Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilikte Cinsel Birliktelik Olmaması

Konuyu Kilitleyin
Old 08-08-2016, 03:51   #1
Konuk

Varsayılan Evlilikte Cinsel Birliktelik Olmaması

eşimle 7 yıllık evliliğimiz ve bir çocuğumuz var. Yılda sadece 1-2 kere ve sadece kendi tatminine yönelik bir birliktelik yaşıyoruz. Son iki yıldır bir çocuk daha istiyorum. Eşim de istediğini ancak cinsel birliktelik istemediğini söylüyor. Aşılama yoluyla yapmayı önerdiğimde, o kadar para harcayamayacağını söylüyor. Üniversite mezunu bu insana biyoloji dersi vermenin komikliği bir yana acaba niyeti ne diye kendime sorar oldum. Çocuk yapmak niyetiyle bile yaklaşsam beni kötü kadın olmakla suçluyor. Yaşım daha genç ve başka sorunlar da yaşadığımdan dolayı boşanmak ve kendime tekrar bir yuva kurup çocuk sahibi olmak istiyorum. Eşim boşanmak istemiyor ve yaşadığımız geçimsizliği kanıtlamak için tanık göstereceğim ailemi de kendi yanına çekmiş durumda.

Sorum, cinsel birlikteliğimizin yoksunluğunu nasıl kanıtlarım? iki senedir bu sıkıntılarımı paylaştığım arkadaşlarımı tanık gösterebilir miyim? kanıtlayabilirsem, manevi tazminat alabilir miyim?
Old 08-08-2016, 12:21   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Eşinizin sizinle birlikte olmaktan kaçındığını yargıtay kararlarına göre aile içinden olan tanıklarla kanıtlamanız mümkündür. Bu davranış kusurdur ve boşanma sebebidir. Ailenizden kişiler eşinizin yatağını ayırdığını ifade ederlerse yüksek olasılıkla boşanmaya ve manevi tazminata karar verilebilir.
Old 09-08-2016, 03:19   #3
Konuk

Eşimin sağlık sorunları ve tedaviyi reddetmesi sebebiyle benim önerim, onun da işine gelmesiyle yataklarımızı yıllar önce ayırmıştık zaten. Bu durumu benim aleyhime kullanabilir mi?

Tekrar sormak istiyorum, başka türlü nasıl kanıtlarım, arkadaşlarımı tanık olarak çıkarabilir miyim? Ne kadar çok çocuk istediğimi bilen ve cinsel sorunlarımı paylaştığım insanlar bunlar. Ailemi tanık gösteremem çünkü aileme göre bir kere çocuğumuzun olması eşimin görevlerini yerine getirdiğini gösterdiği için tanık olmayacaklar, olsalar bile süreç lehime işlemeyecek.
Old 09-08-2016, 11:11   #4
Av.Rıdvan Ergün

Eşinizin bu durumu sağlıklı değil. Dolayısıyla tıbbi muayenede durum ortaya çıkacaktır. Açacağınız boşanma davasında eşinizin davayı kabul etmeyerek, bu durumu inkar etmesi halinde bir sağlık kurumuna sevki ile rapor alınmasını talep edebilirsiniz.
Old 09-08-2016, 12:14   #5
Av. Hatun Olguner

eşinizden kaynaklanan sebeplerle yatakları ayırmanız ve eşinizin isteksizliği nedeniyle birlikte olmamanız boşanma sebebidir. Evinize giren ve ayrı yattığınızı bilen arkadaşlarınız tanık olabilir. Ancak sizin anlattıklarınızdan bilgi sahibi olanların tanıklığı geçerli olmaz. Belki eşiniz de kusurunu kabul edecektir.
İsterseniz eşinizle konuşup anlaşmalı boşanmaya ikna etmeyi deneyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi