Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Savcı reddi mümkünmüdür?

Yanıt
Old 14-02-2009, 14:19   #1
kemal çelik

Varsayılan Savcı reddi mümkünmüdür?

Sayın Meslektaşlarım,

CMK madde 25 hükmüne göre ''tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebeplerden dolayı hakimin reddi'' istenebilmektedir. Peki savcının tarafsızlığını şüpheye düşürecek birden fazla ve apaçık sebepler oluşmuş ise? (Burada kastettiğim hısımlık değil, kanuna aykırı eylem ve olgulardır). Savcıyı reddetmek mümkünmüdür?
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Hepinize sevgiler
Old 14-02-2009, 14:32   #2
Av.Cengiz Aladağ

Cumhuriyet Savcısı tarafsız olmak zorunda değildir; karar mercii de olmadıklarından, Cumhuriyet Savcılarının reddi gibi bir yol yasada öngörülmemiştir.
Old 14-02-2009, 14:43   #3
kemal çelik

Sn. Aladağ ilginize çok teşekkür.
Benim kastettiğim şu; bir savcı soruşturmayı tarafsız olarak yürütmek zorundadır ve tüm delilleri de toplayıp şüpheli hakkında lehte delil var ise onları da toplamak zorundadır. Aksi halde soruşturma safhası sıhhatli olmaz. Konu benimle ilgili. Hakkımda bir şikayet olmuş ve avukat olmamı söylememe rağmen savcı beni gözaltına aldırıp polise ifade vermem yönünde zorladı. Sonrasında suç duyurusunun sahte vekalet ile yapıldığını anladım ve ben de şikayetçi oldum. Ne yazık ki savcı çok tuhaf davranışlar sergilemekte ve artık kendisine hiçbir şekilde güven duymuyorum. Bu durumda ne yapmalı?
Old 14-02-2009, 15:26   #4
Av.Kanbalı

Sayın meslektaşım,
Öncelikle geçmiş olsun.Savcının reddi müessesesi yasalarımızda mevcut değildir.Fakat savcının yasal sınırların dışında hareket etmesi,görevini kötüye kulandığına dair emareler bulunması durumunda Adalet Bakanlığına şikayet edebilirsiniz.Hakkınızda şikayete konu olayı bilmemekle beraber ,savcının polise ifade vermek yönünde zorlaması diye bir kavramı bir avukat olarak kullanmamanızı dilerdim.Savcının böyle bir tasarrufu olamayacağı gibi,sizinde ; değil polise hiç bir merciiye ifade vermek mecburiyetiniz yoktur.Durumu baronuzun organlarına iletin ve varsa savcının bu anlamda görevini kötüke kullandığına dair tespitlerinizi bir dilekçeyle,hakkınızdaki şikayet ,gözaltı sürecini belirtip şikayet edebilirsiniz.Ayrıca başsavcılığa başvurup soruşturmayı yürüten savcının değiştirilmesini de talep edebilirsiniz.Fakat kuvvetle muhtemel talebiniz reddedilecektir.
Old 14-02-2009, 15:44   #5
Gemici

Savcı objektif davranmak zorundadır. Objektif olmayan bir davranış ve bakış açısı ile hareket ettiğinde görevini tarafsız olarak yerine getirmiş olmaz. Böyle olunca da o savcının tarafsız olmadığı davayı yürütmemesi gerekir.

Alman hukuku çerçevesinde olayı değerlendirdiğimizde söz konusu savcının o görevden alınması/değiştirilmesi gerekir. Bildiğim kadarı ile durum Avustruya ve İsviçre hukukları için de geçerli.

Buna rağmen hakimin reddi ile savcının değiştirilmesini isteme arasında bir fark var. O da savcının değiştrilmesini istemenin yasal olarak düzenlenmediği ve yasalarda yer alan hakimin reddi ile prosedür bakımından farklı oluşu. Hakimin reddi dava çerçevesinde olur ve mahkemeden istenir; savcının değiştirilmesini istemek savcılığa verilecek bir dilekçe ile olur; Yargılama usul kaidelerine bağlı değildir.

Frankfurt istinaf mahkemesi 17.12.1998 tarihili basın bildirisinde şunu belirtiyor(10.11.1998, 3 VAs 37/98 tarih ve sayılı karar ): Savcı dava çerçevesinde hakimlerinkine benzer bir şekilde red edilemez ve bu türden bir red istemi mahkeme yoluyla takip edilemez. Gerekçe olarak bu türden formal bir hakkın yasal olarak düzenlenmediğini bildiriyor mahkeme. Ve ekliyor, savcının vazifesini tarafsız olarak yapacağı konusunda bir şüphe olduğu zaman, mahkemenin değil, savcılığın bu durmla uğraşması ve o savcıyı değiştirmesi gerekir,. Savcılığın verdiği kararı beğenmeyen tarafın bu karara karşı çikayet hakkı vardır mahkemeye göre.

Son olarak şunu belirtiyor mahkeme:
‘Yasa koyucunun bu konuda bir düzenleme getirmeyişi tesadüfi değil, bilinçli bir tavırdır. Savcı görevini yaparken mahkemeden bağımsızdır. Mahkemeye savcıyı red hakkı vermek, mahkeme ile savcılık arasındaki eşitlik ilkesine ters düşer. Mahkemeye bu türden bir hakkın verilmesi mahkemenin savcılık makamının işlerine karışması anlamına gelir.

Belirttiklerim genel anlamda. Buna rağmen faydalı olabilir. Sayın Av.Kanbalı'nın belirttiği şekilde hareket etmek yerinde olur bence.

Saygılarımla
Old 14-02-2009, 16:55   #6
kemal çelik

Sayın Kanbalı ve Sayın Gemici,
çok teşekkür ederim. Evet haklısınız, görünen o ki savcıyı red CMK içinde düzenlenmemiş ve savcılık ile görüşmek gerekir. Ayrıca Adalet Bakanlığı'na başvuru gerekiyor. İşin enteresan yanı savcının suç duyurusunu bir almanca vekalet ile kabul etmesi ve almanca dilindeki tercümesiz ve onaysız vekalet ile hareket edebilmesi. Ben almanca bildiğim için vekaletin dahi sahte olduğunu fark ettim ve Alman savcılığına da suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi