Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka ve çocuk

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2013, 02:24   #1
Konuk

Varsayılan nafaka ve çocuk

mrb benim iki buçuk yasında oğlum var. esimle boşanma davası acıyoruz. oğluma 200tl. nafaka vereceğini velayeti bende olucak sormak istedğim oğlum babasında kalır mı hakim nafaka konusunda 200tl verirmikendisi asgari ücret aldığını söylüyor bununla ilgilibilgi almak istiyorum
Old 30-10-2013, 09:08   #2
üye7160

Sayın Konuk,
Yaşı küçük ve anne bakım ve şefkatine muhtaç çocukların velayeti genel olarak anneye bırakılır.
Nafaka tayininde ise ,tarafların sosyo-ekonomik durumları araştırılarak uygun bir nafakaya hükmedilir.Siz de hem kendiniz hem de çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz.
Hak kaybı yaşamamak için bir avukattan destek almanız yararınızadır.Maddi imkanlarınız avukat için elverişli değilse bulunduğunuz ilin Barosundan Adli yardım talep edebilirsiniz.
Old 30-10-2013, 12:10   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
mrb benim iki buçuk yasında oğlum var. esimle boşanma davası acıyoruz. oğluma 200tl. nafaka vereceğini velayeti bende olucak sormak istedğim oğlum babasında kalır mı hakim nafaka konusunda 200tl verirmikendisi asgari ücret aldığını söylüyor bununla ilgilibilgi almak istiyorum

Sayın meslektaşımın yazdıklarına aynen katılıyorum. İfade tarzınızdan anladığım şekliyle, bir hususta ekleme yapmak istiyorum. İfadenizden anladığım kadarıyla eşinizle "anlaşmalı boşanma"" konusunda anlaşmışsınız. Böyle ise, 200 TL nafakayı hakim onaylayacaktır. Velayet konusunda da sıkıntı yaşamazsınız. Tersi olsaydı, yani velayeti babaya vermek isteseydiniz, hakimin müdahalesi sözkonusu olabilirdi.

Çekişmeli boşanma olacaksa ve eşiniz aldığı ücretten farklı olarak "asgari ücret " aldığını, iddia edecekse, aksini çeşitli yollarla kanıtlayabilirsiniz.
Old 05-11-2013, 18:38   #4
Konuk

Varsayılan nafaka ve çocuk

200 tl 2buçuk yaşındaki çocuğun ihtiyacı için az değilmi benim avukatım yokbu zamana kadar hiç para yardımında da bulunmadı haftasonları babası evine götürebilirmi hakim bu konuda nasıl karar verir
Old 06-11-2013, 10:14   #5
üye7160

Sayın Konuk,

Taraflar arasında nafaka miktarı hususunda anlaşma yoksa,yani Sayın Av.Suat Ergin'in dediği gibi anlaşmalı bir boşanma davanız bulunmuyorsa,nafaka miktarı mahkemece belirlenir.Miktar tayin edilirken de tarafların sosyo-ekonomik durumları incelenir.Maddi imkanlar doğrultusunda nafaka miktarına hükmedilir.

Çocukla şahsi münasebete gelince her anne gibi her babanın da (çocuk için zarar doğurabilecek hususlar(hayati,psikolojik zarar hususları gibi) olmadığı takdirde) çocuğunu görme hakkı bulunmaktadır.Bu nedenle mahkemece uygun şekilde görüşmeler hüküm altına alınır.Bu görüşmelerde de genel olarak hafta sonları,yaz tatilleri,dini bayramlar gibi günler yer almaktadır.Bu nedenle mahkemece hüküm altına alınan şahsi münasebet kurulması yönünde ki karara uymak zorundasınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi