Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Gizli Af Bu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2008, 13:49   #1
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Gizli Af Bu

“gizli af bu
söyleyemem
derdimi hiç kimseye

hakka veda
hukuka da
veda artık herşeye”

Size karşı bir suç işlenir, şikayet edersiniz. Soruşturma, yargılama, karar derken bir iki yıl geçer, sonuçta dosyanız Yargıtay'a gider. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda bekler önce. Bir yıl da böyle geçti mi? Sonra nihayet dosyanız inceleneceği Ceza Dairesi'ne gelir. Günler, aylar geçip gider. Dosyanız bekler, bekler, bekler...
Bir gün bir bakarsınız ki dosyanız “dava zamanaşımı dolduğundan” bozulmuş.

İşte bunu öğrendiğinizde söyleyebileceğiniz tek şarkı budur!
Old 02-07-2008, 18:16   #2
Av.Barış

Dahası da var.
Önce 765 sayılı yasa ile ceza verilir temyiz edelir ve 5237 sayılı yasa yürürlüğe girer.Yargıtay lehe olan hükümler için dosyayı geri gönderir.
Yeniden karar verilir yine temyiz edilir.Temyizde iken tekrar yasa değişir tekrar iade edilir "Lehe olan hüküm var mı?" diye
Şimdi dosya yeniden görülmektedir.Tekrar karar verilip tekrar temyiz edilecek.Bakalım temyizde iken tekrar maddede değişiklik olacak mı?
Yasa yapmasını bilmeyen sözüm ona hukukçular bir yasa çıkarırlar ve bu yasa 3 yıl içinde defalarca kez değiştirilir.
Sayın Aladağ söylediğinizde sonuna kadar haklısınız.Sonunda bu tür dosyalar zamanaşımına uğrayacak
Old 02-07-2008, 21:01   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
“gizli af bu
söyleyemem
derdimi hiç kimseye

hakka veda
hukuka da
veda artık herşeye”

Size karşı bir suç işlenir, şikayet edersiniz. Soruşturma, yargılama, karar derken bir iki yıl geçer, sonuçta dosyanız Yargıtay'a gider. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda bekler önce. Bir yıl da böyle geçti mi? Sonra nihayet dosyanız inceleneceği Ceza Dairesi'ne gelir. Günler, aylar geçip gider. Dosyanız bekler, bekler, bekler...
Bir gün bir bakarsınız ki dosyanız “dava zamanaşımı dolduğundan” bozulmuş.

İşte bunu öğrendiğinizde söyleyebileceğiniz tek şarkı budur!

Şarkı söylemek yerine suç duyurusunda bulunmayı seçmiştik, çoook eski bir tarihte Suç yeri Ankara , şüpheliler, araştırılacak tespit edilecek kişiler, şeklinde ...

Uzuuun bir süreç sonrasında, şikayet evrakımız hakkında yetkisizlik kararı verildiğini, İzmir'in yetkili olduğunu öğreniverdik...

Şaşkınlıkla "İzmir dosyasının İzmir kabahatlisi kimdir ki"yi izlerken, asıl kabahatlinin dosyayı bir ay geç gönderen yazı işleri müdiresi olduğunu öğrendik ...

Müdire hanımın sözlerini hiç unutmadım: "Avukat hanım, ne yaptınız, bende bir ay, Ankara'da 11 ay, ben ne yapacağım, emekliliğime aylar kalmıştı" söylemi ve göz yaşları ... Şaşkınlık, kızgınlık, üstüne üstlük vicdan azabı.

Nihayetinde takipsizlik kararı verildi. Biz de itiraz etmedik....

Saygılarımla...
Old 04-07-2008, 09:35   #4
duyurucu1

Varsayılan A İnanmıyorum

A inanmıyorum.Sahi işler böyle mi yürüyor?Vallahi inanmıyorum?

Olmaz olmaz.Kesinlikle olmaz.Demek adaletin tecellisi bir yıl iki yıl sürüyor?

A inanmıyorum.

Koca koca yasama organı milletvekilleri bunları bilmezler mi canım?Hem televizyonlara da çıkıyorlar.Zaman zaman gazetelere de çıkıyorlar.

İnanmıyorum.Sizlere inanmıyorm.

Sizlere inat yarın bir dava açacağım.Bakalım ne kadar sürecek.Kronometremi aha şimdi çalıştırdım.Çıt.

Sanık -avukat
Duyurucu1
Old 04-07-2008, 10:30   #5
Av.Barış

başbakanın gazetecilere açtığı tazminat davaları en fazla 6 ay sürüyor.Adalet onlar için jet hızıyla yürüyor.
Old 05-07-2008, 04:30   #6
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Gizli Af Bu

Son gerekçe de 5728 ile gelen kararın açıklanmasının ertelenmesinin2 yıla çıkarılması ve şikayete bağlı suç olmaktan çıkarılması. Dosyalar şimdi bu nedenle geri geliyor.

Artık kararın ertelenmesine karar verilmeyecek olan bütün dosyalar zamanaşımına uğrayacak. Kararın açıklanmasının ertelenmesine karar verilirse sanık cezalandırılmış olacak.
Old 05-07-2008, 15:31   #7
Av.Kaan

Bazı meslektaşlarımızın/avukatların 1 ay içinde dosyayı Yargıtay' a götürüp karara çıkarabildiğini duyuyoruz. Acaba bu sadece abartılı bir dedikodu mu yoksa bunun hukuki-gayri hukuki bir yolu var mı? Bilelim biz de yapalım (Hukukisini tabi ).
Old 05-07-2008, 16:17   #8
Av.Cengiz Aladağ

Bazı dosyalar nedense özeldir ve hemen sonuca ulaşılır. Örnek: Bir hükümlü hakkında, infaza ilişkin başvuru üzerine 08.01.2006 tarihinde 12.01.2006'da tahliye edilmesi yönünde karar verilmişti. Tahliyesinin ardından 17.01.2006'da Adalet Bakanlığı yazılı emir yoluyla bozma istemiyle Yargıtay'a başvurmuştu ve bu başvuru sadece 3 günde incelenerek 20.01.2006'da Yargıtay'ca karar verilmişti. Belki anımsamayanlar olabilir; bakınız: http://dosyalar.hurriyet.com.tr/alma...=46&ay=1&sid=5
Old 06-07-2008, 08:00   #9
Av.Turan

meslektaşlarım yazdıklarınızın hepsi doğru ama sanırım en önemli husus gözardı edilmiş. istinaf mahkemeleri... yakonda faaliyete başlayacak olan mahkemeler yeniden yargılama yapacak.ve sadece yargıtaydan kendilerine gelen (yerel mahkemelerden dosya gelmezse)dosyaları yargılayıp bitirmeleri yaklaşık 15 yıl süreceği hesaplanıyor. gerisini siz hesaplayın kolay gelsin) hepimize.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi