Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

farklı parsellerin malikleri tek dava ile geçit hakkı elde edebilirlermi??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2008, 15:33   #1
Av.Caglar

Varsayılan farklı parsellerin malikleri tek dava ile geçit hakkı elde edebilirlermi??

Arkadaşlar bu konuda hiçbir yargıtay kararı bulamadım. Daha doğrusu bu şekilde açılmış dava örneği de bulamadım.
İki müvekkilin taşınmazları komşu; ikisinin de ana yola bağlantısı da bulunmuyor. Kurulması muhtemel geçit hakkından ikisi de aynı anda yararlanacak. Ama açılacak geçit hakkı davasında davacı ikisimi olacak; yoksa ayrı ayrı dava açıp birleştirmemi talep edilebilir??? Tek dava açılması durumunda birinin hem davalı hem davacı olması gibi durum ortaya çıkacak...
Bu şekilde birkaç taşınmaz maliki toplanıp tek dava ile geçit hakkı elde edebilirmi?? yoksa hepsinin ayrı ayrı dava mı açması gerkiyor??? yardımlarınız için teşekkürler...
Old 31-07-2008, 13:16   #2
TABUOSMAN

Geçit hakkı davası, lehine geçit hakkı kurulacak taşınmaz sahibi tarafından üzerinde geçit hakkı kurulması uygun olan taşınmaz malikine karşı açılır.

Sorudan anlaşıldığı kadarıyla birden fazla taşınmaz maliki anayola çıkmak için ortak bir yol kurmak istiyor. Böyle bir anlaşmanın varlığı halinde dava açmaya gerek yoktur. Tapuda geçit hakkını gösterir taraflarca uygun bulunan Kadastro Müdürlüğünce tanzim edilen krokiler ibraz edilerek geçit hakkı tesisine dair resmi işlem yapılabilir. İllaki mahkeme kararı ile olacak diye bir şey yok bildiğim kadarıyla.
Old 11-08-2008, 10:50   #3
Av.Hakkı Akkurt

iki ayrı taşınmaz maliki geçit hakkı istedikleri taşınmaz malikine tek bir dava açarak geçit hakkı isteyebilirler.Benim Sulh hukuk mahkmesinde iki ayrı taşınmaz malikini davacı olarak gösterdiğim ve geçit hakkı istenen taşınmaz malikine açtığım dava halen devam ediyor.Bence ayrı ayrı dava açmanıza gerek yok diye düşünüyorum.
Old 04-01-2012, 17:50   #4
u_DENİZ

bilgiler için çok teşekkür ederim ancak ben size bir hususta ayrıca danışmak istiyorum. Şöyle ki komşu iki taşınmaz maliki müvekkillerim, diğer komşu taşınmazdan geçit hakkı talep etmekteler. Ayrıca müvekkiller davalı sıfatındaki diğer komşu taşınmazın da lehine tesis edilen geçit haklarından da yararlanmak istemektedir. Bu durumda da davacı iki ayrı taşınmaz maliki olup davalı yalnız aleyhine geçit hakkı tesis edilmek istenen taşınmaz maliki mi, yoksa bunun yanında davalı lehine evvelinde geçit hakkı tesis eden diğer malikler de mi davalı gösterilecektir? bu konuda henüz yargıtay kararı ve emsal davaya ulaşamadım. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 04-01-2012, 18:05   #5
Cumhur Okyay

Davalının maliki bulunduğu gayrimenkul lehine evvelinde tesis edilen geçit hakkı, sizin müvekkiller veya müvekkilerinizin maliki bulunduğu gayrimenkuller lehine tesis edilmemiştir ki,; bana göre onlar da davalı olacaktır.
Öte yandan, geçit hakkı, mahkemece, davacının istediği veya en kolay yerden değil de, hâdim taşınmazlara en az zarar veren ve en uygun yerden tesis edilecektir.Daha doğrusu, mahkemece, bu hususlar araştırılacaktır. Kolay gelsin.
Old 13-01-2012, 15:52   #6
u_DENİZ

yanıtınız için çok teşekkür ederim sayın Okyay. iyi günler dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi