Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Reşit olmadan hamile kaldım, çocuğum doğdu, kağıt üzerinde evlilik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-01-2013, 03:09   #1
Konuk

Varsayılan Reşit olmadan hamile kaldım, çocuğum doğdu, kağıt üzerinde evlilik

Merhaba ben 17 yasinda biriyle beraber oldum ve hamile kaldim. Bunu fark ettikten sonra bebegin babasiyla birlikte aldirma girisimlerinde bulunduk. Fakat resit olmadigim icin aldirma kanunsuz oldugu icin fazla bir ucret talep ettiler bizden ve bu ucreti bebegimin babasi bulamadi. Ailelerimizden cekindigimiz icin ikimizde soyleyemedik. Aradan bir sure gectikten sonra karsi taraf telefonlarimi acmamaya basladi surekli halledicez bir sekilde diyerek beni oyaladi. Korkumdan kmseye soyleyemedim. Ve 8 ay hic kimse anlamadan sakladim. En sonunda intihar girisimindeyken ailem ogrendi en azindan cocuk soyadini alsin diye babam kagit uzerinde bir evlilik talep etti fakat karsi taraf bu seferde cocugun onlardan olmadigini soyleyip dna testi sonucuna gore nikah yapicaklarini soylediler. Ben resit degilken hamile hkaldigimdan dolayi hapise girmemek adina ailesi kabul etti ve kagit uzernde bi evlilik oldu. Daha sonra dna testi yapildi bu surede dogum ve bebekle ilgili hic bir masraf yapmadilar. Dna testinden sonra 'gonul nafakasi' olarak her ay 200 lira vericeklerini ve fazlasini istememem gerektigini soylediler. Biz bosanma davasi actik ve 300 lira tedbir nafakasi oglan askerden dondukten sonrasi icinde 750 lira nafaka istedik. Karsi traf bu meblagyi gorunce bizimle tum iletisimini kesti 5 aydir gormeye gelmediler ve baglanan tedbir nafakasini odemediler. Simdide beni eger bu paradan vazgecmezsem bosanmamakla tehtt ediyorlar ben bu sene universite sinavina hazirlaniyorum onume engel koymak icin herseyi yapiyorlar. Bz hic beraber oturmadik bosanmak istemezse eger hakim bosamaz mi? Ve 14 martta evlendik kizim 8 nisanda dogdu. Parayi vermedikleri icin icra takibi baslatabilirmiyim bosanma olmadan? Ve hakim tum bu yapilanlara ragmen kizimin velayetini istemeleri halinde onlara verir mi velayeti? Cocugun meslegi yok zaten 5aydirda askerde. Bende ailemle beraber kaliyorum. Gercekten danisablicegim hic kimse yok cevap verirseniz eger cok mutlu olurum.
Old 09-01-2013, 16:40   #2
üye7160

- Sayın konuk,boşanma davanızda karşı tarafın kusurlu olduğunu deliller ile ispat ederseniz(tanık,belge,telefon kayıtları gibi) karşı taraf boşanmak istemese de mahkemece boşanmaya karar verilebilir.

- Lehinize verilen tedbir nafakasının tahsili için icra takibi başlatabilirsiniz.İcra takibine rağmen nafaka ödenmez ise nafaka yükümlülüklerine uymayan eşinizin 3 aya kadar hapsen cezalandırılması için İcra ceza mahkemesine şikayette bulunabilirsiniz.

- Çocukların velayeti düzenlenirken çocuğun yararı gözetilir.Uygulama da çoğunlukla yaşı küçük ve anne bakımına muhtaç bebeğin velayeti anneye verilmektedir.

- Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.Avukat tutacak maddi imkanlarınız yok ise bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak avukat talep edebilirsiniz.

-
Old 09-01-2013, 16:47   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Müşterek çocuk yaşı itibariyle annenin bakım ve şefkatine muhtaçtır.Bu nedenle velayet görevinizi ihmal etmediğiniz ve çocuğunuzun gelişimi tehlikede olmadığı sürece babanın velayeti alamayacağını düşünüyorum.

Yargılama sürecinde açmış olduğunuz boşanma davasında çocuğun tedbiren velayetini ve nafaka talep edebilirsiniz.Bu hususta karar çıktıktan sonra icra takibi başlatabilir ayrıca nafaka ödenmemesi durumunda ise ödeme yükümlüüğünü yerine getirmemekten dolayı şikayette bulunabilirsiniz.

Boşanma hususunda da belirtmiş olduğunuz hususları kanıtlamanız gerekir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneririm.
Old 09-01-2013, 20:37   #4
Konuk

Ben bugun o insan askerde oldugu icin ailesiyle gorustum ve parayi aylardir almadigim icin icra takibi baslaticagimin haberini verdim. Onlarda bana 150 lira gonderdik bi kac ay once 50 milyonun mu lafini yaptin dediler. Aylardir para alamadigimi ve verilmesi gereken paranin 300 lira oldugunu soyledigimde veremem para oglum askerde alabiliyosan al bakalim dediler. Daha sonra cocugun velayetini zaten alicaklarini soylediklernde bende onlara oglanin hic bir okumuslugu meslegi olmadigi icin alamiycaklarini soyledim ve bana cevap olarak 'dayisinin mal varligini oglanin ustune gecirip sirket acarak' alabiliceklerini soylediler. Boyle bisey mumkun mu? Eger ustunde mal gosterilirse hakim velayeti verir mi? Ve bana eger cocugu gostermezsem polisle kapima geliceklerini soylediler. Yalniz cocugu gormek isteyen kizimin babasi degil babasinin ailesi. Aile gelebilir mi polisle kapima gormeye? Bugun beni acik bi sekilde icraya verme durumumda beni mahvediceklerini soylediler. Ve velayeti alicaz demelerinin sebebi nafaka odemek istememelri. Cunku en basindan beri babasida aileside cocugu istemediklerini bir cok sahitin huzurunda dile getirdiler fakat suan para vermemek icin velayeti almakla tehtit ediyorlar beni.
Old 10-01-2013, 10:09   #5
üye7160

- Sayın Konuk,babanın mal varlığı olması,şirket kurması yada çocuğa maddi olarak iyi bir yaşam sağlayacağı hususları velayet için tek başına yeterli değildir.Gerek henüz askerliğini bile tamamlamamış bir baba oluşu,gerekse de çocuğun yaşının anne bakımına ve ilgisine ihtiyaç duyacak kadar küçük olması sebepleri velayetin anneye bırakılmasını gerektirecektir.

- Ayrıca boşanma ve velayet hususunda mahkemece henüz karar verilmemiş iken,yine baba ile çocuğun şahsi ilişkisi mahkemece düzenlenmemişken(yani baba ile çocuğun hangi günler ne zaman kaç saat görüşeceği mahkemece karar altına alınmamışken) dede yada babaannenin çocukla polis zoruyla görüştürülmesi mümkün değildir.Polis mahkeme kararı olmadan böyle bir uygulama içinde olmaz.

- Eğer ki eşinizin ailesi sizi dava açmanız yada icra takibi başlatmanız hususunda tehdit ediyor ise kişiler hakkında tehdit suçundan Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

- Tarafların mahkeme kararı oldukça , nafaka yükümlülüğünden kurtulmaları mümkün değildir.Bu sebeple icra takibi başlatmanız ve yükümlülüğü yerine getirmeyen eşiniz hakkında icra ceza mahkemesine şikayette bulunmanız gerekmektedir.

- Hak kaybına uğramamak için bir avukat desteği almanız,maddi imkanınız yok ise bulunduğunuz ilin Barosuna adli yardım için başvurmanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi