Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davasında velayet kime verilir

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2015, 02:16   #1
Boşanma Davası

Varsayılan Boşanma davasında velayet kime verilir

iyi Akşamlar benim eşimle çok güzel giden bi evliliğimiz vardı falan araya üçüncü kişiler girdi bir senedir kötü ve Boşanma Davası açtık beni Aldatmayla suçluyor elinde hiç bi delil yok yalancı şahitler bulmuş ve bana iki aydır çocuğumu göstermiyor çocuğumdan ayrı çok kötü durumdayım eşim iyi bi işe sahip değil ama devlette farklı gösteriyo kendi başka uygunsuz işler yapıyo buna rağmen avukatım var ama bana çocuğu kesin alırım demiyo ben Oğlumu çok özledim sizce ne yapmam gerekiyor ve eşim kesinlikle benimle Görüşmüyo ben bi anneyim ve evladımdan ayrılmak istemiyorum lütfen yardımcı olun teşekkürler
Old 02-02-2015, 09:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Açılan boanma davasında size yönelik sadakatsizlik ve güven sarsıcı davranışlar kanıtlanırsa boşanmaya sebep olabilecektir.

Soyut iddialar boşanma sebebi olmaz. Davacı iddiasını her tür delille kanılama imkanına sahiptir. Mahkeme durumu değerlendirecektir.

Velayet konusunda ise, eşlerin birbirlerine olan yükümlülüklerinde kusurulu davranmış olmaları esas alınmaz.

Önemli olan çocuğun yaşı, anne bakım ve ilgisine muhtaç olup olmadığı ve yüksek yararıdır.

Çocuğunuza karşı sorumluluklarınızda bir ihmaliniz olmadığı sürece velayet için öncelikli düşünülürsünüz. Boşanma davalarında velayetin taraflar arasında çekişmeli olduğu durumlarda, uzman pedaogog raporu aldırılır. Bu raporda, tarafların sosyo ekonomik özellikleri, yaşadıkları yer ve çocuğun boşanma sonrası yaşayacağı yerin özellikleri, anne ve babanın öğrenim durumları, kişisel ruhsal özellikleri, çocuğunu isteyip istemedikleri, ona bakmaya yeterli olup olmadıkları gözlemlenir. Velayet için tanık gösterebilirsiniz.

Boşanma süresince çocuğunuzun geçici velayetini ve size teslimini boşanmaya karar verilmesi halinde de kalıcı velayetinin size verilmesini talep edebilirsiniz. Eğer ilk etapta mahkeme geçici velayete karar vermeyecekse Çocuğunuzu göremediğiniz için derhal çocuğunuzla kişisel ilişki tesis edilmesi için ara karar kurulmasını mahkemeden isteyebilirsinizBu aşamaları avukatınız aracılığıyla takip ediniz.

Velayet size verilirse ve çocuk teslim alınırsa, baba mali gücü oranında nafaka vermekle yükümlüdür.

Saygılarımla
Old 02-02-2015, 14:34   #3
Konuk

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Pedagog için baş vurulur demişsiniz çocuğu şuanda aşırı derecede dolduruyorlar çocuk pedagoga annemi istemiyorum derse ben ne yapıcam
Old 02-02-2015, 17:18   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Mahkemeden, çocuğunuzun velayeti ve onu bir an önce görmek için talepte bulunun. Uzman bilirkişilerin deneyimli ve mesleğinde yetkin olması beklenir. Çocuğunuzun korkutulduğunu veya size karşı olumsuz etki altında bırakılabileceğini belirtiniz. Yapılacak gözlemde; çocuğun yaşı ve ruh hali ve içinde bulunduğu/yaşadığı etkisi altında kaldığı ortam gözetilmelidir.

Davanızı avukatınız aracılığı ile takip ettiğinizi belirtmişsiniz. Gerekenleri avukatınız yapacaktır.

KAHDEM'E GÖSTERDİĞİNİZ İLGİYE TEŞEKKÜR EDERİZ.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi