Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bireysel Emeklilik

Yanıt
Old 14-07-2010, 13:45   #1
stajer av.

Varsayılan Bireysel Emeklilik

İyi günler sayın meslektaşlarım, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Kısaca; Müvekkilim 10 ocak 2010 da x bankasının bireysel emeklilik fonuna toplu olarak 8.000 tl yatırmıştır. Şuan paraya çok ihtiyacı olduğu için yatırdığı bu 8000 tl yi bankadan çekmek istemektedir.Banka görevlileri müvekkilime bu parayı çekmesi halinde %15 stopaj kesintisi yapılacağını ve 6800 lira gibi bir miktar alacağını öğrenince şok olmuştur. Bu durumda müvekkilim için hangi yollara başvurmalıyız? Cevap veren tüm meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 14-07-2010, 16:51   #2
Av.Duygu Işık Behrem

BİREYSEL EMEKLİLİK TASARRUF VE YATIRIM SİSTEMİ KANUNU

Kabul Tarihi: 28 Mart 2001

Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 7 Nisan 2001 - Sayı: 24366

Yukarıda ayrıntılarını belirttiğim Kanun m.6/III uyarınca;
"Katılımcı, sisteme giriş tarihinden itibaren en az on yıl sistemde bulunmak koşulu ile 56 yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanır.
...
Katılımcının emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılma talebinde bulunması halinde ise, bireysel emeklilik hesabındaki birikimler emeklilik sözleşmesi hükümleri çerçevesinde kendisine ödenir."

Devamla m.7 uyarınca; "Şirket, katılımcının sisteme ilk kez katılması sırasında ve yeni bir bireysel emeklilik hesabı açtırması halinde giriş aidatı talep edebilir. Söz konusu giriş aidatları bireysel emeklilik hesabına ödenen katkılardan ayrı olarak azami bir yıl içerisinde taksitler halinde de ödenebilir. Katkı payı, fon varlıkları veya fon gelirleri üzerinden yönetim gideri ve fon işletim masrafı kesintisi yapılabilir. Bireysel emeklilik hesaplarından yapılacak her türlü kesintilerin ve giriş aidatlarının emeklilik sözleşmesinde ve yapılacak ilan ve reklamlarda açık olarak belirtilmesi zorunludur. Giriş aidatı, yönetim ve fon işletim giderleri miktar ya da oranları ve bunlara ilişkin esas ve usuller Kurulun uygun görüşü alınarak Müsteşarlık tarafından belirlenir."

şeklinde düzenlemeler mevcuttur. Bu doğrultuda öncelikle müvekkilinizin sözleşmesini incelemenizi öneririm. Bu kesintinin dayanağının ne olduğunu sorgulamanız gerekir. Şirketlerin uygulamada bu şekilde kesintiler yaptığını biliyorum, hatta örneğin belli bir süreden önce emekliliğinizi başka yere aldırmak istediğinizde dahi bir kesinti yapıyorlar. Yalnız Hürriyet'te bir kaç ay önce bu konu ile ilgili bir yazı okumuştum. Kesintilerle ilgili açılan bir davanın olumlu sonuçlandığına ilişkin bir yazıydı. Bulursam onu da size göndereyim.
Old 14-07-2010, 17:00   #3
caner87

Sözleşmeler tek taraflı düzenlendiği için genellikle bankalarla ilgili bu tarz sözleşmelerde taraflardan tüketiciler pasif durumda kaldıklarından mecburiyetten dolayı baştan kabul ettikleri hükümleri Medeni Kanun ve Borçlar Kanunun genel prensipleri ile iptal ettirebiliyorlar. Sözleşmede yer alsa bile bunun kanuna ve hukuka uygunluğunu araştırmanız gerekir.
Old 14-07-2010, 17:05   #4
Av.Duygu Işık Behrem

İlgili linki buldum, faydalı olacağını tahmin ediyorum.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=14562044

Buna göre size bildirilen meblağ da paranın tamamı üzerinden yapılan %15'lik bir kesinti. Oysa bu linkte örnek verilen davada verilen karara göre sadece yatırılan paranın getirisi üzerinden %15 kesinti yapılabileceğine hükmolunmuş. Muhtemelen 8.000 TL nin 5-6 ayda getirdiği para da 500 TL yi geçmez. Bunun %15'i de oldukça düşük bir meblağ oluyor...
Old 15-07-2010, 10:43   #5
av.cemile

Bu hususta Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümlerine göre Tüketici hakem heyetlerine de başvurulabilir.
Old 27-02-2012, 12:09   #6
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan stajer av.
İyi günler sayın meslektaşlarım, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Kısaca; Müvekkilim 10 ocak 2010 da x bankasının bireysel emeklilik fonuna toplu olarak 8.000 tl yatırmıştır. Şuan paraya çok ihtiyacı olduğu için yatırdığı bu 8000 tl yi bankadan çekmek istemektedir.Banka görevlileri müvekkilime bu parayı çekmesi halinde %15 stopaj kesintisi yapılacağını ve 6800 lira gibi bir miktar alacağını öğrenince şok olmuştur. Bu durumda müvekkilim için hangi yollara başvurmalıyız? Cevap veren tüm meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu konuda açıp kazandığımız davalar bulunmaktadır. % 15 oranındaki stopaj kesintisinin ana para üzerinden değil de, getirisi üzerinden yapılması gerektiği yönünde lehimize verilmiş mahkeme kararları mevcuttur. Vergi dairelerinden de geri ödemeleri alınmıştır. İlgi duyanlar üye bilgilerimizden alacakları cep telefonu numarasından bilgi alabilirler. Saygılar.
Old 27-02-2012, 15:53   #7
efekankaptan

Sayın stajer av.,
ben de aynı sorun hakkında bir konu açmıştım,
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=60001 linkini incelemenizi öneririm.
Old 23-08-2012, 15:21   #8
Av.Ömer Güntay

29 Ağustostan itibaren iadeler başlayacakmış, 5 yıl geriye dönük olarak.. Dava açanlardan feragat yazısı istenecekmiş. Hesaba EFT şeklinde ödeme iade yapılacakmış.
Old 23-08-2012, 15:29   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
DAvadan feragat etmesek ne olacak?

Ben de sordum bu soruyu kendi kendime Feyza Hanımefendi. Hatta biraz kızaraktan, dün gazeteyi okurken, "Feragat etmezsem n'olacak yaa dedim." bir davacı olarak.

Kendime verdiğim cevabı, size de bildireyim efendim: Hiçbir şey olmayacak, davayı kazanacağız ve genel icra yoluyla paramızı a-la-ca-ğız.

Saygılar sunarım.
Old 03-10-2012, 11:17   #11
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben de sordum bu soruyu kendi kendime Feyza Hanımefendi. Hatta biraz kızaraktan, dün gazeteyi okurken, "Feragat etmezsem n'olacak yaa dedim." bir davacı olarak.

Kendime verdiğim cevabı, size de bildireyim efendim: Hiçbir şey olmayacak, davayı kazanacağız ve genel icra yoluyla paramızı a-la-ca-ğız.

Saygılar sunarım.

Ben davadan feragat neyin etmem demiştim...
Az önce UYAP'tan davanın safahatına baktım; "Davanın kabulüne karar verildi." yazıyordu...
Hiç şaşırmadım tabii..
Old 03-10-2012, 11:56   #12
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben davadan feragat neyin etmem demiştim...
Az önce UYAP'tan davanın safahatına baktım; "Davanın kabulüne karar verildi." yazıyordu...
Hiç şaşırmadım tabii..

Ya benimkinde de yazsa keskeeeee
Old 03-10-2012, 17:30   #13
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Ya benimkinde de yazsa keskeeeee

Yazar yazar, merak etme. Sakin sakin bekle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi