Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Icra Yoluyla Nafaka/Haksız İtiraz/İtirazın Kaldırılması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2013, 11:55   #1
Konuk

Varsayılan Icra Yoluyla Nafaka/Haksız İtiraz/İtirazın Kaldırılması

Merhabalar,
Eşim bana karşı boşanma davası açtı. açtığı tarihten itibaren düzenli nafakayı yatırıyordu.son üç ay ödemedi. ayrıca davamız devam etmekte.hakim bebeğime 300 tl nafaka bağladı.bende ödemediği için icraya verdim. eşimin avukatıda hiçbir şekilde alacağı yoktur. diye yazı yazmış.bende avukatını aradım.nasıl böyle bişey yazarsınız ben hiç bnir şekilde 3 aydır alamıyorum dedim. bana cevabı şuydu;sen boş yere icra davası açma.açsanda mahkeme sonuçlanmadan paranı alamazsın. eşin isterse yatırır,istemezse yatırmaz dedi.boşanma davası sonuçlandığında paranı alırsın ondan önce alamazsın boşyere dava açma dedi.gerçekten böylemi bana yardımcı olursanız sevinirim.şu anda hiç bir hak talep edemem mi? boşyeremi dava açmış olurum?
Old 08-05-2013, 15:32   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
hakim bebeğime 300 tl nafaka bağladı.bende ödemediği için icraya verdim. eşimin avukatıda hiçbir şekilde alacağı yoktur. diye yazı yazmış.

Mahkemece çocuk için takdir edilen tedbir nafakası ödenmediği için "ilamsız icra takibi" yapmış iseniz,karşı tarafın yasal olarak itiraz hakkı vardır.İtiraz edildiğinde takip durur.

Yapmanız gereken şey İcra mahkemesine başvurarak itirazın kaldırılmasını dava etmenizdir.

Mahkemece ;koşulları varsa itirazın kaldırılmasına karar verilecektir.Talep halinde haksız itiraz sebebi ile tazminat kararı da verilebilir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 08-05-2013, 22:00   #3
Konuk

boşanma davasının sonucunu beklemeden dava açabilir ve itiraz kalkarsa bebeğimin nafakasını alabilirmiyim?
Old 09-05-2013, 08:53   #4
üye7160

Sayın Konuk,itirazın kaldırılması durumunda borçlunun icra takibinde ki borcu ödemesi gerekir.

Ödeme yapılmaması durumunda borçlunun, varsa ;

- Taşınır, taşınmaz mal varlıklarını,
- Murislerinden kendisine intikal edecek hisseleri,
- 3.kişilerde ki hak ve alacaklarını,
- Bankada bulunan hesaplarını,
- Maaşının 1/4 ünü haczedebilir,borcun ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca işleyecek nafakaların ödenmemesi sebebi ile İcra Mahkemesine şikayet edebilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi