Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Bilişim Sözleşmeleri Ve Tüketici Hakları

Old 23-10-2002, 16:37   #1
DenizSu

Önemli Bilişim Sözleşmeleri Ve Tüketici Hakları

Bilişim alanında özellikle yazılım ürünleri için imzalanan sözleşmelerde tüketici hakları açısından akla aykırı görünen ve satıcının çıkarına yönelik bağlayıcı tanımlar vardır. Bu tür sözleşmelerin konusu Türkiye dışı yazılımlar olduğunda, imzalanan sözleşme yurt dışı asıllı olup, Türkiye'deki taraflarca imzalanır. Çoğu zaman satıcı, sözleşme maddelerinin uluslararası olduğunu, değiştiremeyeceklerini söyleyip durumu zorlaştırır ve Bilişim yöneticisi de, seçeneksiz kalıp imzayı atar. İşler öngörüldüğü gibi gitse de gitmese de tüketici olarak bazı mağduriyetler söz konusudur. Böylebir durumda yasalarımız yönünden tüketiciyi de koruyacak maddeleri sözleşmelere ekleyebilme gücümüz var mıdır?

Örneklemeden anlaşılması zor bir konu açtığımın farkındayım. Deneme ortamını kavrama amaçlı bu girişim, ilgi çekerse gerçek forumlara da taşıyabilirim.
Old 25-10-2002, 09:02   #2
Admin

Anlaşılması değil ancak cevaplaması zor bir konu açtınız..

Konunun hukuki temeli Borçlar Hukukunda "Genel İşlem Şartları" olarak anılan hukuki müessese. Kişisel fikrim Türk Hukuk Sisteminin önemli problemlerinden biri. Türk Mevzuatında bu konuya özel bir düzenleme yok. Hatta doktrinde de fazlaca incelenmiş bir konu değil. İstanbul Üniversitesinde bu konuda hazırlanmış güzel bir doktora tezi var, bildiğim Türk Hukukundaki en kapsamlı çalışma bu. Konu ne yasal olarak ne de doktrinde tam olarak açıklığa kavuşturulmadığından uygulamada da sonuç alıcı örnekler olduğunu söylemek zor. Kitaplara baktığınızda Alman Hukukuna kıyasla Türk Hukukunda da bu tip sözleşme maddelerinin geçersiz kılınabileceği ile ilgili "zayıf" teoriler okusanız da, ben uygulamada sonuç alınabileceğinden şüpheliyim. Sonucu soracak olursanız kısaca ve kabaca şöyle özetlemeliyim (olana ilişkin kişisel fikrimdir, olması gerekene ilişkin değil!):

* Kanunun emredici hükümlerine açıkça aykırı bir madde ise sözleşme maddesi geçerli değildir.
* Aksi taktirde geçerli ve bağlayıcıdır.

Tabii olayın durumuna göre istisnai durumlardan bahsedilebilir (Evet ben de doktrin gibi üstü kapalı konuşmaya başladım biliyorum ), siz iyisi mi öncelikle Genel İşlem Şartları konusunu bir araştırın, sonra da gerekirse bir avukata danışın. Ama bilmelisiniz ki, olayınızın bilişim sektörü ya da hukuku ile özel bir ilgisi yok, sadece Borçlar Hukukundaki bu özel müessese ile ilgili. Sözleşmenin konusunun bilişim olması duruma bir özellik katmıyor (FSEK'i de işin içine sokması dışında)..

Neyse çok konuştum gene..
Old 25-10-2002, 10:20   #3
DenizSu

Önemli Bilişim alanında tüketiciyi koruyacak hukuki dayanaklar...

İlgi gösterip bilgi veren yanıtınıza içten teşekkür ederim.

Deneyimlerimle sınırlı olarak , bilişim konulu taraflarca imzalanan sözleşmelerin karşılıklı avukatlar eşliğinde yapılanlarında bile satıcı taraf dayatmalarını sürdürüyor. Ancak ulusal bağlayıcı bir yasal dayanağı ortaya koyabilirsek bir adım ilerleyebiliyoruz.

Ancak ürün satın alınmasıyla kabul edilmiş sayılan ( satıcının kendi hazırladığı ve ürün paketiyle sunulanlar gibi) sözleşmelerde
böyle bir ilerleme kaydetme imkanı da yok.

Bilişimdeki bazı ticari uygulamalar bence hukuk boyutundan irdelenmeli ve tüketiciyi olarak haklarımız belirlenmelidir. Ben bu konuda hukuğun zorlanacağı kanısını taşımıyorum, benim görüşüm farkındalık yok ve bu nedenle de tüketiciler mağdur. Ortak bir bilinç olmadığı için dava yoluna başvurulmayıp kabullenme ile idare ediyoruz bence. Hukuksal dayanakları açıkca belirlersek tüketici tarafında haklarımızı kollayacak bilinci oluşturmaya başlayabiliriz görüşündeyim.

Bu tartışma hukuk ve bilişim konusunda bilgi olmadan yürütülemeyeceğinden burada dile getirdim. İlgi görürse basit örneklerle olay oluşturup hukuki açıdan tüketici haklarını soracağım. Bilişim ve hukuk açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

Bir forum ortamını yeğlemem, farklı bilgi ve yaklaşımların katkıları olabileceğidir.
Old 25-10-2002, 12:13   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Ynt: Bilişim alanında tüketiciyi koruyacak hukuki dayanaklar...

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: DenizSu

İlgi görürse basit örneklerle olay oluşturup hukuki açıdan tüketici haklarını soracağım. Bilişim ve hukuk açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

Bir forum ortamını yeğlemem, farklı bilgi ve yaklaşımların katkıları olabileceğidir.

Sayın DenizSu,

Mümkünse bahsettiğiniz küçük örnekleri görmek isterim. Bilişim hukuku ile pek ilgili olmasam da sözleşmeler hukuku özel ilgi alanımda sayılır.

Tartışmak isterim.

Saygılarımla.
Old 30-10-2002, 16:01   #5
DenizSu

Mutsuz Bilişim Sözleşmeleri, Tüketici hakları,Örnek olay 1

İlk aklıma gelen ile başlayalım. Firma ve ürün adlarını veremeyeceğimden anlatım biraz gizemli olacak.

----------------------------------------------------
A firmasi ticari olarak kazanç şansı öngördüğü bir ÜrünX geliştirir. Bu ÜrünX kişisel bilgisayara yüklenip çalışan ve metin yazımını sağlayan bir üründür ve fikir eseridir. A firması ÜrünX'i, kendi düzenlediği kullanım, edinim sözleşmesini de içine koyarak paketler ve piyasaya sunar. A firması ÜrünX'in yüklü olduğu her fiziksel bilgisayar için ücret alınmasını öngörmektedir.

Durum 1: B kişisi, birey olarak gider ve ürünü satın alır. Kutu üzerinde sözleşmenin bazı maddeleri var, ancak tamamı yoktur. Kutu içinden çıkan sözleşme açılınca ÜrünX geri verilemiyor, çünki bu aşamadan sonra ÜrünX'in bir kopyasını almak mümkündür. Alıcı sözleşmede kabul edilemez bir madde de bulsa, kopyasını çıkarabileceği varsayımı ile ÜrünX'i geri verememektedir.

Durum 2: ÜrünX 100 kişi çalıştıran bir C firması tarafından yararlı bulunur ve satın alınır. C firması ÜrünX'i her çalışanının kullanımına sunacaktır, yani herhangibir çalışan gerek duyduğu herhangibir anda, gerek duyduğu süre ÜrünX'i kullanabilecektir. C firması 100 çalışanının sürekli olarak ÜrünX'le çalışmayacağını bilmektedir ancak çalışma düzeni gereği her fiziksel bilgisayar için ÜrünX'i erişilebilir kılacaktır. Gerçekte C firması aynı anda en çok 15 çalışanı ile ÜrünX'i kullanmaktadır.

C firması, 15 bilgisayara ÜrünX'i yükleyip bir odaya koysa ve işi olan çalışanı o odaya gidip ÜrünX'i kullansa A firması ancak (15*Ücret) taleb edebilecektir. Ancak böyle bir çalışma düzeni uygulanabilir değildir.

A firması öngörüsüne dayanarak (100 *ücret) istemektedir, C firması (15*ücret) ödemeyi hakça bulmaktadır.
----------------------------------

Bu örnekte üretici, satıcıdan yana, tüketiciyi mağdur eden uygulamayı anlatabildiğimi ümid ederim.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi