Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hem İştirak ve Hem de Müşterek Mülkiyet Hükümlerine Tabi Taşınmaz-izale-i şuyu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-05-2009, 14:58   #1
obaykan

Varsayılan Hem İştirak ve Hem de Müşterek Mülkiyet Hükümlerine Tabi Taşınmaz-izale-i şuyu

3 katlı bir gayrimenkulun 3/4'ü A ve B'nin iştirak halinde mülkiyetinde gözükmektedir.Kalan 1/4 pay da C adlı şahıs adına kayıtlıdır.

Yaptığım hesaplamalara göre İştirak halinde malik A'ya 21/32 pay,B'ye 3/32 pay, Paylı mülkiyet sahibi C'ye ise 8/32 pay düşmektedir.

Sormak istediğim ise İştirak halinde malik A'nın tüm gayrimenkulun satışını isteyerek İzale-i şuyu davasını tek başına açabilip açamayacağıdır? ?Diğer iştirak halindeki malik B ölmüş olup mirasçılarının nerde olduğu bilinmemekte.

Önce elbirliği mülkiyetinin müşterek mülkiyete çevrimesi için dava açmayı düşünürsek bu olayı oldukça uzatıcak.

Sormak istediğim kısaca Hem iştirak ve hem de müşterek mülkiyet hükümlerine tâbi olan bir taşınmazın iştirak halindeki ortaklarından biri tek başına aynı taşınmazın müşterek maliklerinden olan bir paydaş aleyhine izale-i şuyu davasını açabilir mi? Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Old 20-05-2009, 15:18   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan obaykan
3 katlı bir gayrimenkulun 3/4'ü A ve B'nin iştirak halinde mülkiyetinde gözükmektedir.Kalan 1/4 pay da C adlı şahıs adına kayıtlıdır.

Yaptığım hesaplamalara göre İştirak halinde malik A'ya 21/32 pay,B'ye 3/32 pay, Paylı mülkiyet sahibi C'ye ise 8/32 pay düşmektedir.

Sormak istediğim ise İştirak halinde malik A'nın tüm gayrimenkulun satışını isteyerek İzale-i şuyu davasını tek başına açabilip açamayacağıdır? ?Diğer iştirak halindeki malik B ölmüş olup mirasçılarının nerde olduğu bilinmemekte.

Önce elbirliği mülkiyetinin müşterek mülkiyete çevrimesi için dava açmayı düşünürsek bu olayı oldukça uzatıcak.

Sormak istediğim kısaca Hem iştirak ve hem de müşterek mülkiyet hükümlerine tâbi olan bir taşınmazın iştirak halindeki ortaklarından biri tek başına aynı taşınmazın müşterek maliklerinden olan bir paydaş aleyhine izale-i şuyu davasını açabilir mi? Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Örneği değiştirelim. A nın 450/1000 payı, B'nin 544/1000 payı; C'nin 001/1000 payı olsun. C bu minik payına rağmen ortaklığın giderilmesi davası açabilir.

Ya da çokça sorulan şu örneği ele alalım. 1000 hissedarı olan bir taşınmazda 999 hissedar taşınmazın satılmamasını istemektedir. Ama 1 hissedar isterse, ortaklığın giderilmesine karar verilir. Davada diğer hissedarların tümü taraf olarak gösterilmek zorundadır.
Old 25-05-2009, 21:44   #3
obaykan

Üstadım cevabınız için teşekkür ederim, yani Hem iştirak ve hem de müşterek mülkiyet hükümlerine tâbi olan bir taşınmazın iştirak halindeki ortaklarından biri tek başına aynı taşınmazın müşterek maliklerinden olan bir paydaşı da içine alacak şekilde izale-i şuyu davasını açabilir cevabınızdan bunu anlıyorum.Saygılarımla...
Old 07-12-2010, 17:05   #4
harkan

sn Ergin ben farklı bir hususu sormak istiyorum, aynen taksimin mümkün olmadığı bir taşınmazda

a ve b'nin iştirak halinde malik oldukları 1/2 pay ve c'nin 1/2 paylı müşterek mülkiyeti söz konusu,

bu durumda a veya b taşınmazın tamamının satılmasına imkan vermeden yalnızca 1/2 paydaki ortaklığın sona erdirilmesini dolayısıyla yalnızca bu payın izaleyi şuyu davasına konu edilmesini ve izaleyi şuyu davasında satışını isteyebilir mi? müşterek mülkiyette her bir payın ayrı olarak alım satıma konu olabileceğini de düşündükten sonra bu soruyu sorma ihtiyacı hissettim, şimdiden teşekkürler..
Old 09-12-2010, 14:51   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan harkan
sn Ergin ben farklı bir hususu sormak istiyorum, aynen taksimin mümkün olmadığı bir taşınmazda

a ve b'nin iştirak halinde malik oldukları 1/2 pay ve c'nin 1/2 paylı müşterek mülkiyeti söz konusu,

bu durumda a veya b taşınmazın tamamının satılmasına imkan vermeden yalnızca 1/2 paydaki ortaklığın sona erdirilmesini dolayısıyla yalnızca bu payın izaleyi şuyu davasına konu edilmesini ve izaleyi şuyu davasında satışını isteyebilir mi? müşterek mülkiyette her bir payın ayrı olarak alım satıma konu olabileceğini de düşündükten sonra bu soruyu sorma ihtiyacı hissettim, şimdiden teşekkürler..

Müşterek mülkiyetteki her bir pay ayrı ayrı satılabilir. Ancak diğer paydaşların da "önalım" hakkı bulunmaktadır. Ortaklığın giderilmesi davası açılabilseydi eğer, "önalım" hakkı nedeniyle pratiğe geçmesi mümkün olmazdı.
Old 14-09-2013, 21:45   #6
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Benzer konuda benim de bir davam var. Dava konusu olacak taşınmaz paylı mülkiyet. Ancak paydaşlardan biri ölüyor ve mirasçıları paya şu an için iştirak halinde maliktirler. Doğrudan ortaklığın giderilmesi davası açacaktım. Ancak Prof. Dr. Mehmet Ayan'ın Mülkiyet kitabında "müşterek mülkiyette, paylardan birine iştirak halinde maliklik söz konusu ise, herhangi bir şerik tek başına ortaklığın giderilmesi davası açamaz. Pay üzerindeki bütün şeriklerin davaya dahli gerekmektedir. Yani mecburi dava arkadaşlığı söz konusudur." demektedir.

İnşallah bu görüşün aleyhine Yargıtay'ın kararı vardır. Ben araştırmalarıma rağmen bulamadım. Eğer Yargıtay da bu görüşte ise öncelikle iştirak halinde mülkiyeti müşterek mülkiyete çevirmek akabinde de ortaklığın giderilmesi davası açmak gerekecek. Böylece süreç uzayacak.

Bu konuda görüşü veya yukarıdaki görüşün aleyhinde Yargıtay kararı bulan, bilen, gören, ver mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi