Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hakimin Avukata "lan" diye hitap etmesi kalemden ve adliyeden polis zoruyla kovması

Yanıt
Old 26-10-2010, 16:59   #1
IMPREVIZYON

Varsayılan Hakimin Avukata "lan" diye hitap etmesi kalemden ve adliyeden polis zoruyla kovması

Öncelikle Merhabalar.

Denizli Barosuna kayıtlı avukatım.Denizlinin bir ilçesinde devam etmekte olan bir dosyam için kaza ya gittim.Kaleme girdiğimde baro pulu olmadığından dolayı kalemdeki diğer memurlarla beraber oturan ve hakim olduğunu söyleyen sahış beni kalemden bağırarak ve arada "lan" diye hitap ederek avukat olduğumu söylememe rağmen kovmaya kalktı.Bana "lan" diye hitap etmeye hakkının olmadığını ve kalemden de kovmaya yetkisnin olmadığını söylemem üzerine adliyedeki görevli polis memurunu çağırarak beni yaka paça kalemden dışarı çıkardı.Polis memuruna avukat olduğumu söylememe rağmen hala daha beni sert bir şekilde şüpheli yada sanık gibi adliye binasından çıkarması karşısında hiç birşey yapamadım.
Olay hakkında sessiz kalmamak ve gün geçtikce saygınlığı itibarı azalan mesleğimin onuru için kayıtlı olduğum baro başkanlığına durumu dilekçe ile bildirdim.
Hiç bir meslektaşımın böyle bir duruma düşmemesi dileklerimle.saygılar...
Old 26-10-2010, 17:14   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan IMPREVIZYON
Öncelikle Merhabalar.

Denizli Barosuna kayıtlı avukatım.Denizlinin bir ilçesinde devam etmekte olan bir dosyam için kaza ya gittim.Kaleme girdiğimde baro pulu olmadığından dolayı kalemdeki diğer memurlarla beraber oturan ve hakim olduğunu söyleyen sahış beni kalemden bağırarak ve arada "lan" diye hitap ederek avukat olduğumu söylememe rağmen kovmaya kalktı.Bana "lan" diye hitap etmeye hakkının olmadığını ve kalemden de kovmaya yetkisnin olmadığını söylemem üzerine adliyedeki görevli polis memurunu çağırarak beni yaka paça kalemden dışarı çıkardı.Polis memuruna avukat olduğumu söylememe rağmen hala daha beni sert bir şekilde şüpheli yada sanık gibi adliye binasından çıkarması karşısında hiç birşey yapamadım.
Olay hakkında sessiz kalmamak ve gün geçtikce saygınlığı itibarı azalan mesleğimin onuru için kayıtlı olduğum baro başkanlığına durumu dilekçe ile bildirdim.
Hiç bir meslektaşımın böyle bir duruma düşmemesi dileklerimle.saygılar...

Old 26-10-2010, 17:42   #3
carlito

Varsayılan ''Ben Sana Hakim Olamazsın Demedim ki......''

Tam Sözün Bittiği Yer Bu Olsa Gerek!

Ast Üst İlişkisi Olan Makamları Temsil Eden Kişiler Arası Bile BÖYLESİ SÖZLERİN Kullanılmasının Utanç Verici Bir Durum OLDUĞU AŞİKAR...

KALDI Kİ; HAKİM,SAVCI ve AVUKATLAR ARASINDA AST-ÜST İLŞKİSİ BULUNMAMAKTADIR!

HUKUK FAKÜLTELERİ'Nİ BİTİRİRKEN AYRICA BİR DE ETİK,İLKE ve AHLAK SINAVI MI OLSA ACABA?!
Old 26-10-2010, 17:54   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan carlito

[font=Tahoma]

HUKUK FAKÜLTELERİ'Nİ BİTİRİRKEN AYRICA BİR DE ETİK,İLKE ve AHLAK SINAVI MI OLSA ACABA?!

Yıllar önce bunu da tartışmıştık..

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=1710
Old 26-10-2010, 23:59   #5
Gemici

Sayın Dikici,
linkini verdiğiniz ve sizin tarafınızdan açılmış olan alanın başlığı:
Hukuk Fakültelerinde Mesleki Ahlak Dersleri Okutulmalıdır
Benim görüşüme göre , bir hakimin bir avukata 'lan' diye hitap etmesi ve onu 'kalemden ve adliyeden polis zoru ile kovması' 'mesleki ahlak' ile değerlendirilemez. Birisine 'lan' demek ve o nu polis zoru ile kovmak ne hukukçulukla, ne avukatlıkla, ne savcılıkla, ne doktorlukla, ne mimarlıkla ne de adını saymadığım daha bir çok meslek ile alakalıdır.

Bana göre bu türden bir davranışın adı , geldiği makamı hak edememek, ne oldum delisi olmak ve geldiği makamı babasının malı veya çiftliği olarak görmektir.

Ve bu saydıklarımın hiç birisi 'hukukçulukla' ilgili bir davranış değildir; Konu genel ahlakla ilgilidir, sosyaliyasyonla ilgilidr. Hukuk eğitimi, genel ahlak çerçevesine giren davranışları etkilese ve bir hukuk sosyalizasyonundan bahs edilse bile, ne genel ahlakın, ne de sosyalizasyonun aşılanacağı yer hukuk fakültesidir.

Söz konusu Sayın Hakim'imizin avukatlara karşı bir antipatisi olup olmadığını bilmiyorum, ama aynı kişinin sadece avukatlara karşı değil, kendisinden altta olduklarına inandığı diğer kişilere karşı da aynı davranışı sergilediğini tahmin ediyorum. Olay hakim - avukat ikilemesinden, bir hakimin avukatları çekememesinden daha geniş bir boyutta. Benim için önemli olan bu türden bir davranışı kınarken avukatlık veya hakimlik ufuklarının içinde kalmamak ve ufkumuzu geniş tutmak.

Saygılarımla
Old 27-10-2010, 12:09   #6
IMPREVIZYON

Sayın Mehmet Saim Bey şaşkın ve endişeli oluşunuzu anlıyorum ama umutsuz olmanız anlamsız.Anladığım kadarı ile sizde avukatsınız meslektaş olmamış olsak dahi hukukçu kimliği taşıyan kişiler olarak kolluk kuvvetleri tarafından "kanunsuz emir"ile bu duruma maruz kalmak kaldı ki böyle bir emri vermeye yetkisi olmayan biri tarafından sebep olunması bir hukukcu olarak utanılacak bir durum.Şahsi kanaatimce bir hukukcunun diğerine böyle bir uslupla hitap etmesi bir garabetten öte değildir.
Old 06-11-2010, 16:03   #7
av.sahin67

Saygıdeğer meslektaşım yaşanılan olayı şiddetle kınıyorum ve bu olay münasebetiyle şahsınıza üzüntülerimi ifade etmek isterim.Fakat bir hususa dikkat çekmeyi isterim.Böyle hukuksuzlukla karşı karşıla kalındığında başvurulacak makam sadece barolar mıdır.O mahkemenin üst mahkemesi olan Ağır Ceza Mahkemesine başvurmak gibi bir durum gerekmez mi.Zira avukata yapılan bu davranış hakim-savcıya yapılmış gibi kabul edilir bunu mevzuattan biliyoruz.Bu hareketi yapan hakim olduğunda bu durumun değiştiğini sanmıyorum.Bu durumda hakim ve kanunsuz emri uygulayan polis memuru hakkında dava açıp açmadığınızı öğrenmek isterim.Adliyeler kimsenin malı değil.Biz avukatların mesaisinin büyük bölümü adliyelerde geçerken ve biz vekillik münasebetiyle insanların haklarının müdafaası için orada bulunma hakkını kanunlar dairesinde almış iken bir hakim nasıl olur da avukata böyle davranışta bulunmaya cüret eder.Ve bunun karşısında buna maruz kalan meslektaşımız,barolar ve diğer meslektaşlarımız nasıl sessiz durabilmektedir.Böyle bir durumda basına da bilgi verilmeli ve tekrarı yaşanmaması için kamu vicdanın da harekete geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Yapılanlara göz yummamalı ve mesleğimizin ana esaslarından birini teşkil eden “mücadele”yi elden bırakmamak gerektiğini düşünüyor ve siz değerli meslektaşıma tekrar teessürlerimi ifade ediyorum.
Old 06-07-2011, 15:30   #8
av.ozancelik

avukatlık yapılmadan hakim yada savcı olunmasın bence...
Old 13-07-2011, 16:20   #9
AvTürk

kendime yapılmış gibi hissettim. olayda sizin kadar soğukkanlı olabilir miydim emin değilim. hem hakim hem polis hakkında suç duyurusunda bulunmak gerek. durumu ayrıca TBB ye ve tüm barolara da duyurmak gerek. denizli barosunun sitesine baktım. henüz olayla ilgili bi açıklama, tenkid, duyuru vs yok. bu olay çok büyük bir olay değil de ben mi abartıyorum acaba. sizce de yetkili, hatta yetkisiz birilerinin 'BÖYLE REZALET OLMAZ' demelerinin sağlanması gerekmiyor mu?
Old 23-07-2011, 10:51   #10
egeli-48

Bence de hiç hoş bir durum değil. Sonuçta hakimler de savcılar da avukatlar da aynı fakültede, aynı hocadan ,aynı şekilde ders alıyorlar. Kimsenin kimseden üstünlüğü olmamalı ki bir hakimin bir avukata bu şekilde davranması hiç hoş bir davranış değil ve bunu yapan kişiler artık çocuk da dedğil ergin birer bireyler. İnsanların oturup biraz ne yaptıklarını düşünmeleri gerekiyor bence...
Old 31-07-2011, 15:05   #11
Armağan Konyalı

Olayı okuduk, üzüldük, beyanlarda bulunduk. Sonuç?

Şimdi yine aynı olay olsa kuralları biliyor muyuz? Kurallara dayanarak ne yapacağımızı biliyor muyuz? Bilmiyoruz.

Avukatlık Hukuku Çalışma Alanı'nın kurulma amacı ahlaktan ve eşitlikten dem vurarak hakimleri eleştirmek değildir. Bu alanın kurulma amacı avukatların haklarını belirlemek ve öğrenmektir.

Bir hakim polis zoruyla avukatı adliyeden dışarı attırabilir mi?
Sorunun yanıtı EVET ise hukuki dayanağı nedir?
Sorunun yanıtı HAYIR ise hukuki dayanağı nedir?

Bu soruların yanıtı verilmedikçe konu kapanmamalı. Sayın judge034'ün yukarıdaki mesajı çerçevesinde konuyu yeniden düşünmemiz yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 30-09-2011, 19:16   #12
efekankaptan

Alıntı:
Yazan IMPREVIZYON
ve gün geçtikce saygınlığı itibarı azalan mesleğimin

Bence bunun sebebi sorgulanmalı hata kimde ve hata nerede?
Old 30-09-2011, 19:57   #13
by dinçer

Üzücü bir olay malesef.

Bu konuda yasal bir değişiklik ve/veya Anayasal anlamda mesleğin bir şekilde güvence altına alınması gibi olumlu bir gelişme yaşanır mı bilinmez ama bilinen veya bildiğim bir tek şey var ki o da meslektaş dayanışmasıdır.

Ben de bir Avukatım ve meslektaşlarımdan birinin böyle üzücü bir olay yaşadığını duyduğum anda meslektaşımın haklı olup olmadığı yönünde kendimce ve gözlemlemek suretiyle çok kısa bir araştırma yaptıktan sonra haklılığı noktasında kanaat uyanmış ise bende artık yaşanan üzücü olayın her türlü ve her şekilde arkasında olurum.Bunları kendimi anlatmak için değil, suçun bizde olduğunu anlatmak için söylüyorum.Bu ve buna benzer bir çok olayın tanığı konumunda bazen de kahramanı konumunda oldum.Tanığı olduğum olaylarda olayın kahramanı olan meslektaşımızın böylesi bir durumda tuttuğu tutanağı imzalatacak Avukat bulamaması (ONLARCA AVUKAT ARASINDAN )zaman zaman " neden Avukatlık yapıyorum ki sanki ? " dedirtmiyor değil.

Tutanağı elleri titreyerek ( sanığıyla, tanığıyla,memuruyla ve meslektaşıyla bir çok kişi arasında hakarete uğrayan aşşağılanan ) çalakalem yazan ancak sonunda onlarca meslektaş arasında tanık olarak bu tutanağı imzalayacak bir Avukat bulamayan Avukat.........
Old 06-10-2011, 16:13   #14
AV.M.BURAK KINACILAR

Hakimlik Savcılık görevini gereği gibi yapmak amacıyLAAA hakim savcı olmak için 5 veya 10 sene AVUKATLIK yapma koşulu getirilmesi şarttır yada bu da olumlu görülmüyorsa Emekli olan hakim savcıların AVUKAT olmaları zorlaştırılmalı veya yasaklanmalı.. Bu durumla bizlerde karşılaşıyoruz FERAGAT eden taraflara " eee bunda bizim devletin hakkı ne olacak..." diyen bir anlayış(tabi genelleme yapmak doğru olmaz işini hakkıyla yapanlar dışında) ne beklenir? Ağır Ceza Mahkemelerinde savunma yapma hakkını kısıtlayan "zaten avukat bey zaman yok, sizi anlıyoruz, yazılı beyandan başka birşey söyleyecekmisiniz.... gibi kelime sarfeden bir anlayıştan ne beklemek lazım.. Lan da der odadan da kovar başka şeyler de yapar..
Old 06-10-2011, 16:15   #15
AV.M.BURAK KINACILAR

Ayrıca Gaziantep Adliyesi kafetaryasında gelip görmenizi isterim hakimlere savcılara AİTTİR yazan ve kafetaryanın 3/4 ünü kapsayan kapalı ve açık dinlenme ve kış için ayrı oturma yeri olarak 3 tane yer yapıldı göz göre göre imar kirliliği mevcut ancak hangi babayiğit savcı soruşturma açabilir veya hangi belediye dokunabilir.. silahların eşitliği ilkesi çoktan havaya karıştı bana göre silahla zoraki toprağa gömülmüş vaziyettedir. saygılar..
Old 06-10-2011, 16:58   #16
Cumhur Okyay

Anlattığınız biçimde gerçekleşmiş bu üzücü olayın geçtiği İlçe ve mahkeme adı ile kaleminin de açıklanmasında yarar vardır diye düşünüyorum. Geçmiş olsun...
Old 07-10-2011, 15:41   #17
üye38190

Çözüm

Öncelikle geçmiş olsun, bu olayın bir benzeri benimde başıma geldi. Staj dönemimde, mahkemelerden birindeki stajıma yüksek lisans dersim olması nedeniyle geç gittim. İlgili mahkemenin hakimi, staj imza föyünü odasında yere attı. Ben senin stajını yakarım diyerekte tehdit etti. Bende yere düşen imza föyünü alarak odasında çıkıyordum ki, nereye gittiğimi sordu. Bende başsavcının yanına gittiğimi söyledim. Öyle etkili olduki o 15 günlük sürede bana hep çok iyi davrandı.
Kısaca bu tür olaylarda Baroya başvuru tabii ki önemli. Ancak sizin o hakimin üstü konumunda bulunan mahkemeye başvuru yapmanız, gerekirse savcılık suç duyurusunda bulunmanız mesleki bir zorunluluk olduğu kanaatindeyim.
Old 07-10-2011, 16:54   #18
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Olayı okuduk, üzüldük, beyanlarda bulunduk. Sonuç?

Şimdi yine aynı olay olsa kuralları biliyor muyuz? Kurallara dayanarak ne yapacağımızı biliyor muyuz? Bilmiyoruz.

Avukatlık Hukuku Çalışma Alanı'nın kurulma amacı ahlaktan ve eşitlikten dem vurarak hakimleri eleştirmek değildir. Bu alanın kurulma amacı avukatların haklarını belirlemek ve öğrenmektir.

Bir hakim polis zoruyla avukatı adliyeden dışarı attırabilir mi?
Sorunun yanıtı EVET ise hukuki dayanağı nedir?
Sorunun yanıtı HAYIR ise hukuki dayanağı nedir?

Bu soruların yanıtı verilmedikçe konu kapanmamalı. Sayın judge034'ün yukarıdaki mesajı çerçevesinde konuyu yeniden düşünmemiz yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla
"Bir hakim nasıl böyle yapar!" üzerinden bir yere varılamayacağı düşüncesine katılıyorum. Bir hakim polis zoruyla bir avukatı adliyeden dışarı attıramaz. Bu yanıtın hukuki dayanağı, "adliyenin işleyişinden ve nizamından sorumlu olan hakim değil savcıdır" şeklindeki bir önerme elbette olamaz zira bu durumda başsavcının bu şekilde bir eylemin yapılması talimatını polise verebileceği sonucu çıkar ortaya..

Avukat hakkında soruşturma yapabilmek için Avukatlık Kanunu madde 58'e göre cumhuriyet savcısının Adalet Bakanlığı'ndan izin alması gerekirken -ki bu izin otomatiğe bağlanmış şekilde derhal veriliyor- meslektaşımızın maruz kaldığı durumda herhangi bir suç unsuru da yok iken hakim bizzat soruşturmayı başlatmış, davayı açmış ve hükmü verip infazı gerçekleştirmiştir.

Hakimin polise avukatın adliye dışına çıkarılması için talimat vermesi suç teşkil ettiği gibi, polisin hakimin beyanı doğrultusunda avukatı zor kullanarak dışarı çıkarması da, Devlet Memurları Kanunu 11/3'e göre suçtur. Sayın IMPREVIZYON'un maruz kaldığı durum, gerek hakim gerekse polis hakkında suç duyurusunda bulunulmasını, hakim hakkında da HSYK'ya şikayette bulunulmasını gerektirir.

Saygılarımla..
Old 28-10-2011, 14:26   #19
üye37459

Duruşma düzeni
MADDE 151- (1) Hâkim, duruşmanın düzenini bozan kimseyi, bunu yapmaktan men eder ve gerekirse, avukatlar hariç, derhâl duruşma salonundan çıkarılmasını emreder.
(2) Bir kimse, ihtara rağmen mahkemenin düzenini bozar veya mahkeme huzurunda uygun olmayan bir söz söylemeye veya davranışta bulunmaya devam ederse derhâl yakalanır ve hakkında dört güne kadar disiplin hapsi uygulanır. Bu fıkra hükmü avukatlar hakkında uygulanmaz.
(3) Mahkemenin düzenini bozan eylem veya mahkeme huzurunda söylenen uygun olmayan söz veya davranış, ayrıca bir suç oluşturuyor ise bu durum bir tutanak ile Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir ve gerekiyorsa, avukatlar hariç, fiili işleyenin tutuklanmasına da karar verilir.

Sayın meslektaşlarım. Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre artık mahkemelerde bu tür olaylara rastlamayacağımızı ümit ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi