Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fatura ile İcra Takibi - Husumet İtirazı

Yanıt
Old 02-07-2007, 16:37   #1
ad-hoc

Varsayılan Fatura ile İcra Takibi - Husumet İtirazı

Müvekkil x şirketine vermiş olduğu hizmete ilişkin fatura kesiyor ve yaklaşık bir ay boyunca karşı tarafla irtibat kuramıyor. Daha sonra faturalar teker teker dönmeye başlıyor ve şirketçe kabul edilmiyor.İcra takibi başlatılıyor ve itiraz geliyor. Gerekçe ise; faturalar x adına kesilmiş fakat biz Y şirketiyiz taraf sıfatımız yok. Sitede bir hayli araştırdım fakat tatmin olmadım. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
Old 03-07-2007, 11:47   #2
av.zuhala

X şirketine kesilen faturalar tebliğ edilmişmi peki?
Old 03-07-2007, 17:04   #4
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Müvekkil şirket hizmeti x şirketine yapmış fakat hizmetten bir şekilde y şirketinin yararlandığını tespit ettirebilir iseniz y şirketine karşı da yönelebileceğiniz kanaatindeyim.
Old 05-07-2007, 12:31   #5
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan fatura

Geçerli bir hizmet sözleşmesi yoksa x adına kesilen faturayı iptal edip,y şirketine de gönderseniz faturanıza itiraz edilecektir. Kaldı ki aradan geçen zaman içinde faturanızın KDV sini ödediniz,gelir vergisini de ödemek zorundasınız.Fatura yoluyla icra takibi yapamayacaksınız gibi görünüyor.x şirketinin cezai sorumluluğuna yönelik hareket etmeniz daha etkili olur diye düşünüyorum.
Old 05-07-2007, 21:22   #6
avbilgen

Fatura konusu mal veya hizmet kime teslim edilmiş? Irsaliyeniz var mı? Varsa geçerli bir irsaliye mi? Irsaleyede adı geçen şahıs hangi firmada çalışıyor? Fatura konulu davalarda Mahkemeler malın teslim edilip edilmediğine çok önem veriyor. Eğer y isimli firmanın işçisi veya yetkilisi malı almışsa bence haksız zenginleşme hükümlerinden gidebilirsiniz. Malı teslim alan kişi y firmasının da elemanı değil ancak müvekkil firmanız teslim alan kişiyi tanıyorsa o şahsa karşı bedelin ödenmesi davası açabilir diye düşünüyorum. Sonuçta sizin müvekkilin malvarlığı eksiliyor, karşıdaki kişi de haksız olarak zenginleşiyor. Mutlaka fatura ilişkisinden gitmek zorunda değilsiniz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi