Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Cmk Avukatlari Mail Grubu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-05-2007, 22:59   #1
aqua

Varsayılan Cmk Avukatlari Mail Grubu

CMK AVUKATLARI MAİL GRUBU (cmkavukatlari@googlegroups.com)

Bizler toplumsal sorunların ve çözümsüzlüklerin temelinde örgütsüzlük olduğunu kabul eden bir grup CMK avukatı olarak CMK bünyesinde gerçekleştirilen müdafi ve vekil atamalarında yaşanılan problemlerin çözümünün CMK avukatlarının örgütlenmesinde olduğu bilinciyle bir mail grubu kurmaya karar verdik.

İnternet ortamını abartıp hayallere kapılmadan, ama internetin sağladığı faydaları da görmezden gelmeyerek CMK uygulamasında yer alan avukatların ve dolayısıyla da sanık ve müştekilerin yaşadığı sorunların çözümünde bir mail grubu oluşturmanın basit ama faydalı bir örgütlülük yaratacağını düşünüyoruz.

Bugün yaşadığımız sorunların geçmişteki bölge toplantıları sayesinde sahip olduğumuz örgütlülük döneminde asla bu şekilde yaşanmayacağını düşünüyoruz.

Yani binlerce CMK avukatının örgütlü olması halinde yaşanan hak gasplarına karşı birlikte tavır alabilmenin; sadece mağdur olan, hakları gasp edilen değil aktif bir şekilde tavır alan, çıkarlarını koruyabilen bir taraf olabilmenin mümkün olduğunu kabul ediyoruz.

Bu anlamda geçmişte gerçekleştirilen bölge toplantılarının, bölge sorumluları toplantılarının ve genel toplantıların zorunlu olduğunu kabul etmekle birlikte kısa vadede bu örgütlülüğe ulaşmanın zor olduğu inancıyla basit ama etkili olabilecek bir örgütlenme alanı olan mail grubunu kuruyoruz.

Bu grup aynı zamanda haber alma, deneyim paylaşma, mevzuattaki gelişmeleri takip etme, yaşanılan sorunları öğrenme ve aktif tavır alabilmenin bir aracı olabilir düşüncesindeyiz.

Mail grubu, bu grubu kuranların, teknik işleri gören kişilerin değil, gruba üye olan tüm avukatların (stajyer avukatlar dahil) grubu olacaktır.

Grupta sansürsüz bir şekilde tüm üyeler görüşlerini, önerilerini sunabilecektir.

Mail grubu belirli bir görüşe sahip olan, belirli bir grup üyesi olan avukatların değil tüm CMK avukatlarının ve CMK avukatlığı yapmasa da bu alandaki sorunlarla ilgilenen tüm avukatların grubu olacaktır. Zira grup CMK avukatlarının ve CMK bünyesinde avukat yardımından faydalanan tüm sanık ve müştekilerin haklarını korumayı hedeflemektedir.

Bu anlamıyla mesleki çıkarlarını ve insan haklarının bir parçası olan sanık ve müşteki haklarını savunan her avukat grupta kendini ifade edebilmelidir.

Bu gruba her katılım örgütlülüğümüzü geliştirecek, zengin deneyimlerin, düşüncelerin paylaşılmasını sağlayacak, sorunlara aktif müdahalenin önünü açacaktır.

Hayalci değiliz ama barolara ya da barolar birliğine bağlı kalmadan mesleki çıkarlarımız, sanık ve/veya müşteki hakları zarar gördüğünde geniş boykotlar düzenleyebilmenin hayalini de kurmaktan kendimizi alamıyoruz.

Gerekli olduğuna inandığımız CMK avukatlarının örgütlenmesinin ilk adımını bu mail grubuyla yaratalım. Engellenen bölge toplantılarımızı, genel toplantılarımızı asla yüzyüze gelmenin, canlı tartışmanın yerini alamayacağını bilerek ve almasını da hedeflemeden şimdilik bu ağ üzerinden yapalım.

Bu ağ aracılığıyla yeniden yan yana, yüz yüze bir araya gelmenin koşullarını oluşturalım.

Mesleki haklarımızı, sanık ve müşteki haklarını ve insan haklarını savunmanın yeni ve mütevazı bir aracını yaratalım.

Av. Metin FİLORİNALI – Av. İpek KADİRHAN – Av. Sevgi KALAN –

Av. Nermin KAPLAN – Av. Zeynep KAYA - Av. Tamer ÖZKAN –

Av. F. Ahmet TAMER

Gruba katkılarınızı bekliyoruz.
Old 29-05-2007, 14:44   #2
__av.zeynep__

dun edindigim bilgiye gore istanbul barosunda 19.12 öncesi makbuzlarını kestigimiz evraklar daha yeni savcılıklara gonderiliyormus..daha savcılıklara gonderilecek,savcılar inceleyecek ve tum bunlar hazirana yetistirilmeye calışılacak..cepten kdv ödersek hiç şaşırmam desem yeridir..
Old 06-06-2007, 09:51   #3
avturker

Bana göre yanlış, biz avukatların CMK görevlendirmelerini kendimiz için lütuf olarak görmemiz. Halbuki bu müessesenin temel taşı biziz, kendimizi bu kurum için lütuf olarak görmeliyiz. Tüm türkiyede 19.12.2006 öncesi görevlendirmelere ilişkin ücretlerini alan kaç avukat arkadaş var? KDV ödemesini nasıl yapacağımızı düşünüyoruz. Eğer KDV için 1 lira faiz ödemek zorunda kalırsak gerçekten etkili bir eylem yapmalıyız. İstediğimizde çok güçlü olabileceğimizi unutmamalıyız.
Ayrıca bu konu niye bu kadar ilgisiz kaldı, barolar resmen bizi avuttu ve bekliyormuyuz?
Old 06-06-2007, 10:10   #4
göçebe

sayın avturker size canı gönülden katılıyorum gerçekten bu konu niye bu kadar ilgisiz kaldı.... önceleri alacağımızı ne zaman alacağız diye sorularımız vardı konuya ilgi yoğundu şimdi bir şekilde alacağımızı alma prosedürü belirlenmesinin akabinde bir sesizliktir gidiyor.Bence asıl sorun şimdi başlıyor haziran ayına girdik ve KDV ödemelerine ne kaldı şurada.. Önceleri alacağımızı alamamaktan muzdariptik şimdi ise gidişat gösteriyor ki KDV yi cepten ödemekten veya ödeyememek nedeniyle faiziyle ödemek zorunda kalmaktan muzdarip olacağız gibi geliyor umarım yanılmış olurum
alacaklarımıza ilişkin ödenek hususnda da bir belirsizlik sürüyor bakanlığa göre ödenek problemi yok adliyelere göre gönderilen ödenenek yok
KDV cepten ödenire hiç şaşırmam
Old 06-06-2007, 22:11   #5
ragıp

CMK avukatlığı, insan haklarının bir parçası olarak, sanığın savunulması için konmuş bir kurumdur.
Kaç CMK avukatı, aldığı kaç davanın fotokopisini çektirip okumuş?
Sanıkla kaç CMK avukatı, cezaevinde görüşmüş?
Ne yazık ki yanıtlat olumsuzolacak. Burda meslektaşlarımı suçlamıyorum. Sistemi suçluyorum.
Ama sonuçta savunma hakkı zarar görmekte.
Old 07-06-2007, 11:28   #6
avturker

Sayın ragıp evet haklısınız, sistemde aksaklıklar çok fazla.
1- Bizlerin asgari ücret tarifesi altında iş almamız yasakken CMK görevlendirmeleriyle bunun altında bir rakama çalıştırılıyoruz. Ödemelerin yapılmaması ile iş bu boyutuda aşarak ANGARYA halini aldı. Ben birde karşılığını alamadığım işte cepten masraf yapıp dosya fotokopisi alamam. Ağır Cezalarda bir dosya fotokopisi 10YTL nin altında olmuyor. Ama dosyaları inceleyip gerekeni yapıyoruz.
2- Bu bir kamu hizmeti iken neden bu miktarda vergi ödüyoruz?
3- Bazı barolarda eğitim çaışmaları yapılırken benim bağlı bulunduğum Malatya barosu ve bir çok baroda böyle bir eğitim çalışması yapılmıyor. Mesleğe yeni başlayan arkadaşlar sorgunun nasıl bir şey oduğunu bilmeden görevlendiriliyorlar.
4- Bu görevlendirmelerde haksızlık olduğunuda düşünen varmı?
Old 07-06-2007, 15:47   #7
ayselari

Mutsuz

Sayın avturker; elbette var.. 5 yıllık müdafiim. İlk görevimi alırken toplu bir suçta tek bir sanık için tecrübelilerle birlikte görevlendirmişlerdi. Ne kadar rahat hissettiğimi hatırlıyorum. Halbuki yeni müdafii olduğu yaşı itibariyle tahmin edilebilen, genç bir arkadaşım, talimat ifadesi için benim sanığımın bilgilerini istedi benden.. Verebileceğimi ama işine yaramayacağını söyledim. Pek anlamış görünmedi anlattım ama bu kez de utandırdım galiba.. Eğitimi çok iyi olmalı ve pratikteki durum da önemli, özellikle de yukarıdaki benim yaşadığım gibi tecrübelilerle görevlendirmeler olmadığı zamanlarda..

Ben; artık kimsenin yapmayı istemediği, kadük, "lüzümsüz" bir hale getirtip, " Bakın avukatlar bile gönüllü oldukları halde yapmak istemiyor." diyip kaldırma peşindeler diye düşünmeye başaldım..

daha bugün İzmir x çocuk mahkemesi hakimi, CMK sisteminde olmayan meslektaşıma " Amaan siz duruverin..(!) CMK avukatı mı var?" dedi Yorum sizin..

Tüm dediklerinize katılıyorum sayın avturker; tek başımıza sonuç almak zor biraraya da gelemiyoruz bilmem neden?
Eskilerin dediği gibi; sonuca etkisi yoksa da safımız belli olsun bari..

Saygılar..
Old 08-06-2007, 00:59   #8
aqua

Sevgili Dostlar,bu işler örgütlenmekten birlikte hareket etmekten geçer.Yeni bir CMK örgütlenmesi için birlik olalım.Mail grubu yeni bir başlangıç olsun.
Old 12-06-2007, 11:26   #9
dilekgulsen

merhabalar. ben CMK grubuna üye olmak ve elimden geldiğince katılımda bulunmak istiyorum ama nasıl üye olacağımı bilmiyorum. Grup Yöneticisine mailde atmıştım ama cevap gelmedi. yardımcı olursanız sevinirim.
Old 13-06-2007, 21:32   #10
avturker

Tekrar merhaba arkadaşlar. İnanın bu forumun bu kadar ilgisiz kalması canımı sıkıyor. Yani çokmu parası var insanların kdv yi cepten ödemekten çekinmiyor. Bu gün ayın 13 ü, ne kaldı vergi ödemelerine. Bireysel boykotlar yada eylemler hiç bir işe yaramaz o yüzden birlikte olmamız lazım aqua nın dediği gibi. En azından söyleyecek bir şeyleriniz vardır.
Old 14-06-2007, 11:20   #11
göçebe

size katılıyorum avturker bu sessizlik niyedir anlamış değilim kdv ödemesine kaç gün kaldı hala daha evrakları adliyeye intikal ettirmemiş barolar var bu sessizlik hayra alametmidir ne dir
Old 14-06-2007, 13:17   #12
__av.zeynep__

aslında soylenecek cok soz var ama elden gelen de birsey yok..elimiz kolumuz baglı beklemek te en kotusu.kdv'ler geliyor,cmk servisinde sorumlu kisiler sorumlulugu uzerlerinden attıklarını,artık savcılıklarla muhatap oldugumuzu soyluyor..savcılıkalrdan ses seda yok..madem paralar odenmeyecek barolar vergi dairelerine bir yazı gondersin paraları almadıgımıza ve alana kadar da kdv leri odemeyecegimize dair.??
bence bu umursamazlıkla bu paralar sene sonunda dahi odenmez..cunku barolar savcılıkları kdv hususunda bilgilendirmemiş,evrakları teslim etmek icin sure koymamıs..cogu evraklar geri donuyormus hatta..nasıl olsa avukatlar bekler..
Old 14-06-2007, 15:38   #13
ayselari

Rahatsiz

Şu unuttuklarını iddia ettikleri ve sonradan bir kanuna geçici olarak ekledikleri maddeye göre paralar derhal ödenmeyecek miydi?
Kimse açıklama yapmadığına göre; bu durumdan birilerinin nemalandığını düşünüyorum.
Artık bu baro mudur,birlik midir,savcılık mıdır bilemem..
Bizim muhatabımız baro olduğuna göre; açıklama yapmalarını, aksi halde bu parayı zimmetlerine geçirdiklerine dair suç duyurusunda bulunacağımızı bildirsek; işe yarar mı?
Old 14-06-2007, 16:06   #14
Jeanne D'arc

İstanbul'da savcılıklar, ödenek olmadığı gerekçesi ile kendisine gelen evrakları, baroya geri göndermeye başlamışlar.
Old 14-06-2007, 16:26   #15
__av.zeynep__

İstanbul'da savcılıklar, ödenek olmadığı gerekçesi ile kendisine gelen evrakları, baroya geri mi göndermeye başlamışlar????
ne demek şimdi bu? daha yeni odenek gonderilmiş miydi ne oldu o paralar? zaten paraları ellerinde tutarak faizini alıyorlar..
Old 14-06-2007, 16:42   #16
Jeanne D'arc

Önce bu işlerle çok ilgili bir arkadaştan duydum; rivayettir dedim ve bugün ise bir arkadaşım CMK servisinden biri ile görüşmüş; bilgi doğru!

Fatih ve Bakırköy Savcılıkları evrakları geri göndermiş!

Bir de savcılıklar neden incelemiyorlar, neden geri gönderiliyor? İncelemeyi bitirsinler iş sadece ödemeye kalsın değil mi ama o bile yok?

Sonuç:CMK lanetli! Hiç kimse bu hilkat garibesi ile ilişiğinin olmasını istemiyor, herkes topu öbürüne atarak sorumluluktan kaçıyor.

Bakalım avukatların sabrı nereye kadar(mış)?

Saygılar.
Old 17-06-2007, 05:39   #17
Deniz İpek

oooo ooo neden hukukcular arasında dayanısma yokkı..savcılar bız avukatlara neden yardımcı olmıyorlar((
Old 17-06-2007, 20:18   #18
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Bizde tüm kırtasiyeyi yine fedakar baro görevlilerimiz üstlendi. İşlemlerin baro tarafından yapılması konusunda tüm avukatlar yetki verdik.

Pazartesi 19 Aralığa kadar olan hakedişimizin yaklaşık yarısını alabileceğiz.

Yaşasın dayanışma!

Saygılar.
Old 19-06-2007, 15:17   #19
göçebe

kimsenin moralini bozmak istemem ancak görünen köy şu ki bu alacaklar temmuzdan önce ödenmez hatta eylüle bile sarkar bu gidişle
Old 20-06-2007, 11:46   #20
Av.Mehmet Yılmaz

Bugün bazı arkadaşlarımıza 19.12.2006 öncesi dönem alacaklarırın banka hesaplarına yatmış olduğu bildirildi. Yine bugün KDV'nin yatacağı son gün ve henüz almadığımız ücretlerin KDV sini ödemek zorundayız. Aksi halde cezaya giriyor.
İçimden bir ses aç icra takibi diyor
Old 20-06-2007, 12:40   #21
__av.zeynep__

bakırkoy ve zeytinburnu alacakları banka hesaplarımıza gecmek üzereymiş
Old 21-06-2007, 09:37   #22
ayselari

Daha önce de yazdım.. Yine de yazacağım şöyle 81 ilin en az 60-70 'inde birden sembolik de olsa icra takibi açsak?
Her ilden mail grubundan temsilci benzeri kişiler seçip bunların kendilerine bir müvekkil (CMK mağduru bir avukat ) bulmasını isteyip,takiplerin hangi aşamada olduğunu hergün bülten gibi yayınlasak, basına duyursak vs vs vs..
Old 21-06-2007, 15:34   #23
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan İstanbul Barosu

CMK ÖDEMELERİ BAŞLADI

19 Aralık 2006 öncesi CMK alacakları için Mayıs ayı içinde Serbest Meslek Makbuzu düzenleyen meslektaşlarımızın alacakları ile ilgili olarak – özellikle KDV açısından doğabilecek sorunların giderilmesi bakımından- yaptığımız girişimler sonucunda ödemeler başlamıştır.

13 Haziran 2007 tarihinde İstanbul’daki tüm Başsavcıların katıldığı toplantıda, Baro Temsilcilerimiz Başsavcıların, kesilen makbuzlar ile özellikle masraflar konusundaki sorularını yanıtlamak suretiyle mutabakat oluşturmuşlardı.

Bu gelişmeyi takiben Başsavcılıklar tarafından evrakların Mal Müdürlüklerine intikali sağlanmıştır.

Tam da bu aşamada Mal Müdürlüklerinde yeterli ödenek bulunmadığı duyumları üzerine Baro Başkanı ile Adalet Bakanı arasında yapılan görüşmede, Bakanlığın tüm Mal Müdürlüklerine yeterli ödeneği göndermiş bulunduğu anlaşılmıştır. (Bakanlık tarafından Mal Müdürlükleri bazında mevcut ödenek tutarlarını gösteren bilgi notu aşağıdadır)

Bu gelişme üzerine İstanbul Defterdarı ile yapılan görüşme sonucunda KDV konusundaki aciliyet de nazara alınarak bizzat Defterdar tarafından tüm Mal Müdürlüklerine “ kendilerine intikal eden tutarların ivedi olarak ödenmesi” talimatı iletilmiştir. Bu noktadaki “ivedilik”, doğrudan KDV’nin tahakkuk tarihine ilişkindir.

Nitekim, kendilerine evraklar intikal ettirilmiş bulunan Mal Müdürlükleri ödemelere başlamış bulunmaktadır.

Yumurta meselesi!
Old 27-06-2007, 22:41   #24
aqua

Sevgili Arkadaşlar 28.06.2007 saat 16:00 da baroda buluşuyoruz.KDV'ler ödenmedi,vergi daireleri borç incelemesi yapıyor.Para kalırsa ödemeler olacakmış.750 makbuzda ödemeler tam yapılmadı.7000 makbuzda bakalım neler olacak.
Old 02-07-2007, 15:56   #25
bahar kesici

Ankara'da da evraklar toplandı.Ödenek de gelmiş.Ancak ödeme temmuz sonundaymış. Daha önce de makbuzları kesmiş,ancak vergisini para gelmeden çok önce ödemiştik. Yeni mesleğe başlayanlardan bir süre vergi alınmasa ne hoş olurdu.Bu grubun kurulmasına da çok sevindim. Umarım sesimizi duyurabiliriz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi