafınıza yetki verilmesini isteyin mahkemeden.
Old 04-05-2012, 15:48   #11
feyzaday

Alıntı:
Yazan a.lawyer
Veraset ilamı hakkında iki sorum olacak;
Birincisi, veraset ilamı verilmesi sadece mirasçılar tarafından mı talep edilebilir?
İkincisi; mirasçılardan sadece birinin veraset ilamı verilmesini talep etmesi mümkün mü, yoksa hepsinin birden mi istemesi gerekir? Şimdiden teşekkürler.

Mirasçılık belgelerini artık Noterlerde veriyor. Kolay gelsin
Old 04-05-2012, 15:49   #12
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan feyzaday
Mirasçılık belgelerini artık Noterlerde veriyor. Kolay gelsin

Noterler gaiplik gibi kaydın kapalı olduğu durumlarda veraset veremiyor tüm meslektaşlara duyururum. Yine mecburen dava açmak gerekiyor.
Old 14-05-2012, 13:31   #13
hukukkızı

Mahkemeden yetki talebinde bulunduk,duruşma gününden önce mahkeme kalemine giderek herhangi bir prosedür işletebiliyor muyuz?yetkiyi bir an önce almak için? Yoksa duruşma gününü beklemek mi gerekiyor?
Old 15-05-2012, 11:02   #14
Gijinok

Duruşma gününü beklemeniz gerekmiyor. Zaman kaybetmek istemiyorsanız hakimle görüşerek bu hususta celse arasında da yetki verilmesini talep edebilirsiniz. Usul ekonomisi açısından da böylesi daha uygun.
Old 30-01-2013, 13:35   #16
Av. Ali YILMAZKARA

Babası sağ olan kişi Dedesinin mirasçılarını gösterir veraset ilamı talebinde bulunabilir mi?
Old 03-02-2013, 09:55   #17
hukukkızı

baba sağken torunlar mirasçı sıfatını haiz olmadığından talep edemezler diye düşünüyorum.
Old 04-02-2013, 11:45   #18
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av. Ali YILMAZKARA
Babası sağ olan kişi Dedesinin mirasçılarını gösterir veraset ilamı talebinde bulunabilir mi?

Baba sağ iken yapamaz ama hukuki yarar ispatlanabilirse mahkemeden yetki istenerek veraset alınabilmeli diye düşünüyorum.

Ya da bununla uğraşmadan, Noterden denediniz mi?
Old 04-02-2013, 13:56   #19
Av. Ali YILMAZKARA

Müvekkil çok fiyat farkı var diyerek noteri direk eledi
Old 04-02-2013, 21:19   #20
Meltem Karaburun

veraset ilamı için dilekçeyi ben yazdım, babam sadece imza attı, bütün diğer işlemleri ben yaptım bir sorun çıkmadı.veraset ilmanı da ben aldım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi