Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Sağlık verilerinin gizliliği ve korunması

Yanıt
Old 21-03-2017, 12:17   #1
Konuk

Varsayılan Sağlık verilerinin gizliliği ve korunması

İyi günler
Ben reşit ve bekar bir bayanım ve babamın üstünden sigortalıyım ve üniversite öğrencisiyim.Muayene sırasında beta HCG testi yaptırdım sonuç negatif. Bu çerçevede bazı sorularım olacak

1- Bu testi yaptırdığımı ailem öğrenir mi ? Gebe izleme programı hala uygulanıyor mu ve negatif testleri de kaydediyor mu ?

2-Bekar birinin bu testi yaptırması suç teşkil eder mi ? Öğrenciliğimde ve Devlet görevlisi olmak istediğimde sorun çıkarır mı ?

3- Sağlık verilerinin korunması yönetmeliğinde veri sorumlusuna başvurulduğu takdirde verilerin silinebileceği yazıyor. Veri sorumlusu kimdir ve bunun için nasıl başvurabilirim ?

Cevap verirseniz kafamdaki soru işaretlerini gidermiş olursunuz. Şimdiden teşekkür ederim..
Old 22-03-2017, 15:09   #2
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sn Konuk,

Sağlıkla ilgili kişisel veriler hassas veriler kapsamında olup daha kapsamlı güvence altındadır.
Kişinin kendi rızası dışında kimseyle paylaşılamaz. Bu sebeple.

1- Siz istemediğiniz/talep etmediğiniz sürece, aileniz dahil hiç bir kimse ile paylaşılamaz. Aileniz ile dahil paylaşılması suçtur.
Gebe izleme programı uygulansa da bu program, gebeliği tespit edilmiş yani β-HCG pozitif olanlarda uygulanmaktadır. β-HCG negatif olanlarda uygulanan bir takip bulunmamaktadır.
Gebelik tespit edilmiş (yani β-HCG pozitif) olsa bile bu bilgi aile ile paylaşılamaz. Paylaşılması suçtur.

2- Bu testi yaptırmanız suç teşkil etmez. Öğrencilik, memuriyet ve daha başka hiç bir durumda karşınıza çıkmaz.

3- Veri sorumlusunu testi yaptırdığınız kurumdan öğrenebilirsiniz.

Saygılarımla..
Old 12-06-2018, 15:47   #3
Konuk

Varsayılan verilerin gizliliği

20 yaşındayım devlet hastanesinde gebelik testi yaptırdım pozitif çıktı düşük yaptım fakat doktora bildirmedim aile hekimine bildirilir mi ne yapmam gerekiyor aileye bilgi gider mı yada aile hekimine bilgi nasıl gidiyor ne zaman gidiyor
Old 30-07-2018, 15:46   #4
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
20 yaşındayım devlet hastanesinde gebelik testi yaptırdım pozitif çıktı düşük yaptım fakat doktora bildirmedim aile hekimine bildirilir mi ne yapmam gerekiyor aileye bilgi gider mı yada aile hekimine bilgi nasıl gidiyor ne zaman gidiyor
---------------------------------------------

Sayın KONUK,
Sorunuz ile ilgili olarak aynı sayfada benzer bir konuyu Sn.Dr.Doğramacı net olarak açıklamış.Okuyup değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi