Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ödeme emrinin iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2007, 09:32   #1
güz mevsimi

Varsayılan ödeme emrinin iptali

Merhaba,
bankanın kredi alacağından dolayı ilamsız icra takibi yaptım.Ancak sözleşmeyi takipe eklemediğim gibi borçlulara da göndermedim.Borçlular icra tetkik merciinde ödeme emrinin iptali için dava açtılar.aynı zamanda icra dosyasına da itiraz ettiler.
Ödeme emri İİK 58 .maddeye göre iptal edilecek.Dosyada takip itiraz üzerined durduğu için dosyadan yeniden ödeme emri gönderebilirmiyim.İtiraz konusuz kalmış olrumu? Bu konuda Yargıtay kararı varsa bildirmenizi rica ederim.
Old 16-04-2007, 10:06   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
aynı zamanda icra dosyasına da itiraz ettiler.

İtiraz nedenleri?

Saygılarımla
Old 16-04-2007, 12:57   #3
güz mevsimi

Borçlular itirazlarında sözleşmenin dosyaya ibraz edilmediği ve kendilerine tebliğ edilmediği,anapara,faiz ve ihtar masraflarının tamamına itiraz ettiklerini bildirmişlerdir.
Old 16-04-2007, 14:34   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan güz mevsimi
Borçlular itirazlarında sözleşmenin dosyaya ibraz edilmediği ve kendilerine tebliğ edilmediği,anapara,faiz ve ihtar masraflarının tamamına itiraz ettiklerini bildirmişlerdir.

Takip dosyasına da bu şekilde itiraz edilmişse, takip duracaktır. Bu nedenle ayrıca icra hakimliğine müracaat etmelerinde hukuki menfaat yoktur. Zaten durmuş olan bir icra takibi için, takip hukukuna ilişkin şikayetin hukuki anlamı yoktur.Bu nedenle şikayetin reddine karar verilmelidir.

Saygılarımla
Old 16-04-2007, 20:02   #5
Hasan Coşkun

İtiraz da amaç borcun olmadığı,şikayette amaçsa usulüne uygun ödeme emri düzenlenmediğdir.Senet örneği eklenmemişse ödeme emri iptal olur.Kişinin ödeme emrinin iptalini isteme de hukuki yararı vardır.Çünkü kendi aleyhine yapılan bir işlem vardır. İtirazla takibin durması şikayeti engellemez şikayetteki hukuksal yararı ortadan kaldırmaz.Çünkü şikayetteki hukuksal yarar takibin durmasını sağlamak değil ödeme emrinin iptalini sağlamaktır.
Old 16-04-2007, 20:19   #6
Themis99

Şikayette hukuki yarar olduğu malum.Ancak Yargıtay bazı kararlarında itiraz ile ulaşılabilecek bir sonuç için şikayet yoluna gitmekte hukuki yarar olmadığı sonucuna ulaşmıştır. Buna dair kararlar okuduğumu hatırlıyor olmama rağmen bulamadım.Takip durduktan sonra şikyet yoluna müracaat ile ödeme emrinin iptal edilmesinin pratik bir yararı yok gibi geliyor.

Burada ben de şu soruyu yöneltmek istiyorum. Yapılmış olan ilamsız icra takibe borçlu süresi içinde itiraz etmemiştir. 7 günlük şikayet süresi de geçmiştir. ancak borçlu vekili tarafımızı arayarak süresiz şikayet yoluna gidebileceği imasında bulunmuştur.
İlamsız icra takibine itiraz etmeyen,şikayet süresini de kaçıran borçlunun menfi tespit davası açmak dışında süresiz şikayeti söz konusu olabilir mi?
Herkese iyi çalışmalar diliyorum .Saygılar .
Old 16-04-2007, 20:32   #7
Hasan Coşkun

Süresiz şikayet nedeni nedir yani borçlu vekili ne diyor
Old 16-04-2007, 20:39   #8
Themis99

Borçlu vekili alacağın likit olmadığını, dava açılması gerektiğini bu nedenle süresiz şikayet yoluna müracaat edebileceklerini belirtmişti . Bu hususlar bildiğim kadarı ile itiraz konusu. Ve yine ilamsız takiplerde süresiz şikayet olmayacağı yönünde bir bilgiye sahibim .Ama emin olamadım .Konuya ilişkin yeni tarihli Yargıtay kararları bakıyorum. Saygılar .
Old 16-04-2007, 20:41   #9
avturker

Yapmış olduğunuz takipte sözleşme yanında ihtarnmeye de dayanmıyormusunuz? Sözleşmeyi dosyaya koymak gerekir ama ödeme emrine de eklemeye gerek varmı acaba? Bu halde sadece ihtarnameyi ödeme emrine eklemek yeterli bence, sözleşmenin dosyada her zaman tamamlanabileceğinden br sorun olmaz sanırım, ben böyle düşündüm en azından.
Süresiz şikayete gelince kanunda sayılmış sebepleri var neye dayanarak süresiz şikayet yoluna başvuracaklar, yani size ne ima ettiler sayın Themis99?
Old 16-04-2007, 20:42   #10
Hasan Coşkun

likit olup olmaması inkar tazminatına etki eder.Dolayısıyla şikayet hakkı yoktur.likit olmayan davayla çözümlenmesi gereken alacaklarda takip konusu yapılabilir saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi