Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka bağlanır mı?

Konuyu Kilitleyin
Old 28-10-2013, 20:29   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka bağlanır mı?

Değerli Hukuk dostları,eşim boşanma davası açtı cahilliğim sonucu davalara girmez isem boşayamaz diyerek dava yokluğumda devam etti.Yerel mahkeme,eşimin şahitlerini ve çocuklarımı dinleyerek boşanmaya çocuğumun velayetini babaya
verdi,tedbir nafakası veya yoksulluk nafakasına hükmetmedi
Temyiz etmem sonucu,boşanma ONANDI,tedbir nafakasından dolayı BOZDU.Karar düzeltmeye maddi tazminat içinde gittim süresini geçirdiğim için RED olundu BOŞANMA KESİNLEŞTİ
Bu arada boşanma davası süresince eşimle kavga etmem sonucu kendisini basit yara ile yaraladım.Şikayet etmesi sonucu Sulh Cezada adli Para cezası 5 yıl hgb cezası aldım
Aile mahkemesinin kararı ile 6 ay evden uzaklaştırma cezası da aldım
1.Yukarıda belirttiğim almış olduğum cezalardan dolayı hakim yoksulluk nafakasına karar verir mi.
2.Boşanma keskinleşti maddi manevi tazminat davası açabilir miyim.
3.Boşanma süresince genellikle eşimin evinde kaldım tedbir nafakası bağlanır mı
Fikirleriniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 28-10-2013, 23:11   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Boşanma kararınız tedbir nafakası bağlanmadığından bozulmuş durumda. Bu halde, yerel mahkeme dava tarihinden geçerli olmak üzere kesinleşme tarihine kadar bir miktar nafaka belirleyecektir.

Yoksulluk nafakası talebiniz olmadan mahkeme yoksulluk nafakasına hükmedemez.

Boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl geçmedi ise, yoksulluk nafakası talebi ile ayrı bir dava açabilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat talepleri için ayrı bir dava 1 yıllık zamanaşımı süresi içinde harcı ödenerek açılabilir.

Ancak bir yıllık süre geçti ise, davalının zamanaşımı defi olursa mahkeme davanın reddine karar vermek zorundadır.

Verdiğimiz cevaplar aktarabildiğiniz kadarı içindir. Boşanma dosyanızın MUTLAKA profesyonel tarafından incelenmesi ve buna göre yol haritası belirlenmesi gerekir.

Bir avukattan doğrudan destek alınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi