Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurt dışında Sığınma talep edebilir miyim? Avrupa insan hakları mah. gidebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 02-03-2015, 22:50   #1
Konuk

Varsayılan Yurt dışında Sığınma talep edebilir miyim? Avrupa insan hakları mah. gidebilir miyim?

Kadına şiddet bitmiyor. Ben şiddet mağduru bir kadınım. Evet ellerim ve bileklerim eşim tarafından kesilmedi ama , yıllardır sürekli ve sistematik bir işkenceye tabi tutulmaktayım Gerek meslek hayatım, gerek aile hayatım eşim ve birlikte olduğu sevgilisi nedeni ile çekilmez hale getirildi Boşanmayı kabul etmediğim için hem meslekten attırılmaya, hem zorla akıl hastanesine yatırlmaya olmadı hakkımda sayısız suç duyurularında bulunarak yok yere ceza almama sebebiyet verdi. Yani özetle ; konu aldatma olayını çoktan geçti ve adli vakıalar haline geldi. Boşanma davam da ağır haksızlıklara uğratıldım Çocuğumun hiç bir can güvenliği sağlanmadan şiddet uyguladığını dosya kapsamında ispatladığım üstelikte hiç tanımadığı babasına hiçbir güvenlik tedbiri alınmadan uzman raporları dahi yok sayılarak verildi. Hiç suçsuz olduğum halde sadece davacı yan eşimin dava sürecinde hiçbir şekilde ne tanık beyanı, ne maddi deliller ile ispatlayamadığı iddialar üzerinde boşanma kararı verildi. Üstelikte eşit kusurlu çıkarılmamın sebebi de bu hayali seneryolar ve eşimin davada boşanmayı elde etmek için tarafıma attığı ve ispatı olmayan çirkin iftiralar. Saymakla bitmez. Ve şimdi eşim kızımı benden almak için sevgilisi ve kendisi birlikte devamlı hakkımda şikayette bulunuyorlar. Her ikiside yüksek düzeyde devlet memurları. A deseler hakkımda davalar açılıyor. Benim şikayetlerim ise muvazaalı ve çelişkili şekillerde ispatlı olunan herşey yok sayılıyor ve takipsizlik kararları veriliyor. Dosyamız yargıtayda. Bu işkencenin ben ve kızım için sonu olmayacağına kanaat getirdiğim için , Artık yurt dışına sığınmayı dahi düşünüyorum. Başvurduğum her devlet kurumuna hatta Aile bakanlığına dahi tesir edebiliyorlar. Bu halde yurt dışına sığınma hakkı isteyebilir miyim. Bunun şartları ve aşamaları nelerdir ? Aynı zamanda Yurt dışından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurabilir, buradan avukat temin edebilir miyim ? Bu kadar uç sınırlarda düşünmemin nedeni şahsım ve kızımın artık bu şiddet sürecinden çok daha fazla zarar görerek hayatlarımıza kast edilmememiz. Son olarak ; eşim ve sevgilisi bana iftira davası açtılar önce ceza aldım ancak yargıtaydan geri döndü ve beraat aldım şimdi bu kararada itiraz etmişler ancak planları boşanma sonrasında evlenmek olduğunu biliyorum Bu halde , iftira davası kesinleştikten itibaren ne kadar süre zamanaşımı vardır _ konu artık aldatma olayından çok adli bir vakıa haline dönüştü. boşanmadan sonra evlenirlerse iftira davasına orantılı olarak kendileri hakkında suç duyurusunda bulunabilir miyim ? Bunun zamanaşımı süresi ne kadardır ? Çünkü evlilik birliğimiz içerisindeki tüm davalarda boşanma dahil bu kadın her zaman resmi kayıtlarda vardı. Ve tanıklarım ile de ispat ettim. Ancak değerlendirmeye ve dikkate alınmadı üstüne hem mesleki ve hem de adli cezalar almama sebebiyet verildi. Kendilerinin evlilik birliği içerisinde bu kadar tarafıma idari ve adli saldırıları ve bana verilen cezalar neticesinde boşanmadan sonra evlenmeleri hayatın olağan akışına uygun bir durum değildir. Lütfen bana yardım edin çünkü gerçekten işimi, ailemi vatanımı bırakıp küçük kızım ile birlikte ; artık yürt dışına çıkmayı dahi düşünüyorum .
Old 03-03-2015, 13:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
Bu halde yurt dışına sığınma hakkı isteyebilir miyim. Bunun şartları ve aşamaları nelerdir ?

.Genel olarak can güvenliğinin sağlanmadığı ve gerekli hukuk yollarının bulunmaması ve pek yakın tehlike sığınma için ön koşul sayılmaktadır.Sığınma hakkı için başvuracağınız ülke konsolosluğuna başvurarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Alıntı:
Aynı zamanda Yurt dışından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurabilir, buradan avukat temin edebilir miyim ?

Eğer iç hukuk yolları tüketilmiş ve Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Hakkınızı da kullandığınız halde adaletin tesis edilmediği düşüncesindeyseniz bulunduğunuz ülkeden bizzat veya tayin edeceğiniz vekiliniz aracılığı ile AİHM başvurusu yapabilirsiniz.

Alıntı:
Son olarak ; eşim ve sevgilisi bana iftira davası açtılar önce ceza aldım ancak yargıtaydan geri döndü ve beraat aldım şimdi bu kararada itiraz etmişler Bu halde , iftira davası kesinleştikten itibaren ne kadar süre zamanaşımı vardır

Borçlar Kanunu MADDE 72- Tazminat istemi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın ve her hâlde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar. Ancak, tazminat ceza kanunlarının daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır.

Eğer iki yıllık süre dolmuş ise tazminat davası ceza yargılaması kesinleşinceye kadar açılabilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi