Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Hukukta "Yüksek" Lisans Eğitimi

Yanıt
Old 17-07-2007, 19:04   #61
DMKY

Alıntı:
Yazan Lahoya
Bir hocamıza bu soruyu yönelttim. Yazılı herhangi bir hükmün olmadığını ama kendisinin muhafazakar bir hukukçu olduğunu ve ne olursa olsun hukukçu olmayan birinin doktorasını kabul etmeyeceğini söyledi. Dedimki, daha önce hukuk alanında çalışılmamış bir konuyu önünüze getirsem yine de kabul etmez misiniz? , cevabı kesinlikle hayır oldu.

Turkiye`deki anlayis, insanlarin onunu acmaktan ziyade, onlari engellemek yonundedir. Turkiye`deki Dr. sayisi ile gelismis memleketlerdeki Dr. saiyisni ve haliyle yazilmis tez ve makale sayisini bir karsilastirin.

Yurticine kiyasla, yurtdisindaki Turk bilimadamlari daha basarili oluyorlar, cunku basariya ulasmalari icin hersey tedarik edilmeye calisiyor.
Old 26-07-2007, 17:28   #62
özge_law

yakın dönem için les'e girenler,kazanan yada kazanamayan adaylar..araştırdıkça kafam karışıyor,seneye 4.sınıfım ve les'e girmek istiyorum,okul dönemi girmem daha iyi olur diye düşünüyorum sizin de fikirlerinizi almak isterim ve faydalanabileceğim kaynaklar nelerdir(özellikle kaynak tavsiyesiiii şimdiden teşekkürler...
Old 26-07-2007, 20:45   #63
slide

sevgili ardadaşım ben ALES' e bu nisan döneminde girdim...biliyorsunuzdur ismi değişti ALES oldu..okula devam ederken girmenizi tavsiye ederim..PEGEM yayınlarının geçmiş yıllardaki çıkan sorularını çözmeniz yeterli olacaktır..ancak bu kitaptaki soruları çözerken dahi zaman tutarak çözmenizi tavsiye ederim..zaten sorular zor değil..sadece zamanı daha iyi kullanabilmenin ölçüldüğü bir sınav kanımca...
Old 27-07-2007, 01:04   #64
özge_law

Alıntı:
Yazan slide
sevgili ardadaşım ben ALES' e bu nisan döneminde girdim...biliyorsunuzdur ismi değişti ALES oldu..okula devam ederken girmenizi tavsiye ederim..PEGEM yayınlarının geçmiş yıllardaki çıkan sorularını çözmeniz yeterli olacaktır..ancak bu kitaptaki soruları çözerken dahi zaman tutarak çözmenizi tavsiye ederim..zaten sorular zor değil..sadece zamanı daha iyi kullanabilmenin ölçüldüğü bir sınav kanımca...
sayın slide,yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim peki sadece PEGEM yayınlarının geçmş yıllardaki sınav sorularını çözmemin yeterli olacağını söylemişsiniz,konu anlatımı için bir kaynak almama gerek var mı çünkü kasımdaki sınav için hazırlık yapmk istiyorum(acale mi ediyorum )(bu arada şiirim için yaptığınız yorum için de teşekkürlrr..)
Old 27-07-2007, 12:02   #65
slide

Alıntı:
Yazan özge_law
sayın slide,yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim peki sadece PEGEM yayınlarının geçmş yıllardaki sınav sorularını çözmemin yeterli olacağını söylemişsiniz,konu anlatımı için bir kaynak almama gerek var mı çünkü kasımdaki sınav için hazırlık yapmk istiyorum(acale mi ediyorum )(bu arada şiirim için yaptığınız yorum için de teşekkürlrr..)
bence hiç gerek yok konu anlatımlı bir kitaba..vakit kaybı yapmış olursunuz konu anlatımlı bir kitapla..acele etmiyorsunuz..ama sınavdan 1 ay önce çözmenizin yeterli olduğunu düşünüyorum ki ben sınav öncesi 1 ay içinde her günbir senenin sorularını çözdüm..ancak zaman dediğim gibi..ben zamanım yetmemiş olmasına rağmen oldukca iyi puanlar aldım...başarılarrr...
Old 27-07-2007, 22:22   #66
Murat Toprak

Yükseklisans için gönlümde italya yatıyor.Lakin detayli bir bilgim yok.Başvuru koşulları,ücretler ne kadardır ve İtalyadaki okullardan hangilerini tavsiye edersiniz?
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Old 02-08-2007, 21:19   #67
jurist1985

ya ingilizce ingilizce de bu ingilizce çok zor olmaz mı. türkçesi bile zorlarken hukukun, biz bunun ingilizcesini nasıl ögrenecegiz diye içimden geçmiyor değil.
Old 16-10-2007, 19:23   #68
denizizm

Varsayılan yardım bekliyorum. yüksek lisans la ilgili

merhabalar 2007 mezunuyum..hukuk dışındabaşka hangi alanda yüksek lisans yapabillirim? hukuk dışında bir işte çalışabilme durumu için en uygun seçenekleri benimle paylaşırmsınız?ikinci sorum hukuk yanın da başka br bölümü( açık veya örgün-2 veya 4 yıllık ne gibi bir fayda sı olur..) bu şekilde iki yer bitiren veya hukuk dışı başka alanlara yönelmiş arkadaşlar yanıtlarsa çok sevinirim(örneğin özel yerler de hukuk dışı alanlar da çalışmak istiyorumm .ne yaparsam bu sağlanır?)

teşekkürler deniz
Old 14-09-2009, 02:07   #69
üye24702

merhaba...
henüz 2. sınıfı bitirmiş birisi olarak bazılarınıza muhtemelen erken gelecek bir araştırmaya giriştim. 2 sene sonunda ne olur bunun planını şimdiden harfi harfine yapamam belki ama en azından kaba taslak da olsa önümü görebilmek istiyorum. bu doğrultuda -hukuk fakültesi tercih ederken tek hedefim hakimlik olmasına rağmen- hukukta yüksek lisans eğitimi nedir, nasıl yapılır, vs. öğrenmek istiyorum. konuyu açan üyenin de söylediği gibi hep hakimlik, savcılık, avukatlık tartışılıyor.
2. sınıflarda görülen Türk hukuk tarihi dersinin hocaları hangi kürsüde araştırma görevlisi olarak başlar? başka hangi derslere girer? araştırma alanları neleri kapsar? yüksek lisansı hukuk fakültesinde mi yoksa tarih bölmünde mi yapmak gerekir? 9 eylül üniversitesinde hukuk tarihi ve roma hukuku kürsüsü varmış, örneğin islamiyet öncesi türk hukuku tarihi, islam hukuku tarihi ya da cumhuriyet dönemi hukuk tarihi gibi bir alanda uzmanlaşan bir öğretim üyesi roma hukuku dersine de girer mi? ya da yukarıda saydığım alanlarda uzmanlaşmak mümkün mü?
belki çok anlamsız, gereksiz sorular sordum; affınıza sığınırım. maruz görün çünkü bu konuda pek az bilgiye ve bununla doğru orantılı olarak fazlaca kafa karışıklığına sahibim
yardımcı olursanız müteşekkir olurum. saygılar...
Old 14-09-2009, 02:29   #70
avrupayakası

Tek tercihim Hakimlik diye başlayıp, Araştırma Görevlisi ile sona erdirmişsiniz=) Evet henüz çok erken gibi gözükse de yıllar hemen geçiyor.Bence en iyisini yapıyorsunuz. Hakimlik istiyorsanız ben şimdiden kitaplar alıp yazın çalışın derim.Ayrıca Hakimlik kurslarıda açılıyor,ancak son sınıf öğrencileri bu kurslara katılabiliyor diye biliyorum,arayıp dershaneyi sorduğumda bana bu yanıtı vermişlerdi bu yüzden bu şekilde biliyorum.
Hukukta Yüksek Lisans Eğitimi HukukFakültesini bitirenlerin daha kapsamlı bilgiye sahip olmak ve belirli alanda uzmanlaşmak için yaptıkları bir üst eğitimdir.Bunun için, Ales sınavına,Üds/Kpds/Tofel (yada okulun dil sınavına)sınavlarına girmek gerekir.Ayrıca btün bunlardan hariç okul ortalamanız ve mülakat notunuz da dikkate alınır. İstediğiniz Fakülteye başvurursunuz.Bu başvurular da genelde temmuz ve ocak ayları olmak üzere yılda iki defa olur. Ancak bazı Fakülteler vardır ki yılda bir defa Yüksek Lisans öğrencisi alır(Hukuk iÇin söylüyorum-bkz:İstanbul Hukuk)Sonuçta bu girdiğin sınavlar,okul başarın,dil notun,mülakatın değerlendirilir ve başarılı bulunursa Yükseğe başlamış olursun.

Araştırma Görevlisi olmak için ilk başta Yüksek Lisans yapmanız gerekmekte,ancak yeni kurulan Özel Okullar, ki bunlar genelde İstanbul dışı için söylüyorum Yüksek Lisans ı olamayanları da yeni kuruldukları için Araştırma Görevlisi olarak almaktadırlar. Devlet Okullarında yüksek lisans yaparken araştırma görevlisi sınavları açılıyor ona göre sınavları takip edip,bunlara giriyorsunuz ,ve istediğiniz kürsüde devam ediyorsunuz.Ancak benim bildiğim bazı Devlet/ÖzelÜniversitelerinde ise, yüksek lisans yapmadan direkt araştırma görevlisi olarak kadro acılıyor ve sınava giriyorsunuz. Türk Hukuk Tarihi araştırma görevlisi olmak için Hukukta Yüksek Lisans yapmanız gerekmektedir diye biliyorum. Genelde yine bildiğim kadarıyla Roma Hukuku,Türk Hukuk Tarihi bölümleri açılmaktadır. İslam Hukuku Tarihinde uzmanlaşmış bir hoca neden Roma Hukuku dersine girsin? =) Roma Hukuku hocası kalmadı mı?=) Ancak, yeni açılan Hukuk Fakültelerinde hoca eksikliği nedeniyle böyle bir durum olabilir. Benim okuduğum Fakültede her hoca kendi dersine girerdi ki en doğrusu da bu olsa gerek=) Herhangi bir hatam olduysa affola,saat sabahın 4ü çünkü=) Fazla panik yapma=)
Old 14-09-2009, 04:19   #71
üye24702

Alıntı:
Yazan avrupayakası
Tek tercihim Hakimlik diye başlayıp, Araştırma Görevlisi ile sona erdirmişsiniz=) Evet henüz çok erken gibi gözükse de yıllar hemen geçiyor.Bence en iyisini yapıyorsunuz. Hakimlik istiyorsanız ben şimdiden kitaplar alıp yazın çalışın derim.Ayrıca Hakimlik kurslarıda açılıyor,ancak son sınıf öğrencileri bu kurslara katılabiliyor diye biliyorum,arayıp dershaneyi sorduğumda bana bu yanıtı vermişlerdi bu yüzden bu şekilde biliyorum.
Hukukta Yüksek Lisans Eğitimi HukukFakültesini bitirenlerin daha kapsamlı bilgiye sahip olmak ve belirli alanda uzmanlaşmak için yaptıkları bir üst eğitimdir.Bunun için, Ales sınavına,Üds/Kpds/Tofel (yada okulun dil sınavına)sınavlarına girmek gerekir.Ayrıca btün bunlardan hariç okul ortalamanız ve mülakat notunuz da dikkate alınır. İstediğiniz Fakülteye başvurursunuz.Bu başvurular da genelde temmuz ve ocak ayları olmak üzere yılda iki defa olur. Ancak bazı Fakülteler vardır ki yılda bir defa Yüksek Lisans öğrencisi alır(Hukuk iÇin söylüyorum-bkz:İstanbul Hukuk)Sonuçta bu girdiğin sınavlar,okul başarın,dil notun,mülakatın değerlendirilir ve başarılı bulunursa Yükseğe başlamış olursun.

Araştırma Görevlisi olmak için ilk başta Yüksek Lisans yapmanız gerekmekte,ancak yeni kurulan Özel Okullar, ki bunlar genelde İstanbul dışı için söylüyorum Yüksek Lisans ı olamayanları da yeni kuruldukları için Araştırma Görevlisi olarak almaktadırlar. Devlet Okullarında yüksek lisans yaparken araştırma görevlisi sınavları açılıyor ona göre sınavları takip edip,bunlara giriyorsunuz ,ve istediğiniz kürsüde devam ediyorsunuz.Ancak benim bildiğim bazı Devlet/ÖzelÜniversitelerinde ise, yüksek lisans yapmadan direkt araştırma görevlisi olarak kadro acılıyor ve sınava giriyorsunuz. Türk Hukuk Tarihi araştırma görevlisi olmak için Hukukta Yüksek Lisans yapmanız gerekmektedir diye biliyorum. Genelde yine bildiğim kadarıyla Roma Hukuku,Türk Hukuk Tarihi bölümleri açılmaktadır. İslam Hukuku Tarihinde uzmanlaşmış bir hoca neden Roma Hukuku dersine girsin? =) Roma Hukuku hocası kalmadı mı?=) Ancak, yeni açılan Hukuk Fakültelerinde hoca eksikliği nedeniyle böyle bir durum olabilir. Benim okuduğum Fakültede her hoca kendi dersine girerdi ki en doğrusu da bu olsa gerek=) Herhangi bir hatam olduysa affola,saat sabahın 4ü çünkü=) Fazla panik yapma=)

bu eğlenceli cevap için teşekkür ederim=)
tek hedefim hakimlik diye başlayıp araştırma görevlisi ile bitirmem şundan oldu: "hakimlik istiyorum" diyerek hukuka geldim ancak hukuk tercih ederken aklımın ucunda olmamasına rağmen şu anda üniversitede kalmayı da düşünmeye başladım. anlatımımda düşüklük olmuş sanırım.
sorular anlamsız gelebilir demiştim şöyle ki az bilgiyle bir sitede gördüğüm "hukuk tarihi ve roma hukuku kürsüsü" kürsüsü kafamı karıştırmaya yetti. bence de hukuk tarihçisi roma hukukuna girmemeli ; ) zaten türk hukuk tarihi anabilim dalı ayrıymış, orada bir hata vardı herhalde. neyse... tekrar teşekkürler...
Old 14-09-2009, 04:32   #72
avrupayakası

Bir şey değil
Daha Fakülte bitene kadar neler olmak isteyeceksin kimbilir

Bizim bir hocamız vardı; bize şunu söylerdi '' hukuk fakültesine giren öğrenci ; birinci sınıfta anayasa mahkemesi başkanı, ikinci sınıfta hakim, üçüncü sınıfta asistan, son sınıfa geldimi de avukat olmak yeter der''

Old 14-09-2009, 12:07   #73
üye24702

evet onu ben de duymuştum tekrar teşekkür ediyorum. meslek hayatınızda başarılar...
Old 19-09-2009, 14:08   #75
Özoğlu

Alıntı:
Yazan avrupayakası
Bir şey değil
Daha Fakülte bitene kadar neler olmak isteyeceksin kimbilir

Bizim bir hocamız vardı; bize şunu söylerdi '' hukuk fakültesine giren öğrenci ; birinci sınıfta anayasa mahkemesi başkanı, ikinci sınıfta hakim, üçüncü sınıfta asistan, son sınıfa geldimi de avukat olmak yeter der''

Yeni mezunum;avukatlık stajım sürüyor;yüksek lisans derslerim ay sonunda başlıyor ve aylardır aralıktaki adli hakimlik-savcılık sınavına hazırlanıyorum
Hulasa fakülte bitse de karar verme noktasında fakülteye başladığınız ilk gün durduğunuz yerde kalabiliyorsunuz.
Old 14-11-2009, 12:39   #76
yalcin3

Vakıf üniversitesinde yükse lisans eğitimine kabulün koşulları devlet üniversitesine göre bir derece daha kolaylığı oluyor mu?ALES puanı,not ortalaması kriterleri nasıl vakıf üniversitelerinin?Devlet üniversitesine göre girme şansımız ne kadar?Ve tabi ki eğitim ücretleri hakkında bilgi sahibi olan varsa lütfen yardımcı olabilir mi bana.Bu konu hakkında kendim hiçbir bilgiye ulaşamadım.
Old 03-02-2010, 12:51   #77
istanbul hukuklu

Hukuk fakültesi tamamlandıktan sonra bir başka üniversite programına da kayıt yaptırılıp devam edildiği varsayıldığında, bu halde aynı anda hukuk alanında yüksek lisansa da devam etmek mümkün müdür? Bilginiz var mı?
Old 25-08-2011, 13:00   #78
shu.Metin ÇINAR

Sevgili site üyeleri Hukuk alanında Master ve Doktora için artık Hukuk Fakültesi mezunu olmanız gerekmemektedir. 2009 YÖK kararı. Ancak doçenlik ünvanı alabilmeniz için Hukuk lisans mezunu olma zorunluluğu getirilmiştir. Bilgilerinize sunulur. Selam ve Saygılar SHU Metin ÇINAR
Old 21-09-2011, 12:02   #79
yyyasemin

Alıntı:
Yazan ElSu
Vakıf üniversitesinde yükse lisans eğitimine kabulün koşulları devlet üniversitesine göre bir derece daha kolaylığı oluyor mu?ALES puanı,not ortalaması kriterleri nasıl vakıf üniversitelerinin?Devlet üniversitesine göre girme şansımız ne kadar?Ve tabi ki eğitim ücretleri hakkında bilgi sahibi olan varsa lütfen yardımcı olabilir mi bana.Bu konu hakkında kendim hiçbir bilgiye ulaşamadım.

Hiçbir fark yok
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi