Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Eşinizin de Hukukçu Olmasını İster misiniz?
Evet 399 49,75%
Hayır 403 50,25%
Oy Verenler: 802. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 126)

Hukukçu Eşler

Yanıt
Old 08-12-2006, 00:13   #1
Admin

Varsayılan Hukukçu Eşler

Senaryo 1:

Bütün gün işinizde hukuk soluduktan sonra eve geldiniz. İyi ki eşiniz hukukçu değil, hukuktan gına gelmişti, bir de evde hukuk sohbeti çekilmezdi.

Senaryo 2:

Bütün gün işinizde hukuk soluduktan sonra eve geldiniz. İyi ki eşiniz de hukukçu, sizi anlayabiliyor, dinleyebiliyor, saatlerce sevdiğiniz işi konuşabiliyor, birbirinizden fikir alabiliyorsunuz.

Hikaye aynı, bakış farklı. Ne dersiniz sizin bakışınız hangisi?

Evli olmayan üyelerimiz de müstakbel eşlerinin mesleği için düşüncelerini yazabilirler.

Hukukçu eşlere ait anıları, yorumları ve görüşleri paylaşalım mı?
Old 08-12-2006, 03:18   #3
mutlakadalet

Ben de olaya Sayın Admin’in ortaya koyduğu senaryolar bakımından değil de farklı bir açıdan yaklaştım:
Hukukçu olmak herkesin de malumudur ki kolay bir iş değil. Eğer hukukçu iseniz hayatınızdaki çok büyük bir yeri hukuka ayırmanız da gerekecektir. Şimdi evliliği ele alırsak; evlilik de en az hukukçuluk kadar zor bir iştir. Eğer evli iseniz o evlilik için özel bir çaba harcamak zorundasınızdır da. Hele bir de çocuğunuzun olduğunu düşünürsek dünyanın en zor göreviyle karşı karşıya olduğunuzu söyleyebilirim. Bu bakımdan bir hukukçu evlenecek ise eşinin de hukukçu olması onları evlilikleri için olağanüstü gayret sarf etmeye itecektir. Evlilikte ortak bir yaşam alanı söz konusu olduğu için iki tane hukukçunun bu yaşam alanına sığması bana biraz zor gözüküyor açıkçası. Tabi bunu senaryo1’e dayanarak değil yukarıda da belirttiğim üzere daha farklı bir gerekçe ile savunuyorum.
Senaryo 2’de belirtilen gerekçelerden biri olan hukukçu eşlerin birbirlerinden fikir alma konusuna gelince fikir almayı THS’de de pekâlâ yapabiliyoruz. Hem yalnızca bir kişinin değil onlarca kişinin değişik görüşlerinden istifade edebiliyoruz. Hukukçu bir eşin bizi daha iyi anlayabileceği gerekçesine gelince, bu bana sadece teorikte kalır gibi geliyor. Toplum olarak zaten sabırsız, tahammül edemeyen, hoşgörüden uzak bir toplumuz. Bir de üstüne üstlük hukukçu olduğumuz zaman bu menfi huyların ortaya çıkması veya gelişmesi (özellikle de ülkemizdeki hukuk alanındaki sorunlar dolayısıyla) daha bir olasıdır. Bu yüzden bir hukukçunun evlendiği kişinin stresten, sorunlardan uzak bir mesleğe sahip olması, evliliğin sıhhati için daha iyi olacaktır. Diğer eşin de hukukçu olması birbirlerinin sorunlarından daha iyi anladıkları anlamına gelir tabi ki; ancak maalesef ki bu sorunların karakter yapısında yaptığı etki dolayısıyla bu anlayışın önüne tahammülsüzlük perdesinin inme ihtimali yüksektir. Bu bakımdan ancak hukuktaki sorunların karakter yapısına yapacağı baskılara rağmen çok sağlam kişilikleri olan hukukçuların evliliklerinde sorun çıkmayabilir; tabi bu da kanımca düşük bir ihtimaldir.
Old 08-12-2006, 05:02   #4
Armağan Konyalı

Bir kimse neden hoşlanıyorsa, eşinin de o hoşlandığı konuda çalışıyor olması büyük bir mutluluktur.

Ben eşimin siyasetçi veya seramikçi olmasını istemezdim: Öyle olsaydı, her akşam aynı şeyleri tekrar edecekti.

Saygılarımla
Old 08-12-2006, 10:10   #5
ketenhelvaa

hukukçu bir eş mi yoksa farklı bir meslek mi ? aslında farklı bir meslekten olmasını isterdim . eve geldiğimde gün içerisindeki seylerin aynısının konuşulmasının pek hoşuma gideceğini sanmıyorum.AMA erkek arkadasım da hukukçu
Old 08-12-2006, 13:04   #6
Staj.Av.Selçuk

ben eşimin hukukçu olmasını isterim ama aynı büroda beraber çalışmayı istemem.çünkü zaten akşamları beraberiz.gün boyuda beraber olursak onu özleme fırsatım olmaz.alışkanlık haline gelmesini istemem ilişkimin....:::::::
Old 08-12-2006, 13:58   #7
Erkan1988

Ben eşimin hukukçu olamasını istemem.Çünkü hukuk zor ve yıpratıcı bir iş.Sevdiğim birisinin bu şartlarda çalışmasını istemem.
Old 08-12-2006, 14:48   #8
av.semire nergiz

sayın Admin toplumsal cinsiyet rolleri ile yetişmiş güzel ülkemizin güzel erkek hukukçuları nın hepsi olmasa bile bence çoğu kendileri ile evlendikleri/evlenecekleri kişi ile ilgili olarak müthiş bir 3. senaryo yazmışlar.Bunu da unutmayın lütfen
Bu senaryoa göre kendileri filmin başrolünde oynuyor evlendikleri/evlenecekleri kadın ise figürandır. tercihen çalışmayan eğer çalışıyor ise de yarım çalışma gerektiren öğretmen tercihen ilkokul öğretmeni vs. gibi mesleklerde çalışan kadın olması role seçilmede tercih sebebidir.Ki zaten doğrusu da bu değil midir ki öğretmenlik,hemşirelik,ebelik hatta hepsinden en iyisi ev hanımlığı rolleri kadına daha çok yakıştırılıp bu tali rollerde oynatılması.Zira evde çocuklar var onlara bakmak annenin görevidir,evde yemek,bulaşık,ütü,temizlik ve daha neler neler lazım,bunlar da kadının görevi kadın hukukçu olsa gününün çoğunu dışarda geçirse öbür görevlerini kim yapacak en iyisi çalışmasın diyor erkek ve karıcım sen üzülme,sen dışarıda çalışma ,bana çocuk doğur vs. .....ben sana bakarım diyor erkek.Veee filmin sonu mutlu sonla bitiyor.
Benim gördüğüm ve çok iyi bildiğim kadarıyla birçok hakim ve avukatların eşleri ya çalışmıyor ya da yukarıda belirttiğim mesleklerden birinde çalışıyor.Hayır söylediğiniz doğru değil diyen varsa,buyrun ankete eşiniz ne iş yapıyor?sorusunu da ekleyelim ve sonucu beraber görelim
Pardon nerdeyse unutuyordum söylemeyi benim eşim de hukukçu değil ama bu konudaki tercihim yukarıda belirttiğim sebeplerden hiiiiiiiiiç değil
Old 08-12-2006, 15:06   #9
özspartaküs

Ben evliyim ve eşimde hukukçu.5 yıldır evliyim ve aynı mesleği yapıyor olmaktan kaynaklı herhangi bir problemimiz yok . Bence bu anketin gerçek sonuçlarını verebilmesi için evli olan şahısların bu anketi cevaplandırmaları gerekir diyue düşünüyorum.
Old 08-12-2006, 15:12   #10
Admin

Sayın av.semire nergiz toz,

Niçin benim masumane şekilde açtığım ve hiçbir şekilde cinsiyet ayrımı yapmadığım konuyu "erkek hukukçuların eşlerine olan bakışına" getirdiniz ki şimdi?

Benim sorumun muhatabı erkek hukukçular değildi ki. Soru cinsiyet ayrımı yapılmadan herkese açık sorulmuştu.

Şimdi sizin mesajınıza bir kısım üyelerimiz muhalefet edecek, sonra onların mesajına Kadın Hakları HÇG'mizin üyeleri müdahil olacak, derken seyredin cümbüşü..

Hadi gelin biz bu konuyu cinsiyet ayrımı ve cinsiyetler arası iğnelemeler yapmadan konuşmaya çalışalım..
Old 08-12-2006, 15:15   #11
av.önem

Benim eşim hukukçu. Bunun hem iyi hemde kötü yanları var. İyi yanı birbirimizi anlamamız ve birbirimize her konu da destek olmamız. Bence eşin mesleğinden çok zihniyeti önemli.Eşler sorumlulukları paylaştığı sürece poblem olmayacağını düşünüyorum. Kötü yanı ise iş konularında yaşanan ufak tartışmalar. Ben işim konusunda son derece düzenliyim, eşim ise çok rahattır.Eşlerin aynı meslekten olması bence çok iyi fakat aynı büroda çalışmaları mümkün değil. Biz bunu bir süre denedik olmuyor... Ben benimle aynı dili konuşmayan biri ile yapamazdım.
Old 08-12-2006, 16:35   #12
av.semire nergiz

Sayın admin bu anketten önce ben fırsat buldukça etraftaki meslektaşlarımıza çaktırmadan sohbet arası eşlerinin ne işle meşgu olduklarını soruyorum.inan ki durum aynen yazdığım gibi.Biz masum olsak da konu hiç de öyle düşündüğün gibi masum değil.
8 aylık hamile idim.Bir meslektaşım bana bakıp,vah vah demişti keşke öğretmen olmayı tercih etseydiniz,şimdi dinleniyor olurdunuz demişti de ne kadar canımı sıkmıştı,aradan 4 yıl geçti her aklıma gelişte sinirleniyrum yeniden.Hep birileri bizim için daha iyinin ne olacağı konusunda karar verme eğilimini göstermeye devam ediyor.Malesef istesek de istemesek de tartışma bizi toplumsal cinsiyet rollerine getiriyor.
Cümbüş dediniz de cümbüş güzel hani,neden olmasın? Önce kendimizden başlayalım,iğneyi de çuvaldızı da önce hukukçulara batıralım. hoşçakal
Old 08-12-2006, 17:06   #13
Gamze Dülger

Olumlu

Eşim avukat, üstelik aynı büroda çalışıyoruz.
Bunun çok çok büyük avantajları yanında dezavantajları da olduğunu söylemeliyim.
Aynı dili konuşuyoruz.Bir dava yada hukuki mesele ile ilgili birbirimizin yorumunu almadan işlem yapmıyoruz.İş paylaşımı ise duyulan güven sebebiyle mükemmel işliyor.
Malumunuz avukatlık mesleği güven ilişkisidir.Bu güven hem mesleğinizi icra ederken hemde konusu "Sır" olan meselelerin hallinde çok önemli..
Gün içinde iş yoğunluğundan birbirimizi görmediğimiz dahi oluyor.Takıldığım konuda,kendim kadar güvenebileceğim birine danışmak, fikir almak inanılmaz güzel!..
Büro içinde karı-koca olduğumuzu iş disiplinimiz sebebiyle unutabiliyoruz da!
Bu durum ise yine olumlu sonuçlar doğurabildiği gibi olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor.Gerginlik,stres dolu bir işin arkasında meslektaşının sana yaklaşımı ile eşinin yaklaşımı arasında fark mutlaka vardır.Eşim,sevgili eşim bu ayırımı öyle güzel ayarlayabiliyor ki,aynı mesleği paylaşmaktan duyduğum haz doruklara ulaşıyor.Hatalar-kusurlar olmuyor mu?Tabiki oluyor.Fakat yine saygı-sevgi olan bir ortamda hangi hata örtülmez ki!!!
Dezavantajlarına gelelim.
Çocuklarımız ,"Tapu İptali" davası dediğimizde "Tescili " diye ekleyecek kadar bilgi sahibi oldular neredeyse
Eve taşınan günlük olaylar sebebiyle özellikle akşam yemeklerinde çocuklar seslerini duyurabilmek için,biz birbirimize seslerimizi duyurabilmek için epey bağırır olduk.Hatta bu öyle bir hal aldı ki evde herkes bağırarak konuşmaya başladı!
Eh tabi çocukların ikisi de avukat olmak istiyor
Yani anlayacağınız,aynı dili-sevgiyi-hoşgörüyü paylaşan eşlerin aynı meslekte olması hem birlikteliği daha keyifli kılıyor hemde paylaşımı arttırıyor.
Bu arada aynı soruya aslında eşimin cevap vermesi lazım....
Düşünsenize,sabah-öğle-akşam -gece aynı insanla üstelik hiç bir kaçamağın yapılamadığı neredeyse işte dahi gizli saklı hiç bir şeyin kalmadığı bir ortamda hayat nasıl oluyor?
Dünyaya tekrar gelsem yine avukat olan eşimle evlenmek isterdim.
Old 08-12-2006, 19:11   #14
Av. Bülent Sabri Akpunar

senaryo 3. Eve geliyorsunuz eşiniz yok, dır dır yok sultanlığınızın keyfini sürüyorsunuz...
Old 08-12-2006, 19:42   #15
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan Av. Bülent S. Akpınar
senaryo 3. Eve geliyorsunuz eşiniz yok, dır dır yok sultanlığınızın keyfini sürüyorsunuz...

Old 08-12-2006, 22:21   #16
Av. Galip DAĞTEKİN

Eşimin de hukukçu olmasını isterdim,gönlümden geçen hukukçu olmasıdır.Tabi en önemlisi de olayın kısmet işi olmasıdır.Kısmette ne varsa o olur diyorum.Biraz kaderci bir bakış oluyor maalesef.Saygılarımla...
Old 08-12-2006, 23:33   #17
feride yıldırır

benim eşim de hukukçu. eşlerin anlaşmasında mesleklerinin ne olduğu çok da önemli değil. önemli olan kişilik çatışmaları yaşamamaları. ben halimden memnunum. ancak eşim memnunmu bilemiyorum, malum biz hukukçu kadınlar biraz hazır cevap ve geveze oluyoruz çoğu zaman
Old 09-12-2006, 04:24   #18
attorney

ben evli diilim ama müstakbel eşim hukukçu değil ileride şehir planlamacı olacak bence aynı mesleği yapmayacak olmamız çok güzel bi durum çünkü ben hem hukuk hakkında hem de şehir planlama hakkında çok şey biliyorum bununda güzel bi durum olduğu kanaatindeyim ayni işi yapıp eve geldiğimizde de aynı konuyu konuşsak çok sıkıcı olurdu heralde....
Old 09-12-2006, 11:46   #19
justiz

evlilik birlikteligi konusunda modern ve kismen avrupai düsünce yapisinda olmama ragmen, hukukcu bir bayan es cekilmez olurdu bir hukukcu koca icin. Allah korusun diyorum, ottan cöpten mevzularda tartisma yasanirdi ve sorunlar cözülmemis olarak kalirdi.
Old 09-12-2006, 13:40   #20
mehtapa99

Stajımı evli bir çiftin yanında yaptım. Gördüğüm kadarıyla aynı mesleği yapan eşler birbirlerine inanılmaz destek oluyorlar. Ama en önemlisi mesleği ne olursa olsun insanların kişilikleri. Eşimin öncelikle kişiliği çok sağlam olmalı hele de bir de hukukçu olursa ....daha ne isterim ki...
Old 09-12-2006, 20:52   #21
BORA0606

Bende Esimin Hukukcu Olmasini İstemem Butun Gun Zaten Ugrasiyorsunuz Evdede Ayni Konular Konusuldugunu DÜsÜnemiyorum Evlilik Her Gun Farkli Olaylarin Ve Olgularin Gelismesiyle Yurur Bence Esimin Meslegin Den Biseyler Ogrenmeli Hayat Gorusumu Genisletmeliyim
Old 10-12-2006, 00:16   #22
Av. Başak SANCAR

Benim eşim hukukçu değil. Bu nedenle mesleklerimiz birbirimize daha gizemli ve saygın geliyor (işin iç yüzünü bilmeyince...)

Alanlarımız çok farklı gibi görünse de (eşim tıp doktoru)aslında paralel. Birbirimize mesleki açıdan çok şey kattığımıza inanıyorum.

Ama tüm bunların ötesinde, evlilikte asıl önemli olan mizaçların uyumlu olması, iyi anlaşabilmek, yani bence eşlerin mutluluğunda mesleğin hiç bir önemi yok (hani mühim olan insanlık derler ya)

Başka bir pencereden bakarsak da, hangi mesleği yaparsan yap, eşinin mesleği ile sosyal statü açısından denkliği önemli, çünkü avukat bir bayanı taşımak zor, hele de benim gibi dominant bir yapısı varsa...
Old 10-12-2006, 10:19   #23
A.Turan

Semire hanımın incitici, kırıcı, kadınları ikinci plana itici biçimde figuran yakıştırmasını şiddetle reddediyorum ve bu yazısından ve düşüncesinden dolayı kendilerini protesto ettiğimi bildirerek sözlerime başlıyorum.

Benim eşim de hukukçu değil. Keşke ben de olmasaydım. yeniden dünyaya gelseydim asla hukukçu olmazdım. Eşimin ise hukukçu olmasını isterdim. Zira hukukçuluğu sevmesem de hukukçuları seviyorum.
Old 10-12-2006, 10:32   #24
Av.Can

Semire hanımın anlamsız genellemesinden ötürü bende kendisini protesto ediyorum.Erkekler şöyle kadınlar böyle gibi yakıştırmalarla hiçbir sonuç alınamayacağı sadece ortamın gerileceği bir gerçek.

Soruya gelince eşimin evde oturup çocuk büyütmesini ona hakaret olarak addediyorum.Benimle her konuda eşit davranmasını ve yaşamasını hayata bakışım doğrultusunda zorunlu görüyorum.Mesleğine gelince hukukçu olmasını istemem.Başka bir dünyadan olursa farklı renkler bir araya gelir diye düşünüyorum.Evde de hukuk sahbetinin devam etmesini istemem ayrıca.Yalnız tabi bekarım ve adliyelerde başka meslekten nasıl birini bulabilirim.O da ayrı bir tartışma konusu
Old 10-12-2006, 19:37   #25
su perisi

ben de eşimin bir hukukçu olmasını isterdim.hatta mümkünse çok iyi bir hukukçu olsun isterdim.nedenini bilmiyorum ama içimden öyle geliyor.hayırlısı diyorum.
Old 10-12-2006, 19:58   #26
yargıç isa

Mutlu ............

Uzmanlık alanıma girmeyen ve yaş itibariyle de yetkin olmadığın bir konuda düşüncelerimi belirtmek isterim İnsanın eşi hukukçu olmalı Kİ kendisi hukukçu olmasa bile. Evde sadece kendini bilge hissetmektense başka bir bilgenin varlığını bilmek çok daha güzel bir duygu. birde bu insan eşin olursa bambaşka olur herhalde...

Tabi bu tamamlayıcı unsur. Asıl yapıcı olan insanın eşinin ölene dek saygı_sevgi ile bağlı kalacağı birinin olması ve mutluluğun yapı taşlarını oluşturabilmesidir. Eşinize hukuk öğretibilirsiniz ama sadakati, bağlılığı öğretemezsiniz. Bu yüzden hukukçuluk kriter olmamalı.

Eşleri hukukçu olan yada olmayan bütün evlilere mutluluklar dileğiyle...

Bekarlarında en kısa sürede demokrasiye geçmeleri dileğiyle
Old 11-12-2006, 11:52   #27
av.zuhala

Eşim hukukçu değil ama olmasını kesinlikle çok isterdim.Aslında tuhaf olan henüz öğrenciyken ve sonra stajyer avukat iken bir meslektaşım ile evlenmeyi asla düşünmedim.Bunun nedeni ise ;bu halin beni sıkacağını ve işte aynı evde aynı konuları konuşmanın evliliği yıpratacağını düşündüğüm içindi.Ama evliliğimin üzerinden 7 yıl geçince şimdi bir hukukçuyla evlenmediğime pişmanım .Fazla dürüstçe oldu biliyorum başka nedenler yok sadece meslek olarak eşim bir hukukçu olsun çok isterdim.
Old 11-12-2006, 16:39   #28
allegria

Müstakbel eşimin hukukçu olmasını ben de çok isterdim ama malesef öyle olamayacak yine de alanlarımız ortak diye düşünüyorum çünkü erkek arkadaşım kamu yönetimi okuyor
Ben hukuk aşkıyla yanıp tutuşurken eşimin de benimle aynı duyguları paylaşmasını benim gibi hissetmesini evde hararetli hukuk sohbetleri yapabilmeyi çok isterdim(Kim bilir belki idari hakim olur benim de bu hayalim gerçekleşir )

Meslekler de bir noktaya kadar önemli ama en önemli olan anlaşabilmek diye düşünüyorum.Sonuçta meslekleriniz ayrı olsa da eve gelince o kendi gününü işini anlatır sen de kendi işini gayet eğlenceli ve öğretici olur onun mesleği hakkında da bilgi sahibi olursun..

Kader kısmet bu işler Evli çiftlere Allah ayırmasın diyorum,sevgilisi olanlara Allah kavuştursun diyorum ve sevgilisi olmayanlara da Allah gönlünüze göre versin diyorum
Old 11-12-2006, 16:46   #29
*sinequanon*

Bu sitede bu kadar birbirine yakın bir anket sonucu daha var mı merak ediyorum gerçekten

Bir yanım başka meslekten olmasının daha ilginç,gizemli ve zevkli olacağını söylüyor.Çünkü eşler birbirine çok şey öğretiyor ve farklı bir konuda bilgi sahibi olmayı da çok isterdim.Hem en azından eve gelince birbirinize anlatacak daha çok seyiniz olur herhalde.

Bir yanım hukukçu olsa,aynı dili konuşsak daha iyi olur diyor.

Bilemiyorum.Olayı tamamen kadere havale ediyorum
Old 11-12-2006, 19:39   #30
Hüseyin Erol

ben eşimin hukukçu olmasını isterim çünkü bir hukukçunun halinden ancak başka bir hukukçu anlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi