Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sigarayı Bırakıyoruz!

Yanıt
Old 20-07-2010, 15:29   #631
Av.Ufuk Bozoğlu

Sigarayı bırakmada en tehlikeli süre ilk üç gün bu süreyi tek sigara içmeden geçirirseniz, yolun %50'sini geçtiniz demektir.

Sonra 7 gün (yani geçtiğiniz ilk üçün üzerine dört daha) de geçilmelidir. Hiç sigarasız.

Ve en son 21 güne varılabilmeli. Eğer bunu başararırsanız, sonrasında sigara içip içmemek kendi tercihinizdir. Çünkü sigarayı bırakmayı başarmışsınız demektir.

Başarılar dilerim,
Old 20-07-2010, 15:36   #632
Av.Meryem Kaya

Sayın Av-Ufuk'a katılıyorum.Konuyu uzattıysam özür dilerim.Fakat ben bunu gerçekten yaşadım.Mesleğin gerektirdiği strese girince,sinirlenince,üzülünce,keyif alınca,yemekten sonra vs.sigaraya ihtiyaç duymamak gerçekten çok keyifli.Yine yürüyüş yaparken artık akasyaların kokusunu,memleketimin güzel bahçelerinin güzel kokusunu duymak da çok zevkli.Tek yapmak gereken bu yoksunluk korkusuna aldırmadan bir daha asla içmemeye karar vermek sigaranın yerine sakız bile koymamak fakat bol su içmek.İnanın kilo bile verirsiziniz.(Zira ben sigara içebilmek için yemek yerdim.)
Bu arada eleştirilere alışkınım.Burada hakiminden avukatına katibine herkes beni eleştirdi,dalga geçti fakat hepsi okudu.Bırakan da oldu..
Kilo verme ile ilgili kitap da uygularsanız gerçekten ciddi,düzenli ve disiplinli kilo vermeyi sağlıyor.Ben kitabı satın aldım ve kilo verdim
Sayın Konyalı'nın teklifini uygulamanız dileğiyle.
saygılarımla..
Old 20-07-2010, 15:42   #633
Nur Deniz

Bırakamayız demek kendimizi daha kötü hissettirebilir, bence bir şekilde öyle ya da böyle bırakmalıyız diye düşünmek daha çok yarar sağlayabilir. Birçok yöntem var, bu yöntemlerin etkisi de kişiden kişiye değişir.

95 günde 3 tane içtim, sonra 7 ay boyunca ayda 2-3, sonra eski hızıma geri döndüm.

Sn Konyalı nın sorduğu soru üzerine, sanırım benim pilim 95 gün dayanıyor. Daha çok sinir ve inat barındırmalıyım kendime karşı.
Old 20-07-2010, 15:43   #634
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sigarayı bırakma kitabı için sigarayı bırakmak gerekmez. Ya da tam tersine, sigarayı bırakmak için kitap gerekmez.

Sevgili Av.Cengiz Aladağ

Bu başlığa yazma gereği duymanın nedeni sigarayı bırakma isteği duymandır.

İnatçı ve sert mizaçlı kişiliğine uygun bir iş yapmak istersen gel, sigarayı bırakalım. Karşındaki sigara değil. Karşındaki sensin. Kendini yenebilir misin?

Yarın sabahtan itibaren sigara içmeyelim. Kendimizi kurtaralım. Yoksa yaşlılığımızda sürüneceğiz. Şimdiden ben birazcık koştuğumda ellerimi dizlerime koyarak soluklanmaya başladım.

Sevgilerimle

965- Ben aslında uyumlu, yumuşak yüzlü biriyim. mesela sizinle hiç kavga etmedim.
Old 20-07-2010, 15:49   #635
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
965- Ben aslında uyumlu, yumuşak yüzlü biriyim. mesela sizinle hiç kavga etmedim.
Anlaşıldı: 965 nolu şeytanın yeni kandırmacası: Konuyu değiştirmek.

Sen bırakmasan da ben sigarayı bırakıyorum. Bu kararı vermiş olmak bile içime ferahlık veriyor.
Old 20-07-2010, 15:56   #636
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Anlaşıldı: 965 nolu şeytanın yeni kandırmacası: Konuyu değiştirmek.

Sen bırakmasan da ben sigarayı bırakıyorum. Bu kararı vermiş olmak bile içime ferahlık veriyor.

Abi, bari önce kitabı oku. Okuduğun sürece içebiliyorsun.
Old 20-07-2010, 19:19   #637
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Meryem Kaya
Sigaranın bir bağımlılık olduğu çok doğru.Genel olarak sigara içen potansiyeline bakıldığında hem de uyuşturucu bağımlılığından bile daha tehlikeli bir boyutta.Fakat sigarayı içenler kötü akciğer resimleri,bitmiş insan vücutları gibi şeylere bakmazlar,bakmak istemezler,öyle görüntüler çıktığında o görüntülere bakamaycak bir yol bulurlar.Sigarayı beyinde hem de sigarayı bırakmaktan ve sigaranın vereceği yoksunluk duygusundan korkmadan ve "sigara içmezsen ölürsün"şeklendemi bir yöntemden farklı bir yöntemle bitirebilmek için bunu bizzat deneyimlemiş biri olarak "sigarayı bırakmanın kolay yolu " kitabını şiddetle okumanızı öneriyorum.Bu kitabı önerdiğim bir çok insan en azından benim memleketimde bu kitabı okuma yolu ile olmasa bile kendilerine başka yöntemler bularak sigarayı bıraktılar..Ama tabi en önemlisi bırakmayı gerçekten istemek ve bırakmaktan da önemlisi bi daha başlamamak.Bunun için de sigaradan sevgileden ayrılır gibi değil de tiksinerek ayrılmak

Yapacak daha iyi bir işim olmadığından, en azından bir kitap okumak adına, tavsiyenize uyarak internet üzerinden kitabı okumaya başladım, kitap o kadar etkiliyse, kararsızlığımı karara dönüştürecektir diye düşünüyorum.

Her durumda da ne kaybederim ki?
Old 20-07-2010, 21:11   #638
funda.0633

Sayın armağan konyalı;bahaneler olmasa bu hayat çekilmez olurdu..
Old 23-07-2010, 02:29   #639
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Merhaba;

Ben sigaranın bir uyuşturucu değil uyarıcı olduğunu düşünüyorum.

Uyarıcılar da alışkanlık yapar.

Saygılar.
Old 28-07-2010, 12:27   #640
Av.Buket DOĞAN

Merhaba, bende bir ay öncesine kadar sigara içiyordum.
Daha öncede bir kaç defa bırakma denemelerim oldu. İçmediğim sürede kendimle sürekli "içsem mi, içmesem mi" mücadelesini veriyordum.Çünkü sürekli sigarayı düşünüyordum. Bir buçuk ay önce karşılaştığım bir meslektaş arkadaşım bir yıldır sigara içmediğini ve hiç içmeyi düşünmediğini söyledi. Farklı bir yöntemle sigarayı bırakmıştı. Duymuş olabilirsiniz. Mora Terapi ile.Bende hemen internetten araştırdım ve gidip yaptırdım.Sigarayı düşünmüyorum,içmek de istemiyorum.Reklammış gibi gelecek ama 15 yıl sigara içmiş biri olarak bu yöntemi tavsiye ediyorum. Tabi herkesde aynı etkiyi göstermeyebilir. Doktorun dediğine göre başarı oranı %85 ve denemeye değer.
Saygılar.
Old 03-08-2010, 19:13   #641
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sen bırakmasan da ben sigarayı bırakıyorum.

Abi, sonuç?
Old 03-08-2010, 19:22   #642
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Armağan Abi, ilk tümceyi okuyunca son yılın en güzel haberini aldığımı düşündüm, heyecanlandım ama sonra ikinci tümceyi okuyunca ben her sigarayı bıraksan dediğimde pazartesi bırakacağım deyip pazartesiyi öbür pazartesiye attığın geldi aklıma ve değişen bir şey yok galiba dedim. Armağan Abi, daha ben İzmir'e taşınacağım yıllar sonra, seninle birlikte İzmir'i fethedeceğiz. Sigarayı bırakmazsan seni çok yoracağım, haberin olsun.
Old 05-08-2010, 11:15   #643
Av. Çıldır

Merhaba ; bugün itibari ile yaklaşık sigarayı bırakmam üzerinden tam 103 gün geçmiş.
Meslektaşlarıma da tavsiye ederim. Bence sigarayı bırakmak üzerine ciddi bir bilgi eksikliği var. Öncelikle hiç te o kadar zor değilmiş dedim ben bıraktıktan sonra. Evet ilk 1 ay gerçekten zor geçti ama, sonuçta irade diye birşey var ve gerçekten isteyince oluyor.

Saygılarımı sunarım.

Sağlıklı günler.
Old 10-08-2010, 07:46   #645
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Abi, sonuç?
(Sigarayı bıraktığım için biraz dikkat dağınıklığı içinde olduğumdan mesajını zamanında görememişim. Özür dilerim.)

Sonuç mükemmel. Şeytanın beni yalnız yakaladığı bir kaç zayıf anım oldu ama şanlı direnişim sürüyor. Aklın kalesini dumana teslim etmemeye kararlıyım.

Sıcak desteğiniz için çok teşekkür ederim. Darısı içenlerin başına.

Sevgilerimle
Old 10-08-2010, 11:02   #646
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
(Sigarayı bıraktığım için biraz dikkat dağınıklığı içinde olduğumdan mesajını zamanında görememişim. Özür dilerim.)

Sonuç mükemmel. Şeytanın beni yalnız yakaladığı bir kaç zayıf anım oldu ama şanlı direnişim sürüyor. Aklın kalesini dumana teslim etmemeye kararlıyım.

Sevgilerimle

Yaşasın! Çok sevinçliyim sigarayı, dumanı bıraktığın için Armağan Abi...
Old 10-08-2010, 11:08   #647
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Sevgilerimle

Demek bu uzun bir pazartesi olacak...
Old 10-08-2010, 11:37   #648
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Sevgilerimle

Eğer bu haber doğruysa sizi gönülden tebrik ederim.

Bana da cesaret vermiş olursunuz.
Old 10-08-2010, 13:37   #649
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Sevgilerimle

Armağan abi, istersen çok inandırıcı olabiliyorsun.
Old 10-08-2010, 13:43   #650
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Av. Muzaffer ERDOĞAN 'Sigarayı Bırakıyoruz!' başlığını atarken neler düşündü bilemiyeceğim. Ama merak ettim, neden ‘sigarayı bırakıyorum’ değilde ‘ sigarayı bırakıyoruz’?

İki üç arkadaşın kendi aralarında sigarayı bırakmaya karar vermelerini bilirim ve anlarım; sık sık görüşme olanakları ve birinin diğerini kontrol etmesi gibi bir sosyal baskı söz konusudur bu küçük gurupta. İnternet ortamında bu olanak yoktur. Kolektif sigarayı bırakma eyleminin kolektifi oluşmamıştır.

Bana öyle geliyor ki Sayın Av. Muzaffer ERDOĞAN sigarayı bırakmada kendisine kolektif bir destek arıyor. ‘Sigarayı Bırakıyoruz’ sloganı bana bağlayıcı özelliği olmayan bir slogan olarak görünüyor. İşin özü ‘SİGARAYI BIRAKIYORUM’dan geçer bence. Hem kişinin kendisine karşı hem de dışarıya karşı bir bağlayıcılık vardır SİGARAYI BIRAKIYORUM’da.

Sigarayı bırakıp bırakmamak herkesin kendi şahsi kararı ve problemidir.

Önerilerim:
1. Sigarayı bırakmak isteyenlerin ‘sigarayı bırakıyoruz’ değil ‘sigarayı bırakıyorum’ demeleri.
2. gerekirse bu forumda ‘sigarayı bırakıyorum’ başlığı altında açılacak bir listeye ismini yazması.
3. kendi kendisine verdiği sözün sadece kendisini bağladığını ve kendi kendisine karşı sorumluluğu olduğunu bilmesi.
4. En önemlisi sigarayı neden ve hangi sebebe dayanarak bırakmak istediğini bilmesi. Sırf sigarayı bırakmak için sigarayı bırakmaya çalışmanın fazla bir faydası olacağını zannetmiyorum.
5. Sigara size saldıran bir köpek gibidir, kaçtığınız sürece peşinizi bırakmaz.(Bu söz yazacaklarımı yazdıktan sonra aklıma geldi ve ekledim, hoşuma gitti nedense)

Saygılarımla

Uzun süre günde üç pakete yakın sigara içen, şimdi yeniden sigara içerim korkusu olmayan ve ciddi olarak sigarayı bırakmak isteyenlere candan başarılar dileyen eski bir tiryaki.

Bugün tam 2 ay oldu sigarayı bırakalı. Daha önce 5 ay, 6 ay ve 1 yıllık sürelerle üç defa bıraktığım sigarayı bu defa 4. ama son kez bıraktım. Son diyorum çünkü 5 ve 6 aylık süreler zarfında sigarayı bıraktığım dönemlerde eşim içmeye devam etti ve bırakması yönündeki tekliflerimi reddetti. (1 yıllık süreçte bekardım) Üstelik ben, günde bir paketten fazla içerken kendisi günde 7-8 adedi geçmezdi.

2 ay önce, akşam saatlerinde "hadi sigarayı bırakalım" diyerek bana ilk şaşkınlığı yaşattı. Ardından kendisine ait bir paket ve bana ait -her nasılsa bi yerlere zulaladığım paketi de bulmuş- iki paket sigarayı getirip parçalamasıyla ikinci şaşkınlığı yaşadım.

Sigarayı kesinlikle bırakabileceğine inanmadığım eşim, ani bir kararla ve üstelik evde dolu dolu 3 paket sigara varken , "bari şunları bitirelim ziyan olmasın" yakarışlarıma aldırmadan paketleri parçalama merasimiyle birlikte sigarayı bırakınca ben de bırakmış sayıldım. (bknz. tarih bilgileri: Almanlar yenilince biz de yenik sayıldık)

Sayın Gemici'nin işin sırrının "bırakıyorum"dan geçtiği yönündeki tespitine katılıyorum. Aslında sigarayı eşimle birlikte bırakmadım, bırakma yönünde uzun süredir devam eden arzum için onun da bırakmış olması bana ayrı bir heyecan ve güç kattı sadece. Daha önceki üç sigarayı bırakma deneyimimde olduğu gibi yine tabir-i caize küt diye bıraktım sigarayı. Bundan böyle sigara içmek istemiyorum ve içmeyeceğime de inanıyorum.

Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Sigara içenin halinden sigara içen anlar! O yüzden, "nasıl içiyorsunuz şu mereti" şeklindeki yaklaşımların, sigara içenleri bırakmaya teşvik edici değil, aksine içtikleri sigarayı çoğaltıcı, bağımlılığı artırıcı şekilde geriye ket vurduğunu düşünüyorum.
Old 08-09-2010, 03:23   #651
Nur Deniz

Dedim ki,
Seni seviyorum
Gözlerime baktı
Gece gözleriyle
Sustu...

Dedim ki,
Biliyor musun?
Sustu...
Baktı
Senin için herşeyi yaparım
Dedi ki,
O zaman içme şu dumanı
Sustum

Anladım ki,
Karşılıksız sevmiyorum
Sekiz yıllık bir yürek
Sevmeyi benden daha iyi biliyor
Utandım...
Ağladım...

07.09.2010
Old 08-09-2010, 08:48   #652
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Utandım... Ağladım...
Sigara içtiğim yıllarda, her şeyden sonra bir sigara yakardım: Yemekten sonra, toplantıdan sonra, kadehten aldığım yudumdan sonra ve ağladıktan sonra...

Sigarayı bırakınca ağlamayı da bıraktım.
Old 08-09-2010, 10:51   #653
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sigara içtiğim yıllarda, her şeyden sonra bir sigara yakardım: Yemekten sonra, toplantıdan sonra, kadehten aldığım yudumdan sonra ve ağladıktan sonra...

Sigarayı bırakınca ağlamayı da bıraktım.

Hâlâ sigara içmiyorsun, tebrikler Armağan Abi! Gerçek, değil mi bu?
Old 08-09-2010, 10:56   #654
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Hâlâ sigara içmiyorsun, tebrikler Armağan Abi! Gerçek, değil mi bu?
,
Tek gerçek var: Sigara içilmemeli.
Old 08-09-2010, 11:22   #655
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
,
Tek gerçek var: Sigara içilmemeli.

Senin gerçeğin de içmiyor olduğun olmalı Armağan Abi.
Old 01-11-2010, 11:33   #656
Av.Meryem Kaya

Sigarayı bırakmak için kitabı okumayı deneyeceğim diyenlerden ses çıkmadı..
Old 01-11-2010, 11:53   #657
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Meryem Kaya
Sigarayı bırakmak için kitabı okumayı deneyeceğim diyenlerden ses çıkmadı..

Şu paket bitsin, deneyeceğim.
Old 01-11-2010, 14:07   #658
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Miladi takvime geçişten önceki yıllarda(*), tütün paketi(sevdiğim marka olan Dunhill'i bıraktıktan sonra Old Holborn marka tütün sarardım), kömürlü filtre ve iyi cins sigara kağıdı, çakmak( o zamanlardan kalma 800 den fazla çakmak var)ve kolleksiyon yaptığım kibrit paketleri benim için kutsaldı. Milattan önce bu saydığım kutsal şeylerin hiç birisinden vaz geçip bir köşeye atmazdım, atamazdım.

Milattan sonra, bir zamanlar benim için kutsal olan bu şeylerin hepsi kutsallığını ve değerini kaybetti. Benim için bir zamanlar değerli olan tütün paketlerini, filtreleri ve kağıtları, miladın üçüncü ve dördüncü yıllarında, tanıdıklara hediye ettim. Kutsallıkların ve değerlerini hemen kaybetmediler sizin anlayacağınız; değişim biraz zaman aldı. Bir zamanlar işyerinin bir duvarını boydan boya kaplayan çakmak kolleksiyonunu karton kutulara doldurup dolaba koydum, satmayı düşünüyorum, alan olursa.

Askerlik hatırası türünden bu kıssadan çıkardığım hisse: Bir milat gerçekleştirmeden sigarayı bırakmak olanaksız bence. Miladı gerçekleştirmenin en başta gelen koşulu ise 'bitsin' dediğimiz o paketi ya atmak, ya da bir köşeye koyup el sürmemek.

(*) Buradaki milat benim sigarayı bıraktığım güne rast geliyor.

Saygılarımla
Old 01-11-2010, 14:10   #659
Atahun

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Sigarayı bırakmayı mı? kitabı okumayı mı deneyeceksiniz?
Old 01-11-2010, 14:25   #660
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Atahun
Sigarayı bırakmayı mı? kitabı okumayı mı deneyeceksiniz?

Hangisi kolaysa.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi