Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dosyadan fotokopi almayı zorlaştıran savcı

Yanıt
Old 19-04-2018, 11:26   #1
avkathanım

Varsayılan Dosyadan fotokopi almayı zorlaştıran savcı

Merhabalar meslektaşlarım,iki gündür karşılaştığım bir sorunla ilgili görüşlerinize ihtiyacım var. Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim. Olay şu ; Soruşturma dosyasından fotokopi verilmesine ilişkin talebimi savcılığa verdim ancak savcı kendi katibini fotokopi çekmeye gönderemeyeceğini, benim mahkemelerden herhangi bir mübaşir bulmamı aksi taktirde yapacak bir şeyin olmadığını söyledi. Gitmek zorunda olmadığım halde bir kaç mahkemeye gittim mübaşirlerden rica ettim ancak kiminin duruşması vardı, kimi ise işleri olduğu ya da o savcının kendi dosyalarıyla bir ilgisi olmadığı vs. sebeplerle gelmediler. Tekrar savcıya çıktım durumu anlattım kendisinin yapabilecek bir şeyi olmadığını, uygulamalarının böyle olduğunu, yapacak bir şey olmadığını söyledi. Duruşmaya gideceğim için Derin bir nefes aldım ve ayrıldım. Tekrar gidip yeniden dosya suretinin tarafına verilmesini isteyeceğim. Kuvvetle muhtemel yine vermeyecek. Bu durumda bu kararının yazılı verilmesini talep edeceğim ki yine kuvvetle muhtemel vermeyecektir. Ben ise tutanak tutup Avukatlık Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunun'dan doğan hakkımı kullanmamı zorlaştırdığı ve sürüncemede bıraktığı gerekçesiyle şikayet etmeyi düşünüyorum. Bu konuda önerisi olan var mı?
Old 19-04-2018, 13:22   #2
M. Emre Bulut

Aklıma gelen en pratik yol şu;
Durumu komisyona bildirseniz ve dosya fotokopisi çekmek üzere birini görevlendirmesini talep etseniz veyahut Başsavcılığa dilekçe ile başvurup fotokopi çekmek için görevli sorsanız. Bu durumda ilgili savcıdan da elbet malumat istenir.
Old 03-05-2018, 17:16   #3
avkathanım

Teşekkür ederim. Avukat Hakları Komisyonuna başvurdum, savcı ile görüşüldü ve sorun çıkarmadan katibini görevlendirdi. Neden bu kadar basit bir iş için bu kadar uğraşıyoruz bir türlü anlamıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi