Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

işide katılan eş nedeniyle tek celsede boşanabilir miyim? dava ne kadar sürer ? ve bu konuda nasıl dava acarım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-10-2015, 14:07   #1
esra66esra

Varsayılan işide katılan eş nedeniyle tek celsede boşanabilir miyim? dava ne kadar sürer ? ve bu konuda nasıl dava acarım?

ben 24 yasında ve 9 yıllık evliyim cocugumuz yok severek evlendik cok iyi bir evliliğim yoktu ama genede cekilebilir bi evlilik sürüorduk 3 yıl öncesine kadar esim isid denilen bir grubun fikirlerine destek vermeye basladı ve istemedigm halde dısarı peceyle cıkarmaya basladı ve bunlarda yetmiormus gibi islamiyette 4 evliliğin hak oldugnu idda ederek 2. bir es almak istedigni söledi ben istemedim bunu kabullenmedim eve kazak asıllı bir kadın geldi arkadasının misafiri ve esim o kadına resmen evlenme teklifi etti kadın red etti fakat kadın kabul etmiş olsa evlenecekti aralarında cinsel temas gecmedi ve kadın evden ayrıldı ama esim hala 2. evliligi istiyor ve suriyeye gitme planı yapıo...üstelik ben evden ayrılıp bosanma davası acmak istiyorum ve bu sebebler tek celsede bosanmak için yeterlimidir ...dayak ve hakaret yok ama psikolojik baskı cok fazla baskı nedeniyle intehara tesebbus ettim ve evden kacıp gittim fakat geri döndüm.. ve ne yapabilecegim hakında hiç bi fikrim yok ..lutfen yardım edermisniz ?
Old 22-10-2015, 16:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Açacağınız evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayalı boşanma davası içinde, yukarıda anlattığınız eşinizin KUSURLU davranışlarını kanıtlamanız gerekecektir. Dolayısıyla eşiniz gelip davayı kabul etmediği sürece tek celsede boşanmanız mümkün olmayacaktır.

İddialarınızı kanıtlamak için yazılı ve sözlü (Tanık) her tür delilden yararlanabilirsiniz. En yakın akraba, anne, baba, arkadaş, komşu şahitlik yapabilir. Mektup, mesaj, doktor raporu, savcılık şikayeti, telefon dökümü gibi delillerden de yararlanabilirsiniz.

Eşinizin uyguladığı psikolojik şiddet ve baskılar için en yakın aile mahkemesinden koruma tedbir kararları verilmesini 6284 sayılı yasayı dayanak göstererek isteyebilirsiniz. Tıklayınız..

Bir avukatla görüşmenizi ve öyle hareket etmenizi öneriyoruz.

Saygılar
Old 23-10-2015, 00:14   #3
esra66esra

Önemli tesekkur ler once

cevabiniz icin cok tesekkur ederim.. ama ancak eminimki esim mahkemeye asla gelmeyeecktir cunku ona gore TBMM nin yasalari taguttur ve taguta muhakrme olmayacak ve asla mahkemeye gelmeyecektir. ben bu olanlari kanitlama imkanim yok acikcasi ailemle aram acik burda peceyle gezdirdigi icin komsum yada akrabam dahi yok ki onun akrabalarida tutupta mahkemeye gelmeyeceklerdir..
ancak ona ait resimler mevcut isidi destrkledigine dair hatta konusma kayitlari var whatsap kayitlarina da bakilabilirse zaten ortaya cikacaktir sanirim suriyedeki kisilerle irtibat icinde surekli..
Old 23-10-2015, 16:03   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

sAYIN kATILIMCI,

Eşinizin bildiğiniz son adresine boşanma dilekçesini tebliğe çıkarınız. Tebliğ edilemezse MERNİS adresine tebligat gönderilir. Muhtara yapılacak tebligat geçerli olacaktır.

Kişinin dava ve duruşmalara gelmemesi problem değildir. Ancak sizin iddialarınızı bir şekilde ispat etmeniz gerekir. Resim ve konuşma kayıtlarını mahkemeye sunabilirsiniz. Sizi kapanmaya zorladığını eski ve yeni resimlerinizi gösterebilir, mahkemede bunları ifade edebilirsiniz.

Savcılığa suç duyurusunda bulunarak eşinizin kişisel özgürlüklerinizi sınırladığını, baskı gördüğünüzü, korku içinde yaşadığınızı bildirebilirsiniz. Koruma kararları isteyebilirsiniz. Bu da davanızda delil olarak kabul edilecektir.

Saygılarımla
Old 23-10-2015, 20:47   #5
esra66esra

Soru ...

tesekkur ederim
peki barodan avukat taleb edebilirmiyim ve buna gerek varmidir?
Old 24-10-2015, 10:38   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Adli Yardım Büroları genelde aşağıdaki belgeleri aramaktadır.

Başvuru sırasında istenen belgeler;

1-Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
2-Muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
3-Nüfus cüzdan fotokopisi,
4-Dava için gerekli belgelerin fotokopisi

İlde ikamet ediyorsanız Baro'ya, ilçede ikamet ediyorsanız Adliye binaları içindeki Adli Hizmet Bürolarına yazılı olarak başvurabilirsiniz.

Şartlarını taşıyorsanız, avukat talep etmek hakkınızdır. Davalar avukatsız açılamaz diye bir yasa maddesi olmamakla birlikte Elbette avukat ile dava takip etmek yararınızadır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi