Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

acil --- sonuçlanan dava dosyası

Konuyu Kilitleyin
Old 15-02-2016, 17:28   #1
aslım

Varsayılan acil --- sonuçlanan dava dosyası

merhaba ,yardımlarınızı rica ediyorum..

eski eşim ile ayrıldık 4 sene oldu, çocuğumun velayeti bende daha önce uyguladığı şiddet vs dolayı sonuçlanan davalarda almış olduğu cezalar suan için hükmün açıklanması geri bırakılmış şekildedir. cok sayıda koruma kararlarımız bulunmaktadır.
koruma kararının olduğu yani devam ettiği sürede ve çocuk görüş gününün olmadığı bir gün eve geldi kapıyı çaldı açmadım telefon ile aradı açmadım ( daha önce kapıyı açtım darp edildim, şiddet uyguladı mahkemelik olduk ceza aldı ve sürekli bu şekilde gelerek zile basmakta rahatsız etmektedir.) polisi aradım geç geldi ve geldiğinde yoktu, karakola gittim şikayetçi oldum dava açıldı,açılan dava dosyasında olay gününün çocuk görüş günü olmadığını belirten boşanma kararını ve devam eden koruma kararını ekledim. duruşmada çocuğu görmek için geldiğini ( her seferinde aynı şeyi kullanıyor )duruşma konusu ile ilgili olmayan bir sürü sey söyledi benim hakkımda çocuğu göstermediğimi falan hakime hanım bana göstermem gerektiğini falan oysa göstermemezlik yapmadığımı çocuğunda etkilendiğini gitmek istemediğini söyledim. sanık olan taraf eve geldiğini kabul ediyor kişisel ilişki günü değil,koruma kararı var hakime hn bana şahit sordu suanki eşim şahit evdeydi dedim sanık suanki eşimin şahit olarak kabul edilmemesi gerektiğini söyledi,ve hakime hn şahit olarak dinlenmesinin uygun olmadığını söyledi.. hakime hn sanığı uyardı daha önce almış olduğun cezalar var bu davada ceza verirsem diğer bekleyenlerde geçerli olacak buna göre davran bir daha ceza alma dedi banada illaki çocuk görüş gününde gelmek zorunda değil diğer günlerdede gelebilir dedi bunda bir sakınca yok dedi ve verilen karar ;

sanığın meşru bir nedenle çocuğunu görmeye gidip kapıyı 3-4 kez çalıp açılmayınca katılanın telf.araması sonra evde olmadıklarını düşünerek ayrılması katılanın kapıyı açmayıp sessiz kalması telefonada cevap vermemesi birlikte değerlendirildiğinde TCK 123 maddesinde tanımlanan ısrar eden bir davranış bulunmadığı ve böylece suçun unsurlarının oluşmadığı kanaatiyle CMK 223/2.c maddesi uyarınca BERAATİNE, diye karar verilmiştir. 1 hafta itiraz süresi bulunmaktadır. koruma kararı ile ilgili hiç bir şey geçmemektedir. sizlere sormak istediğim itiraz etsem itiraz kabul edilir mi ya da ne yapmam gerekiyor , bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.
Old 16-02-2016, 11:56   #2
Av.Tuğba Göktepe

Sayın konuk;
Karar için temyiz/itiraz yoluna başvurmanızı öneririm.
Anlattıklarınız içerisinde pek çok hatalı/eksik gördüğüm taraf var.Görüş günleri dışında çocuğunuzu göstermek zorunda değilsiniz.Hatta şiddet uygulayan bir baba ise görüş günlerinde dahi bir pedagog eşliğinde görüşmesini talep edebilirsiniz.Ama hakimin neden çocuğun etkilendiğini söylediğiniz halde "görüş günü dışında göstermen gerek " dediğine bir anlam veremedim.
Bunun yanında eğer evdeki eşiniz olayları birebir görmüş ise tanık olarak dinlenilmesi gerekirdi.
Darp raporlarınız olduğu halde ,şahit olduğu halde,görüş günü olmayan bir gün geldiği halde beraat alması da bence itiraz/temyiz sebebi.
Dava aşamasında bir avukatınız olmadığı izlenimine vardım.En azından temyiz/itiraz dilekçenizi oluştururken mutlaka bir avukat aracılığı ile yazdırmanızı tavsiye ederim.
İyi günler dilerim.
Old 16-02-2016, 12:33   #3
Aslım

Varsayılan acil --- sonuçlanan dava dosyası

peki itiraz dilekçe örneği nerden bulabilirim ona göre bir dilekçe yazsam ve itiraz dilekçesine ne eklemem gerekir acaba, evet duruşmada avukat yoktu, dilekçe içinde suan avukata gidecek kadar vaktim yok son gün itiraz edebilmem için..
yardımlarınız için tşk.ederim.
Old 16-02-2016, 14:02   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

--Ceza davasında verilen beraat kararı itiraza değil temyiz yasa yoluna tabidir.

--Süre tefhim(yüze açıklama) veya tebliğden itibaren 7 gündür.

--Mahkemece verilen kararın gerekçesi genellikle bu süre içinde yazılamamaktadır.Bu da temyiz süresi içinde gerekçeyi bilmediğiniz için gerekçeli temyiz dilekçesi verememenize neden olabilir.

--Hak kaybına uğramamak için uygulamada ( 7 gün içinde gerekçe yazılmadığında)bu 7 günlük süre içinde kararı usul ve yasaya aykırılık sebebi ile temyiz ettiğinizi ve gerekçeli kararın tebliğinden sonra temyiz gerekçelerini bildireceğinizi açıklayark Mahkemeye dilekçe vermeniz gerekir.Bu dilekçe süre tutumu olarak bilinmektedir.

--Gerekçeli karar tarafınıza tebliğ edildiğinde , kararın tamamını ve gerekçeyi dikkate alarak ayrıntılı temyiz dilekçesini dosyaya sunabilirsiniz. Bu aşamada bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınıza olacaktır.

Zira her dosya kendine özgü olup kalıp bir dilekçe örneği bulunmamaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi