Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

İUHF öğrencisiyim ve acil tavsiyelere ihtiyacım var.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2008, 17:05   #1
Mine Pınar Şekerci

Mutsuz İUHF öğrencisiyim ve acil tavsiyelere ihtiyacım var.

Merhabalar,
Ben İUHF 2. sınıf öğrencisiyim ve bu sene okuldaki 5. senem.
Artık kesinlikle ve kesinlikle fire vermeden okulu bitirmem gerekiyor. Çünkü 7 seneye çıkardım bile.
Aslında bu seviyeye gelmiş olma sebebim Anayasa Hukuku I-II dersleri. İkisini de halen veremedim. Tabi bunda okuldaki derslere devam etmememin ve ne yazık ki geçen yıllarda önceliği okuluma vermeyerek yeterince odaklanmamın büyük etkisi var.
Bu dönem Anayasa,İdare ve Borçlar Hukuku olmak üzere 3 dersim var ve üçünü de geçmem gerekiyor. Bu üç dersi geçtiğim zaman problemin büyük bir kısmı halloluyor.
Bu siteyi bir süre önce keşfettim ve bugün ilk defa başlıklara - özellikle çalışma grupları sayfalarına - göz attım. O kadar moralim bozuldu ki. Orada düşüncelerini yazmış insanların yanında kendimi böcek gibi hissettim desem yeridir.
Bana bu üç ders konusunda ve genel anlamda motivasyon,moralimi yüksek tutmak ve odaklanma konusunda somut tavsiyeleriniz var mı?
Borçlar hukuku'nu Hasan Erman'dan,
İdare Hukuku'nu Zehreddin Arslan'dan
Anayasa Hukuku'nu Korkut Kanadoğlu'ndan alıyorum, hocalar hakkında bilgisi olanlar için belki ipucu olur.
Old 03-11-2008, 21:44   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

1-Moralinizi yüksek tutmak için bu foruma yazdığınız mesajınızı kendinize düstur edinebilirsiniz.

2-Motivasyon, moral yüksekliği ve odaklanma sorunlarınızı aşmanız için gerekenin ne olduğunun yanıtını da aslında yine siz vermişsiniz: Derslere devam etmeniz ve önceliği okulunuza vermeniz.

Eğer kendinize mezun olma sözü verir ve bu sözünüze sadık kalmak için elinizden geleni yaparsanız, kayıp gördüğünüz zaman, size aradaki farkı kapatabilecek -hatta ötesine geçirecek- gücü fazlasıyla verebilir.

Bir anlaşma yapalım mı?

Lütfen sınav sonuçlarınızı -Kötü de olsa- bu foruma yazın. Takip edeceğim. (Zira bu mesajınız size inanmak için yeterli bir neden. )

Başarı dileklerimle ...
Old 03-11-2008, 23:22   #3
o.berk

Bende iühf 2.sınıftayım.Bu üç dersten sadece anayasayı geçtim.Anayasaya 3 farklı hoca girer en zoru Korkut Kanadoğlunun sorularıdır.Onun dersini teziçe çok iyi çalışarak ğeçebilirsin.Ama derslerine girmeni de tavsiye ederim Korkut hocanın derste zaten sınavda nasıl cevaplar istediğini söylüyor.Hüseyin hocanın dersi takip istemez onun soruları her zaman kolaydır.Ferman hoca zaten en kolay soran hocadır hatta bazen soruyu bile anlamazsın ama sen yinede bişeyler yaz puan alırsın.Korktut hocanın bölümüne teziçten hüseyin hocanınkine de teziçten çalış fermanın kendi kitabından çalışman yeterli zaten not gibi birşey.Kim nereyi işlemiş derse girenlerden öğren.
Borçlar hkuku zor bir derstir ama Hasan Erman en cömert not veren hocalardan biri okulda Kitaptan veya nottan çalıştıktan sonra bol bol pratik okumanı tavsiye ediyorum ki çözümlü pratik kitapları mevcut.
Tek numaralı olduğum için Zehrettin hocayı fazla bilmiyorum ama o da ayrıntılardan çok soruyormuş galiba.
İYİ ÇALIŞMALAR
Old 04-11-2008, 13:37   #4
Mine Pınar Şekerci

İkinize de yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum
Av.Şehper Hanım, umarım dediğiniz gibi bu kararı vermem ve istekli olmam bana avantaj sağlar.
Eskiden sabahları uyanmak çok zor geldiğinde ya da kalkamadığımda amaaan bugün de gitmeyiverririm olur biter diyordum ama artık asla bunu yapmıyorum, uykusuzluktan ölsem de gidiyorum. Derslerin sonuna kadar kalıyorum.
Artık tek korkum bu kadar istekli olmama rağmen ya yine kalırsam korkusu.
Vizelerimiz 17 Kasım'da başlıyor. Sonuçlar çok daha sonra belli olur ama ben sınavlarımın nasıl geçtiğini de yazarım önceden
Tekrar teşekkürler.
Old 04-11-2008, 15:18   #5
carlito

Zehreddin Bey'den yıllar önce idare almıştım tabii aynı dersi defalarca..
Old 28-11-2008, 23:08   #6
Mine Pınar Şekerci

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
1-Moralinizi yüksek tutmak için bu foruma yazdığınız mesajınızı kendinize düstur edinebilirsiniz.

2-Motivasyon, moral yüksekliği ve odaklanma sorunlarınızı aşmanız için gerekenin ne olduğunun yanıtını da aslında yine siz vermişsiniz: Derslere devam etmeniz ve önceliği okulunuza vermeniz.

Eğer kendinize mezun olma sözü verir ve bu sözünüze sadık kalmak için elinizden geleni yaparsanız, kayıp gördüğünüz zaman, size aradaki farkı kapatabilecek -hatta ötesine geçirecek- gücü fazlasıyla verebilir.

Bir anlaşma yapalım mı?

Lütfen sınav sonuçlarınızı -Kötü de olsa- bu foruma yazın. Takip edeceğim. (Zira bu mesajınız size inanmak için yeterli bir neden. )

Başarı dileklerimle ...

Şehper Hanım,
3 sınavım da iyi geçti, ama sonuçlar daha belli değil. yine de yazmak istedim. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim
Old 28-11-2008, 23:29   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Çok sevindim, gerçekten. Sonuçları da merakla bekleyeceğim.

(Beklemiyorum ama, arada olumsuz sonuçlarla karşılaşsanız da yılmayın, kötü olursa da yazın. Başarısız olduğunuz dersleri de, nerede yanlış yapıyor olabileceğinizi de konuşalım. Halen görev yapan binlerce avukat, hakim ve savcı da, emin olun okul sıralarındayken sizinle aynı kaygıyı taşımışlardı )

Başarılar...
Old 05-12-2008, 22:53   #8
Mine Pınar Şekerci

İlk açıklanan notum İdare. 50 almışım, sınıf ortalaması da 25 imiş. Ben pek beğenmedim ama çok kötü bir not değil heralde
Old 13-12-2008, 17:36   #9
hukukkızı

ben de IUHF 2. sınıf öğrencisiyim çiftim ve alttan Anayasa II dersini vermem gerekecek
Hasan ERMAN hocamız gerçekten zorlamayan bir hocadır,pratik ve notlara çalışırsan halledebilirsin
Zehreddin ARSLAN hocanın sınavından 58 almışım sanırım sevinmeliyiz ortalamanın 25 olduğuna
Beni en çok korkutan dersler Devletler Hukuku ve Hukuk Felsefesi

umarım kazasız belasız atlatırım bu seneyi sana da başarılar dilerim Pınar
Old 19-12-2008, 19:48   #10
Mine Pınar Şekerci

Teşekkür ederim. Vizelerim iyi geldi finallere de bir an önce başlasam iyi olacak. Sana da başarılar
Old 10-01-2009, 17:57   #11
Mine Pınar Şekerci

biraz geç oldu ama sonuçlarımı yazıyorum
idare 50
borçlar 52
anayasa 45
hepsi sınıf ortalamasına göre iyi, finaller de 10 gün kadar sora
umarım hepsinden 50 alabilirim
görüşmek üzere!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi