Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

THS Çocuk Hakları Yasası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-07-2007, 10:35   #1
Av.Elvan Akkaya

Karar THS Çocuk Hakları Yasası

çalışma grubumuzun sayın adminin tavsiyesi üzerine son toplantıda aldığı kararlardan biri de THS üyeleri ile çocuklarımızın hakları üzerine bir yasa tasarısı hazırlamaktı.

ilk maddeleri koordinatör olarak yayınlıyorum.
bundan sonra gelecek yasa metnine katkılarınızı bekliyorum.

THS ÇOCUK HAKLARI YASASI

KANUN NO :1

BAŞLANGIÇ

Amaç

MADDE 1. Bu kanunun amacı kişinin doğum anından itibaren ergin sayılmasına kadar geçen süreçte hak ve özgürlüklerinin bir metin haline getirilmesidir.

Kapsam

MADDE 2. Bu kanun korunma ihtiyacı olan ya da olmayan 18 yaşından küçük bütün çocukların haklarını, suça sürüklenmiş,istismar edilmiş çocuklar hakkında alınabilecek tedbirleri ve THS üyeleri tarafından verilecek önerileri kapsar.

Temel İlkeler

MADDE 3.

bundan sonrası sizin.
Old 04-07-2007, 16:34   #2
halit pamuk

Buna yasa demeseniz de ilkeler falan deseniz daha doğru olmaz mı?

Yasa bilindiği üzere meclis tarafından çıkarılabilir.

Bie de THS başlığı altında toplanması ve THS üyeleriyle sınırlandırmanız ulaşmak istediğiniz amacı da kısıtlamaz mı?

Saygılar.
Old 04-07-2007, 17:33   #3
Av.Elvan Akkaya

ben ths üyelerini grup çalışmasına davet etmek amacındayım.

ve tabii ki yasaların meclis tarafından çıkarıldığını biliyorum.burada sadece bir ideal olarak yasa oluşturmaya çalışıyoruz.taslak metin de denebilir aslında.

bence ths nin böyle bir yasa çalışması yapmasında sorun yok.yine de yöneticiler ita amirimizdir.talebiniz bu anlamda yöneticiler tarafından değerlendirilebilir.
Old 10-07-2007, 16:01   #4
ali aydın

Çalışmayı destekliyorum. İlerde destek sunmayı iştiyorum
Old 19-07-2007, 17:59   #5
Doç. Dr. Özge Yücel

Çocuk her bireyin sahip olduğu haklara öncelikle sahiptir.

İstismar fiziksel, psikolojik veya cinsel olabilir ve bunların hepsi suçtur.
Old 19-07-2007, 18:51   #6
Av.Elvan Akkaya

yanıtlarınızı madde numarası vererek foruma aktarmanızı rica ederim.
Özge hanım mesajınızı "MADDE 3." diyerek başlatırsanız diğer üyelerin sırayı takip edebilmesini sağlarız.

teşekkürler...
Old 19-07-2007, 21:09   #7
ali aydın

MADDE 3
.Çocuklarla ilgili bütün faaliyetlerde çocuğun yüksek yararı esas alınmalı.
.Her çocuk eğitim olanaklarından karşılıksız yararlanmalı.
.Her çocuğun istisnalar hariç, aile ortamı içinde yetişmesi esas alınmalı.
Old 19-07-2007, 21:37   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Aklıma gelenleri yazdığım için öyle yaptım. Ama devam edelim o zaman.
MADDE 4
.Çocuk her bireyin sahip olduğu haklara öncelikle sahiptir.
MADDE 5
.İstismar fiziksel, psikolojik veya cinsel olabilir ve bunların hepsi suçtur.
Old 23-07-2007, 09:04   #9
Av.Elvan Akkaya

Alıntı:
Yazan ali aydın
MADDE 3

.Her çocuk eğitim olanaklarından karşılıksız yararlanmalı.

özellikle bu kısmı çok beğendim.
iyi gidiyoruz arkadaşlar.devamını merakla bekliyorum
Old 23-07-2007, 10:59   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Çocuklara ilişkin yeni bir THS hak bildirgesi hazırlamak,şimdiye kadar söylenenleri tekrarlamak olacak.

Benim görüşüm zaten de bilinen ve metinlerde yer almış olan hakların daha iyi tanıtılması ve yaşanır hale gelmesi yönünde.

Saygılar
Old 07-10-2007, 07:24   #11
NİLGÜN SEYMEN

Madde 4-
18 yaş altındaki çocukların sanayi ve ağır koşullu platformlarda çalışmaya zorlanması.
Bu da onların bedenlerinde uygulanan fiziki bir şiddet gibidir.
Bu işe girişlerin AB.uyumluluk kriterlerinde sil baştan ele alındığı ve yasal düzenlemelerle Kalfalık-ustalık YAŞLARININ BELİRLENMESİ göz önüne alınırsa eğer,
otosansitlerde kaporta,torna,marangoz atolyelelerine ZANAAT öğrensin diye teslim edilen yaş ortalamaları,

8-16 arasındaki çocuk emekçilerin sigortasız çalıştırlmaları hem ÇOCUK HAKLARI hem de kayıt dışı ekonomiler açısından sakıncalı bir ülke gerçeğimizdir.

Saygılarımla.

Nilgün.
7/10/2007
Old 07-10-2007, 08:02   #12
ali aydın

madde 7: Çocuğa verilen eğitim, çocuğun kişiliğine, onun zihinsel ve bedensel yeteneklerinin gelişimine; bilimsel ilkelere,insan haklarına, insanlar arasındaki dayanışma ve kardeşliği geliştirecek ilkelere aykırı olamaz.
Old 07-10-2007, 08:08   #13
ali aydın

Madde 8:Eğitim süresi uluslararası sözleşmelerde belirtilen yaş sınırının altına çekilemez.Sürenin bu yaş sınrının üzerine çekilmesi için devlet hertürlü ekonomik vb önlemleri almakla yükümlüdür.

(Not: Özellikle İLO'nun 138 sayılı sözleşmesinin uygulanması gerekir.)
Old 07-10-2007, 23:23   #14
üye3578

Mevcut mevzuatın aksayan yönlerini eleştirmek, buna alternatif düzenleme geliştirmek daha faydalı olur kanaatindeyim...
Old 23-01-2008, 14:59   #15
Av.EErdem

Zihinsel engelli kişiler yaşları kaç olursa olsun çocuk kabul edilmelidir.
Kaldı ki zeka geriliği doğuştan var olduğuna ve zeka seviyesi yaş ve eğitimle normal düzeye erişemediğine göre zeka yaşı nazara alınmalıdır.
Old 08-02-2008, 14:24   #16
Academic

BM Çocuk Hakları Bildirgesi temel olarak alınabilir. Zaten biz de bu bildirgeye imza koyduğumuz için ülke olarak bunu gerçekleştirmekle yükümlüyüz. Sorun maalesef yasalardan çok bunu uygulanır kılacak önlemeler almak noktasındadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi