Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatife karşı açılacak menfi tespit davasında görevli mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2012, 17:14   #1
av_my

Varsayılan Kooperatife karşı açılacak menfi tespit davasında görevli mahkeme

A kooperatifi müvekkilim B ye karşı giderlerle ilgili icra takibi başlatmıştır. Müvekkilim kooperatif üyesi değildir. Bildiğim kadarıyla üye ile kooperatif arasındaki davalarda görevli mahkeme asliye ticaret mahkemeleri. Ancak müvekkilim kooperatif üyesi değil. Açacağım davada görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesimidir yoksa asliye ticaret mahkemesimidir? Saygılar...
Old 15-01-2012, 12:05   #2
therainmaker

Alıntı:
Yazan av_my
A kooperatifi müvekkilim B ye karşı giderlerle ilgili icra takibi başlatmıştır. Müvekkilim kooperatif üyesi değildir. Bildiğim kadarıyla üye ile kooperatif arasındaki davalarda görevli mahkeme asliye ticaret mahkemeleri. Ancak müvekkilim kooperatif üyesi değil. Açacağım davada görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesimidir yoksa asliye ticaret mahkemesimidir? Saygılar...

Kooperatifin başlattığı giderlerle ilgili takibin konusu tam olarak nedir? Bir başka ifadeyle müvekkiliniz ile kooperatif arasındaki nizanın kaynağı hukuki ilişki ticari faaliyet kapsamına giriyorsa ticaret mahkemeleri değilse asliye hukuk mahkemeleridir.

Mesela kooperatifin azledilen avukatının haksız azil nedeniyle başlattığı (vekalet ücretinin tahsili bakımından) icra takibine karşı kooperatifin asliye ticaret mahkemesinde açtığı dava işin ticari nitelik arz etmemesi nedeniyle görevsizlikle asliye hukuk mahkemesine gönderilmiştir.
Old 15-01-2012, 13:58   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av_my

Kooperatif, müvekkilinizi üye olarak gördüğü için icra takibi yapmıştır. Müvekkiliniz ise, üye olmadığını iddia etmektedir. Bu ancak yargılama sonunda belli olacağından görevli mahkeme, asliye ticaret mahkemesidir.
Old 16-01-2012, 10:13   #4
av_my

İcra takibinin konusu aidat ve kooperatifin site için harcadığı bazı tamir ve onarım masrafları. Görevli mahkeme noktasında kafam karışık. Aslında açacağım dava müvekkilin üye olmadığının tespiti için açılmış bir dava değil. Açılacak dava müzekkilin üye olmaması sebebiyle icra takibine ilişkin borcun olmadığının tespiti(Yani menfi tespit).Koop.K. 99. madde ilgili yasada düzenlenen her şeyi taraflar tacir olmasa bile mutlak ticari iş saymış. Ancak benim müvekkilim koop. üyesi konumunda değil. O yüzden ben bahsi geçen yasa madddesinin bizim açımızdan bağlayıcı olmadığını düşünüyorum. Bunun dışında ben davayı asliye hukukta açıp işbölümü itirazı yapılır ise mahkeme bunu kabul etse vekalet ücretine hükmediliyormu? Bu hususlarda tarafımı daha net bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar sunuyorum...
Old 16-01-2012, 10:48   #5
therainmaker

Alıntı:
Yazan av_my
İcra takibinin konusu aidat ve kooperatifin site için harcadığı bazı tamir ve onarım masrafları. Görevli mahkeme noktasında kafam karışık. Aslında açacağım dava müvekkilin üye olmadığının tespiti için açılmış bir dava değil. Açılacak dava müzekkilin üye olmaması sebebiyle icra takibine ilişkin borcun olmadığının tespiti(Yani menfi tespit).Koop.K. 99. madde ilgili yasada düzenlenen her şeyi taraflar tacir olmasa bile mutlak ticari iş saymış. Ancak benim müvekkilim koop. üyesi konumunda değil. O yüzden ben bahsi geçen yasa madddesinin bizim açımızdan bağlayıcı olmadığını düşünüyorum. Bunun dışında ben davayı asliye hukukta açıp işbölümü itirazı yapılır ise mahkeme bunu kabul etse vekalet ücretine hükmediliyormu? Bu hususlarda tarafımı daha net bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar sunuyorum...

benim görüşüme göre, müvekkilinizin kooperatif ortağı olmaması ve işin ticari nitelik arzetmemesi nedeniyle görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesi olacaktır. işbölümü itirazlarında vekalet ücretine hükmedilmez.

T.C.
YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ
E. 2001/8942
K. 2002/1045
T. 11.2.2002
• SİGORTA TAZMİNATI DAVASI ( Davanın Ticari Dava Olduğunun Anlaşılması Üzerine Görevsizlik Kararı Değil Gönderme Kararı Verilmesinin Gerekmesi )
• İŞ BÖLÜMÜ İTİRAZI ( Davanın Ticari Dava Olduğunun Anlaşılması Üzerine Görevsizlik Kararı Değil Gönderme Kararı Verilmesinin Gerekmesi )
• GÖNDERME KARARI ( Yapılan İş Bölümü İtirazı Sonucu Davanın Ticari Dava Olduğu Anlaşıldığından Görevsizlik Kararı Verilememesi )
• GÖREVSİZLİK KARARI ( Yapılan İş Bölümü İtirazı Sonucu Davanın Ticari Dava Olduğu Anlaşıldığından Mahkemece Gönderme Kararının Verilmesinin Gerekmesi )
• VEKALET ÜCRETİ ( Gönderme Kararında Hükmolunamaması )
• HÜKÜM ( Dosyanın Gönderileceği Ticaret Mahkemesinin Kararda Gösterilmesinin Gerekmesi )
1086/m.7,27
6762/m.5
ÖZET : Asliye Hukuk Mahkemesine açılan davada;süresinde ileri sürülen işbölümü itirazı üzerine davanın ticari dava olduğu sonucuna varıldığına göre, HUMK 7. ve 27. madelerine göre görevsizlik kararı değil, TTK'nun 5. maddesi dayanak gösterilerek gönderme kararı verilmelidir. Ayrıca iş bölümü itirazı nedeniyle verilen gönderme kararlarında vekalet ücretine hükmedilemez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi