Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

YÖK Tüm Atamaları durdurdu. Lisans Üstüne TUS benzeri Model Geliyor.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2008, 18:35   #1
Academic

Varsayılan YÖK Tüm Atamaları durdurdu. Lisans Üstüne TUS benzeri Model Geliyor.

T.C.
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI
Konu: Kadro izinleri/ 15/02/2008
ILGI: 22.10.2007 tarih ve B.30.0.HKM.Ö6.0L001/6I69-28026 sayılı yazımız.

Bilindiği Üzere, Öğretim üyelerinin atama ve yükseltilmelerinde asgari koşullara ilave olarak üniversitelerce aranacak ilave şartların Yükseköğretim Kurulu'mın onayı alınmak sureliyle belirlenmesine ilişkin düzenlemeyi içeren 26.05 2007 tarih ve 26533 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Danıştay Sekizinci Dairesinin 2007/3688 Esas sayılı dosyası nezdinde açılan davada, Mahkemenin aldığı 12.09.2007 tarihli kararı ile Yönetmelik hükümlerinin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.
Kurulumuz Başkanlığınca sözü edilen Yönetmelik değiştirilerek yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar; ilan verilen ancak henüz atamaları yapılmamış olanlar dahil, öğretim üyelerinin atama ve yükseltilmelerinde aranacak koşul ve kriterlerin, 2547 sayılı Kanunun ilgili maddelerinde 28.01.1982 tarihli Resmi Gazete"de yayımlanarak yürürlüğe giren "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği"nin yürütülmesi durdurulan maddeleri dışındaki maddelerinde öngörülen koşul ve kriterlerle sınırlı tutularak belirlenmesi ve atama işlemlerinin bu yönde yapılması ilgi yazımızla istenilmiştir.
Öğretini üyeliğine yükseltilme ve atanmalarda aranacak kriterlerin belirlenmesi amacıyla oluşturulan komisyon çalışmaları ile Öğretim üyeleri dışındaki öğretim elemanları kadrolarına yapılacak atamaların merkezi bir sınavla yapılması konusunda düzenleme yapmak amacıyla oluşturulan komisyon çalışmaları sonuçlandırılıncaya kadar, 07.12.2007 tarihli Genel Kurul toplantısında verilen kadro izinlerinden, ilan edilmeyen kadroların izinlerinin iptal edilmesine, zorunlu olarak atama yapılmasını gerektirecek (1416 sayılı Kanun, mahkeme kararı, TUS ve YDUS gibi) kadrolar dışında üniversitelerin kadro kullanma izin taleplerinin değerlendirmeye alınmamasına, Genel Kurulun 14.02.2008 tarihli toplantısında karar verilmiştir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan
Başkan
DAĞITIM :
Üniversite Rektörlüklerine

T.C.
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI
Konu: Kadro izinleri 18/02/2008
İlgi: 15/02/2008 tarih ve ...3376 sayılı yazımız
Öğretim üyeliğine yükseltilme ve atanmalarında aranacak kriterlerin belirlenmesi amacıyla oluşturulan komisyon çalışmaları ile öğretim üyeleri dışındaki öğretim elemanları kadrolarına yapılacak atamaların merkezi bir sınavla yapılması konusunda düzenleme yapmak amacıyla oluşturulan komisyon çalışmaları sonuçlandırılıncaya kadar; 07.12.2007 tarihli Genel Kurul toplantısında verilen kadro izinlerinden, ilan edilmeyen kadrolar ile ilan edilip müracaatları devam eden kadroların izinlerinin iptal edilmesine Genel Kurulun 14.02.2008 tarihli toplantısında karar verilmiştir.
Ancak ilgi yazımızla, ilan edilen ve müracaat süresi devam eden akademik kadrolara verilen izinlerin de iptal edildiğinin bildirilmediği anlaşılmıştır.
Bu nedenle, kullanımlarına izin verilmeyen öğretim üyeleri ile diğer akademik kadrolarla birlikte ilan edilen ancak başvuru süreleri devam eden kadrolara verilen izinlerin de iptal edildiği hususunda bilgilerinizi önemle rica ederim.
Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN
Başkan
www.memurlar.net
------------------
Old 23-02-2008, 02:02   #2
Recep COLAK

Sanırım ÖSS gibi tercih usülüne göre Yüksek Lisans başvurusu yapılacak ve torpili biraz da olsa ortadan kaldıracaktır. Öncelikli amaç da doğudaki üniversitelerdeki öğretim üyesi sıkıntısını çözmektir diye düşünüyorum. Bence güzel bir uygulama...
Old 25-02-2008, 12:02   #3
emrahcevik

yök'ten yapılan açıklama ilerisiyle ilgili hiçbir öneri sunmamakta. sadece atamalar durdurulmakta. fakat yüksek lisansa veya doktoraya öğrenci alırken durumda bir değişiklik var mı bize söylememekte. yüksek lisans ve doktoraya öğrenci alımları eski usule göre mi devam edecek?

ales'in tarihi değişti. mayısa attılar. şimdi merak ettiğim ales'in içeriği bu sınavda değişecek mi? yök yine zamanlama yönünden oldukça saçma bir karar aldı. bakalım ne olacak?
Old 31-03-2008, 20:29   #4
Academic

YÖK bu kadar çok Anabilim Dalının olduğu bir konumda böyle bir TUS benzeri sınavı nasıl yapacağı konusunda hala karar verilemediği ve komisyon çalışmalarının da sürdüğü gerekçesiyle geçmiş dönemde durdurduğu atamaları serbest bıraktı. Hala eski sistem devam ediyor yine de çekinceler söz konusu.

Anladığımız kadarıyla ALES yine araş.gör. ve öğretim elemanı seçiminde etkin olacak gibi görünüyor. Öğretim Üyesi için zaten bir değişiklik getirilmemişti. Yalnız Doçentlik kriterlerinin değiştiği yönünde bazı sinyaller geldiğini de burada eklemek sanırım yanlış olmaz.

Bekleyip göreceğiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi