Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim ve ailesinin yaptığı şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 12-11-2013, 11:07   #1
Konukaylin

Rahatsiz eşim ve ailesinin yaptığı şiddet

ben yeni evli bir bayanım eşim ve kayın validem bana eziyet ediyorlar onlardan izinsiz bir yere cıkamıyorum telefonlarımı dinliyorlar kıyafetlerimr karışıyorlar arkadaşlarımı eve almıyorlar sen bu evde 3 sahışsın diyor bu ev annem ve benim diyor ihtiyaçlarımı gidermek için para bile vermiyorlar için evin anahtarını istiyorun vermiyorlar kimseyle konuşamıyorum konuşmama izin yok birde şuan boşanmak istiyorum eşyalarımı istediğim zaman takıları getir öyle alırsın diyor birde bana avukata vekalet vermemi istiyorlar avukat tanıdıklarıymış ben eşim ve annesini alo 183 arayarak destek istemiştim onlar psikoloğa gönderdi eşim ve annesini gitmediler bana yardım edin dışarı cıkmak bile istemiyorum şuan ailemin yanındayım
Old 14-11-2013, 13:40   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ziynet eşyalarınızı vermeyiniz.

Kişisel eşyalarınızı her zaman alabilirsiniz. Dava açmanıza dahi gerek bulunmamakta. Ayrıca boşanma davası açmadan evvel size ait bütün eşyları almanızda hukuken bir sakınca da yoktur.

Şiddet gördüğünüz için en yakın aile mahkemesinden şiddete yönelik eylemlere son verilmesi için koruma kararları aldırabilirsiniz. Bu karara rağmen kayınvalideniz ve eşiniz haksız eylemlerine devam ederlerse bildiriminiz üzerine ceza alacaklardır.

Şu anda hiç boşanma davası açmadan SADECE NAFAKA davası da açabilirsiniz.

Boşanmayı istiyorsanız, boşanma davanısı da açabilirsiniz. Anne babanız dahil herkesin şahitliğinden yararlanabilirsiniz. Koruma kararı alırsanız bu kararlar ve 183 ü arayarak istediğiniz destek bilgileri varsa yazılı mesajlar, mektuplar vs. boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURUNU ispat etmek için kullanılabilir.

Kendiniz için nafaka dava tarihinden itibaren tedbir, ararın verilmesinden sonra YOKSULLUK nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat ayrı ayrı isteyebilirsiniz. Davayı sizin açmanız size bir şey kaybettirmez. Dava masraflarınızı dava sonunda karşı taraftan boşanmaya karar verilmesi halinde alırsınız. Maddi sıkıntı içindeyseniz bulunduğunuz yerin il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. İlçelerde adliye binaları içinde adli yardım büroları size yol gösterecektir.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi